Nükleer Mühendislik eğitimi almak üzere Türkiye’den gönderilen ikinci öğrenci grubu Rusya’ya ulaştı
 

İkinci öğrenci grubunu taşıyan uçak, Ankara’dan Moskova Vnukovo Havaalanı’na dün akşam saatlerinde iniş yaptı. Öğrenciler,  MEPHI Üniversitesi’nin Nükleer Enerji Enstitüsü’nde eğitim almak üzere ilk olarak Rusya’nın başkentine geldi. Havaalanında Türk öğrencileri, Akkuyu NGS A.Ş ve üniversite temsilcilerinin yanı sıra, geçen sene Türkiye’den Rusya’ya nükleer enerji konusunda ilk defa eğitim almak üzere gönderilen öğrenciler karşıladı.

 

 

Nükleer Enerji Enstitüsü’nü kazanmak için öğrenciler, önce yazılı sınava girdiler, başarılı olanlar mülakatı da geçerek tüm aşamaları başarıyla tamamlamış oldu. Türkiye’de bu yıl, önde gelen üniversitelerden, Hacettepe Üniversitesi, ODTÜ, İstanbul Teknik Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi öğrencilerinden toplam üçbini aşkın başvuru yapıldı. Türk öğrenciler 4 yıllık lisans eğitimine tabi tutulacak. (1 yıllık hazırlık sınıfı dahil olmak üzere). 2 yıllık lisansüstü eğitimden sonra bu öğrenciler 1-3 yıl boyunca Rusya nükleer santrallerinde staj eğitimine tabi tutulacak. Eğitim programından sonra Türk öğrenciler Türkiye’nin ilk nükleer güç santralinde çalışacak.

 

 

İkinci öğrenci kafilesi, Rusya’ya gönderilmeden önce Ankara’da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’la görüştü. Taner Yıldız, Akkuyu NGS Genel Müdürü Aleksandr Superfin’le beraber öğrencilere: ‘Özellikle nükleer güç santralleri konusunda çok fazla spekülasyon dolaşırken, siz gençlerin nükleer enerji konusunda eğitim almak istemeleri çok önemlidir. Sizleri tehlike ve risklerle karşı karşıya kalmak için değil, Türkiye’nin gelişimi ve geleceği için gönderiyoruz’  diye nasihatte bulundu. Taner Yıldız kendi konuşmasında nükleer enerjininin gelişimine yönelik planlara da değindi: ‘Doğalgaz santrallerini, nükleer güç santralleri ile değiştirmek istiyoruz. Nükleer güç santrali Türkiye’nin dışa bağımlılığını artırmayacak, aksine azaltacaktır. Nükleer güç santrallerine yönelik kararlılığımız devam etmektedir. İkinci nükleer güç santraline ilişkin kararı yılsonuna kadar vereceğiz’.

 

 

Türkiye’den gelecek ikinci öğrenci kafilesinin Rusya’da eğitim alması için her şey hazır hale getirildi. Kalacakları yurt en güzel şekilde yenilendi. Tek ve iki kişilik odalar internetle donatıldı. MEPHI Üniversitesi’nin Nükleer Enerji Enstitüsü’nde ikinci yıllarına devam eden öğrenciler, ileride rehberlik edecekleri  hazırlık sınıfı öğrencilerini sevinçle karşıladı. İlk grup Türk öğrenciler, yeni gelen öğrencilere rehberlik edeceklerini, rusça eğitimi ve Rusya hayatına uyum sağlamaları konusunda yardımcı olacaklarını söyledi. Öğrenciler yakın zaman diliminde yoğun eğitim programına tabi tutulacak.

   

                                           
 
 
         
                     


Söz konusu proje, Rusya Federasyonu Hükümeti ve Türkiye Cümhuriyeti Hükümeti arasında 12 Mayıs 2010 tarihinde imzalanan Hükümetler arası Anlaşma çerçevesinde hayata geçmektedir. Bu Anlaşma gereği Rusya tarafından tesis edilen Akkuyu NGS A.Ş, VVER-1200 reaktörlerine sahip 4 adet üniteyi kapsayan ‘AES-2006’ tasarımlı nükleer güç santralinin tasarımı, inşaatı, bakımı ve işletimine yönelik sorumlulukları kendi üzerine almıştır. Akkuyu NGS işletiminin sürdürülebilmesi için Hükümetler Arası Anlaşma’da Türk vatandaşlarına verilecek ücretsiz eğitim de yer almıştır.


AKKUYU NGS A.Ş BASIN SERVİSİ