Nükleer mühendislik sınavı yapıldı

Akkuyu NGS A.Ş tarafından başlatılan eğitim programında, bu yıl burslu ve iş garantili nükleer enerji uzmanlığı eğitimi alacak Türk öğrencilerin seçimi için yazılı sınav 12 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleştirildi. Sınavı geçen 300 öğrenci ile önümüzdeki hafta sonu yapılacak mülakatların ardından 100 öğrenci daha Rusya’da nükleer mühendislik eğitimi almaya hak kazanacak. Nükleer mühendislik eğitiminin Rusça dil eğitimini içeren hazırlık bölümünün önümüzdeki yıldan itibaren Türkiye’ye taşınması planlanıyor.

 

Türkiye’nin ilk nükleer santralini yapacak olan Akkuyu NGS A.Ş, Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında imzalanan Hükümetler arası Anlaşma çerçevesinde, nükleer teknoloji alanında Türk insan altyapısının oluşturulması için eğitim programı başlatmıştır.

 

 

 

İlki 2011 yılında yapılan sınavlar sonucu toplam 117 Türk öğrenci nükleer mühendislik eğitimi almak üzere Rusya’ya gönderilmiştir. 1 Eylül 2013 tarihinde başlayacak akademik dönemde Rusya Federasyonu’nda Ulusal  Nükleer Araştırma Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (MEPhI) eğitim almak üzere Türkiye'deki üniversitelerin Fen-Edebiyat ve Mühendislik Fakülteleri’nin, fizik ve/veya matematik derslerinin okutulduğu tüm bölümlerinin hali hazırda “1., 2., 3. ve 4. sınıfı” nda okuyan Türk vatandaşı öğrenciler arasından 100 öğrenci seçilmesi planlanmaktadır. Sınav başvurusunu yapanlar arasından üniversiteye yerleştirilmeye esas giriş puanı dikkate alınarak belirlenen 600 kişi yazılı sınava davet edilmiştir.  

 

12 Mayıs 2013 tarihinde Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde gerçekleştirilen yazılı sınavda, genel lise müfredatından matematik ve fizik konularını içeren sorular sorulmuştur.

 

 

Yazılı sınavda en yüksek puandan başlayarak yapılacak değerlendirme sonucu ilk 300’e girerek başarılı olan adaylar http://www.akkunpp.com/ adresindeki internet sitemizden birkaç gün içinde duyurulacaktır. Bu adaylar ile önümüzdeki hafta sonu yapılacak mülakatlar sonucunda da Rusya’da nükleer mühendislik eğitimine gönderilecek 100 yeni Türk öğrenci seçilecektir.

 

Nükleer mühendislik eğitiminin Türkiye’ye taşınması planı çerçevesinde de ilk adımlar atılmaya hazırlanıyor. Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, nükleer enerji konusunda Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu binlerce uzmanı sadece Rusya'da yetiştirmenin oldukça zor olduğunu belirterek, eğitim programının bir kısmını Türkiye'de uygulamayı planladıklarını söyledi. Kasumov, “Türkiye'deki bir teknik üniversiteyle bu yapılabilir. Hangi üniversitenin olacağı konusunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan gelecek önerileri bekliyoruz. Mesela önümüzdeki yıl alacağımız öğrenciler için hazırlık sınıfını Türkiye'de açabiliriz. Bununla beraber hazırlık ile 1. ve 2. sınıftaki teorik eğitimlerin de Türkiye'de olma ihtimali üzerine çalışıyoruz. 3. ve 4. teorik ve pratik eğitimler yine Rusya'da olacak. Öğrenciler Rusya'da işletmede olan nükleer güç santrallerinde staj yaparak son iki yıllarını geçirecekler. Nükleer mühendislik eğitimini Türkiye'ye taşımak aslında o kadar da kolay değil. Çünkü, Türkiye ile Rusya'nın eğitim sistemleri oldukça farklı. Öncelikle bunun uyumlu hale getirilmesi gerekliyor. Bu çok kapsamlı çalışma üzerinde duruyoruz" ifadelerini kullandı.

 

 

 

Akkuyu NGS A.Ş basın servisi