Nükleer enerjinin gerekliliği “NewGen- Geleceğin Enerjisi” Uluslararası Forumu`nun gündemine damgasını vurdu
 

“NewGen – Geleceğin Enerjisi” Forumu’nun açılışı Moskova’da yapıldı. Forum, nükleer enerji sektörünün yanı sıra ilerici çözümlerin büyük çaplı şirketlerde uygulanması ile kazanılan tecrübeler dahil olmak üzere uluslararası enerji sisteminin yenilikçi gelişimini yansıtan bir tartışma platformu şeklinde değerlendiriliyor.  Enerji sektöründe kullanılacak teçhizat ve malzemelere yönelik  oturumlar ve yuvarlak masa etrafında yapılan karşılıklı görüşmeler, etkinliğin en önemli unsurları olarak gösteriliyor. Foruma yenilikçi enerji projeleri konusunda uzmanlaşan Rus şirketler ve uluslararası diğer şirketler katıldı.    

 

Rusya Parlamentosu Mikro Enerji Alt Komisyonu Başkan Yardımcısı İvan Redko  “Rus enerji sektörünün ilerleme durumu ve gelişim perspektifleri: Yenilenmeye doğru” konulu panelde bir konuşma yaptı. İvan Redko, Rus enerji sektöründeki inşaat kavramına ilişkin ana unsurları anlattı. Redko, katılımcılara yaptığı sunumda enerji kaynaklarını çeşitlendirmenin önem arz ettiğinin altını çizdi.  İvan Redko, gelişmiş ülkelerin nükleer enerji dahil olmak üzere çeşitli enerji kaynaklarına sahip olması gerektiğini, enerji kaynaklarının rasyonel dağılımının sanayi açısından gelişmiş ülkelerde uzun zamandır uygulanmakta olduğunu belirtti.

 

 

Panel çerçevesinde “Düşük kapasiteli nükleer santraller: Güncel eğilimler” konulu sunum yapan Boçvar VNIIM Genel Müdürü Valentin İvanov bu konunun gelişime açık olduğunu ve elektrik enerjisine herkes tarafından her yerde ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Enerji sürekliliğinin sağlanması noktasında düşük kapasiteli nükleer santrallerin mükemmel bir çözüm olduğunu belirten İvanov, nükleer enerjinin gelişiminde belirli bir tecrübeye sahip ülkelerin düşük kapasiteye sahip NGS’lerden yararlanabileceğini kaydetti. 

 

Forum çerçevesinde ayrıca “Geleceğin enerjisi” konulu fotoğraf sergisi de düzenlendi. Sergi  “Barışçıl nükleer; barışçıl gökyüzü”, “Enerji verimliliği; karlı teknolojiler”, “Yenilenebilir enerji kaynakları”, “Temiz enerji” ve “Her şeyi kadrolar belirler” başlıklarındaki fotoğraflardan oluştu.

 

Toplam iki gün süren forum elliyi aşkın Rus ve uluslararası uzmanın yanı sıra, altı yüz delegeye de ev sahipliği yaptı.

 

 

 

Akkuyu NGS A.Ş. Basın Servisi