Nükleer mühendislik sınavı hafta sonu yapıldı

Dünyanın en prestijli üniversiteleri arasında yer alan Moskova MEPhI’de iş garantili ve burslu nükleer mühendislik eğitimi için başvuran öğrencilerin yazılı sınavı 19 Nisan Cumartesi günü yapıldı.

 

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde yapılan sınava, başvuran yaklaşık 5 bin öğrenciden üniversite giriş puanlarına göre 600 öğrenci yazılı sınava davet edildi.  

 

Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş. tarafından Rusya’ya gönderilecek öğrenciler, bu yılın Eylül ayında başlayacak akademik dönemde Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (MEPhI) eğitim alacak.

 

Türkiye'deki üniversitelerin Fen-Edebiyat ve Mühendislik Fakülteleri’nin, Fizik veya Matematik derslerinin okutulduğu tüm bölümlerin 1, 2, 3 ve 4. sınıflarında okuyanlardan başvuranlar arasında yapılacak sınavlar sonucunda 100 öğrenci seçilecek.

 

Rusya’ya gönderilecek öğrenciler, yazılı ve sözlü sınav yapılarak seçilecek. Sınavda başarılı olup eğitim programına katılmaya hak kazananlar, burslu nükleer mühendislik eğitim alacak.

 

 

SINAVLAR

Sınavda, öğrencilere genel lise müfredatı Matematik ve Fizik konularını içeren sorular yöneltildi.

 

Yazılı sınavda en yüksek puandan başlayarak yapılacak değerlendirme sonucu ilk 300’e girerek başarılı olan ve sözlü sınava girmeye hak kazanan adaylar http://www.akkunpp.com/ internet adresinde duyurulacak.

 

Yazılı sınavı başarı ile geçen bu 300 kişi, sözlü sınava çağrılacak. Yazılı sınav sonucunda 300’üncü kişi ile aynı puanı almış kişiler de başarılı sayılacak. Yapılacak öğrenci seçiminde yazılı sınav sonucunda eşit puan alan öğrenciler arasında öncelik, üniversitelerin nükleer enerji mühendisliği bölümlerinde eğitim görenlere verilecek.

 

Sözlü sınavın yeri, tarihi ve saati http://www.akkunpp.com/ internet adresinden ilan edilecek.

 


MEPhI EĞİTİM PROGRAMI

 

Rusya Federasyonu’nda eğitime katılma hakkı kazanan öğrenciler, lisans eğitim programı (1 yıl hazırlık + 4 yıl lisans eğitimi) veya uzmanlık eğitim programı (1 yıl hazırlık + 5,5 yıl uzmanlık eğitimi) görecekler. Lisans eğitim programını bitiren öğrenciler, başarı durumlarına ve Akkuyu Nükleer Güç Santrali için gerekli kadro listesine göre 2 yıllık yüksek lisans programına devam edebilecekler. Uzmanlık eğitim programını bitiren öğrenciler, başarı durumlarına ve Akkuyu Nükleer Güç Santrali için gerekli kadro listesine göre 6 aylık (yarım yıl) yüksek lisans programına devam edebilecekler. Eğitim programlarında okuyan tüm öğrenciler, yaz dönemlerinde eğitim programlarına göre teorik ve Rusya’daki nükleer güç santrallerinde pratik staj eğitimi yapacaklar.

 

İlk yıl, öğrencilere Rusça eğitimi de verilecek. Eğitim programlarını başarı ile tamamlayan öğrenciler, Rosatom’un eğitim merkezlerinde uygulama eğitimi ve Rusya’da işletmede olan nükleer güç santrallerinde staja tabi tutulacak.

 

 

İŞ İMKANI

 

Rusya’daki eğitimini tamamlayan öğrenciler, Rusya’daki nükleer güç santrallerinde staj eğitiminin ardından Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde istihdam edilecek. 

 

Ayrıca öğrencilere yılda bir defa, Ankara- Moskova-Ankara gidiş-dönüş uçak bileti verilecek. Öğrenciler, 2-3 kişilik odaların bulunduğu öğrenci yurdunda kalacak. Mezuniyet sonrası staj döneminde da barınma imkanı sağlanacak.

 

Eğitim süresince öğrencilere aylık 500 ABD doları tutarında burs ödenecek, Rusya Federasyonu’nda yabancı öğrencilere uygulanan genel sağlık sigortası kapsamı dikkate alınarak sağlık sigortası yaptırılacak.

 

MEPhi’de halen nükleer enerji alanında 190 Türk öğrenci eğitim alıyor. 78 kişi hazırlık, 64 kişi birinci sınıf ve 48 kişi de ikinci sınıfta öğrenim görüyor.  Türkiye’nin nükleer enerji sektörü için uzman kadro yetiştirme programı  Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti arasında 12 Mayıs 2010 tarihinde imzalanan anlaşma çerçevesinde yürütülüyor.

 

 

 

Akkuyu NGS A.Ş. Basın Servisi