Nükleer Sektör Haberleri
01.11.2013

Nükleer için yeni düzenleme geliyor

 

Rusya’dan sonra son olarak Japonya ile de nükleer santral konusunda anlaşan Türkiye, nükleer kaynaklı zararların tazmininde uygulanacak kurallar için düğmeye bastı.

 

Nükleer kaynaklı zararların tazmininde uygulanacak kuralların düzenlenmesi amacıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nca “Nükleer Enerji Alanında Üçüncü Kişilere Karşı Hukuki Sorumluluk Kanunu Tasarısı Taslağı” hazırlandı. Bakanlar Kuruluna sunulan taslağın, burada görüşülerek gelecek ay TBMM’ye sevk edilmesi bekleniyor.

 

Nükleer tesis işleten ve nükleer madde taşıyanlar, nükleer tesisin yol açtığı zararlardan kusursuz sorumlu olacak fakat bu sorumluluğun bir üst sınırı bulunacak, nükleer tesis işleten ve nükleer madde taşıyanların sorumluluk sınırını aşacak büyük çaptaki nükleer hadiselerde Nükleer Zarar Tespit Komisyonu kurulacak.

 

Uzmanlar, taslak ile Türkiye’nin nükleer enerji teknolojisine sahip ülkelerden teknoloji transfer etme aşamasında olmasından dolayı düzenleme ile getirilen mekanizmanın yeni yapılacak nükleer enerji yatırımlarına kolaylık sağlaması ve riskin ölçülebilir olmasının hedeflendiğini belirtiyorlar.

 

 

 

Kaynak: www.enerjienstitusu.com