Nükleerin devleri Moskova`da buluşuyor
NÜKLEER ENERJİNİN GELECEĞİ, 9-11 HAZİRAN’DA MOSKOVA’DA DÜZENLENECEK ATOMEXPO 2014’TE MASAYA YATIRILACAK

 

Nükleer enerji sektörünün karar vericileri, 9-11 Haziran 2014’te Rusya’nın Başkenti Moskova’da düzenlenecek Atomexpo 2014’te bir araya geliyor. Nükleer enerjiye ilişkin güncel gelişmelerin konuşulacağı toplantılarda Türkiye’yi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız başkanlığındaki bir heyet temsil edecek.

 

Atomexpo Fuarı kapsamında geleneksel hale gelen “Uluslararası Atomexpo Forumu”nun 6’ncısı  10 Haziran Salı günü yapılacak.

 

Forumda yapılacak yuvarlak masa toplantısının konusu ise “Nükleer güç santrallerinde üretilen elektriğin maliyetinin, proje ve inşaat aşamalarında planlanması ve optimizasyonu” olarak belirlendi.

 

Toplantıda, nükleer enerjiden elektrik üretim sürecinin ekonomisi konunun uzmanları tarafından ele alınacak.  Toplantıya uluslararası ve Rus kuruluşların uzmanları katılacak. Katılımcılar tarafından “Projelerin farklı aşamalarında kullanılan mevcut elektrik maliyet değerlendirme yaklaşımları, farklı pazarlarda çalışma özellikleri, KWh fiyat değerlendirme yöntemleri ile işverenin rolü ve diğer güncel konular” masaya yatırılacak.

 

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın tahminlerine göre nükleer santrallerin sayısı, önümüzdeki 20 yıl içinde dünyada istikrarlı bir şekilde büyüyecek. Nükleer enerji, enerji güvenliğini yükselterek fosil yakıt fiyat etkisi ile iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak ve ulusal ekonomileri daha rekabetçi hale getirmek için katkıda bulunabilecek enerji türlerinden biri.


Forum’da Türkiye’yi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız temsil edecek. Müsteşar Yardımcısı İlker Sert, Nükleer Santraller Proje Uygulama Dairesi Başkanı Necati Yamaç, TAEK Başkanı Zafer Alper ve TETAŞ Genel Müdürü Münib Karakılıç,  da Bakan Yıldız’a eşlek edecek.

 

 

Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş Genel Müdürü Fuad Akhundov da Forum’un yuvarlak masa toplantısı bölümünde “Nükleer Enerji Santralleri İnşaat Projelerinin Fonlanması” başlıklı bir sunum yapacak.  

 

Forumun açılık konuşmacılar arasında ise OECD Nükleer Enerji Ajansı Genel Direktörü Luis Echavarri, Avrupa Komisyonu Genel Enerji Direktörü Dominique Ristori, Rosatom Genel Müdürü Sergey Kirienko, Amerika Birleşik Devletleri Enerji Departmanı’ndan Ernest Moniz, Güney Afrika Enerji Departmanı’ndan Benedict Martins, Areva’dan Luc Oursel, EDF Energy’den Vincent de Rivaz ve NPCIL’dan (Hindistan) Kailash Chandra Purohit yer alıyor.

 

Forumun organizasyonunu ise Rus Devlet Nükleer Şirketi Rosatom üstleniyor. Düzenlendiği tarihten buyana Atomexpo Forumu, nükleer enerji sektöründe güncel konuların ele alındığı ve sektörün gelişmesindeki temel unsurların oluştuğu en önemli etkinliklerden biri haline geldi.

 

Atomexpo Forum 2009 yılından bu yana düzenli olarak gerçekleştiriliyor. Geçen yıl yapılan Foruma 42 ülkeden 2000’den fazla uzman katılmıştı.  

 

Forum hakkında daha detaylı bilgi etkinliğin web sitesi olan http://2014.atomexpo.ru/en den alınabilir.

 

 

Akkuyu NGS A.Ş. Basın Servisi