Nükleer fizik eğitimi alan Türk öğrenciler boş zamanlarını müzikle değerlendiriyor
 

Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi MEPHI’nin Nükleer Enerji Enstitüsü’nde öğrenim gören Türk öğrenciler boş zamanlarında müzikle ilgileniyor. İkinci sınıf öğrencisi Merve Demirci, zor bir müzik enstrüman olarak bilinen viyolonseli öğrenmek istediğini söylüyor. 

 

Obninsk’te bulunan Müzik Okulu kapılarını ilk kez üniversite öğrencilerine açtı. Okuldaki müzik eğitmenleri, bilinçli bir seçim yaptıkları ve belirli bir sonuca odaklı çalıştıkları için üniversite öğrencilerine ders vermenin daha kolay olduğunu belirtiyor. Müzik öğretmeni Lyudmila Nikolskaya viyolonselin bas ve tenor sesine sahip 16. yüzyılın ilk yarısından itibaren ünlenen bir yaylı çalgı olduğunu belirterek, kemanla aynı yapıda olmasına rağmen, boyut olarak daha büyük olduğuna dikkat çekti. Viyolonsel geniş ifade gücüne, ince düşünülmüş uygulama  tekniklerine sahip solo, topluluk ve orkestra enstrümanı olarak kullanılıyor. Türk öğrencilerin müziğe ilgi duyduğunu vurgulayan Nikolskaya, yeteneklerini geliştirmeye hevesli olduklarını görmekten memnuniyet duyduklarını söyleyerek, öğretmenlerin de eğitim sürecinde özenli davrandığını belirtti. Merve Demirci, viyolonsel sesinin Türk yaylı çalgılarından farklı olmasından dolayı bu enstrümanı tercih ettiğini söylüyor.

 

 

Merve Demirci’nin müzik çalıştığı ders odasında öğrencilere özel bir podyum da bulunuyor. Podyum öğrencilere sahne duygusunu yaşatıyor. Müzikle uğraşmaktan keyif duyduğunu anlatan Merve Demirci, ders çalışırken bazen viyolonsel çaldığını, viyolonselin dikkatini toparlamaya yardımcı olduğunu söylüyor.  Merve artık bazı müzik eserlerini de çalabiliyor.  Viktor Kalinnikov’un Rusya’da popüler olan ‘Turna’ adlı şarkısı bunlardan sadece bir tanesi.

 

Müzik Okulu Müdürü Svetlana Kurdeyeva eğitim programının üç yıl süreceğini kaydetti. Kurdeyeva,  MEPHI’deki eğitimini tamamlayana kadar Merve Demirci’nin sadece üst düzey nükleer enerji uzmanı değil, aynı zamanda iyi bir müzisyen olacağını da söyledi. Öte yandan müzik eğitimi Rusça veriliyor. Bu sayede Türk öğrenciler Rusçayı daha iyi öğrenerek, farklı özelliklerini tanıma şansına sahip oluyor.

 

 

Akkuyu NGS A.Ş. Basın Servisi