“Nükleer Enerji ve Türkiye Süreci” konulu panel Ankara’da yapıldı

“Türkiye’de Nükleer Enerji ve Akkuyu Nükleer Santral Projesi” ilgili tüm tarafların katılımıyla masaya yatırıldı. Enerji Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’deki bütün kurumların Akkuyu NGS Projesi’nin önünü açacak yapıyı kurgulaması gerektiğini belirterek, nükleer enerji konusundaki siyasi kararlılıklarının eksilmeden devam ettiğini söyledi. EPDK Başkanı Hasan Köktaş da ''Türkiye için nükleer santral bir seçenek değil, bir zorunluluktur'' dedi. Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdürü Alexander Superfin ise Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nde yerli üretim katkısının 6 milyar dolar olarak planlandığını açıkladı.

 

Mimar Mühendisler Grubu ve Enerji Uzmanları Derneği’nin 22 Ocak 2013 tarihinde ortaklaşa düzenlediği ‘Nükleer Enerji ve Türkiye Süreci' konulu panel, Türkiye’nin nükleer enerji konusundaki en önemli ve üst düzey isimlerini bir araya getirdi. Panele Enerji Bakanı Taner Yıldız, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Hasan Köktaş, Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdürü Alexander Superfin, Elektrik Üretim A.Ş (EÜAŞ) Genel Müdürü Halil Alış, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Başkanı Zafer Alper, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Enerji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Murat Aydın katıldı. Panelde Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdürü Alexander Superfin “Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nde gelinen aşama ve önümüzdeki süreç” ile ilgili bir sunum yaptı. Toplantının açılış konuşmalarını ise Enerji Bakanı Taner Yıldız ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Hasan Köktaş gerçekleştirdi.

 

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Akkuyu Nükleer Santrali’nin Rusya'ya bağımlılığı azaltacağını belirtirken, ''Atatürk Barajı'nın ürettiği elektriğin yerine nükleeri koymaya çalışmıyoruz, doğalgazın yerine nükleeri koymayı düşünüyoruz'' dedi.

 

 

 

Elektrik üretimindeki her kaynağa karşı çıkan çevrelere seslenen Bakan Yıldız, karşı çıktığı kaynağın yerine başka bir enerji kaynağı koyamayanların enerji sektöründe söz sahibi olamayacağını hatırlattı. Taner Yıldız, nükleer santrallerden elde edilecek enerji yalnızca rüzgar santralleriyle elde edilmeye çalışılsa Yalova'nın tamamının rüzgar gülleriyle kapatılması gerektiğini, aynı şekilde nükleer yerine HES yapılsa Düzce'nin tamamının sular altında kalacağını söyledi. Akkuyu Nükleer Santrali’nin turizm ve tarımı etkileyeceği eleştirilerini hatırlatan Enerji Bakanı şu karşılığı verdi: “Dünya Koruma Kurulu’nun koruma kararı aldığı Fransa’daki Louvre Nehri üzerinde 14 adet nükleer santral var. Balık tutuluyor, etrafında tarım yapılıyor. Onların nükleer santralleri, dünyanın en çok turist çeken şehri Paris’e zarar vermeyecek, Akkuyu Nükleer Santrali mi turizme zarar verecek? Bunu kabul etmek mümkün değil”

 

Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nde güvenlik tedbirlerinin yeniden gözden geçirildiğini ve dünyanın en güvenli santralinin yapılacağını anlatan Taner Yıldız, “nükleere sadece bir enerji temini olarak bakmamak gerekir. Nükleer teknoloji ile Türk sanayisinde de çok ciddi bir gelişme olacaktır” dedi.

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı (EPDK) Hasan Köktaş da nükleer enerjinin çok fazla tartışıldığını ancak buna karşılık son 30 yılda en önemli ve büyük enerji kaynağı haline geldiğini anlattı. Köktaş, Fukuşima kazası sonrası güvenlik, maliyet, ilave tedbirlerin alınması ihtiyacı doğsa da nükleer enerjinin vazgeçilmez konumunu devam ettirdiğini kaydetti.

 

Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nin tek kalemde Türk ekonomisine giren en büyük yatırım olduğuna dikkat çeken EPDK Başkanı, “Kurum olarak nükleer santral kurulumunu kolaylaştırıcı düzenlemeler yaptık. Gerekli hukuki altyapıyı hazırladık” diye konuştu.

 

Daha sonra konuşan Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdürü Alexander Superfin, Akkuyu nükleer güç santrali projesi, inşası ve son bir yılda yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. JSC Atomstroyeksport şirketi tarafından Akkuyu sahasında hazırlık dönemi etüt çalışmalarının tamamlandığını söyleyen Superfin, Akkuyu NGS sahasının sismik özelliği açısından bağımsız değerlendirmenin alınması amacıyla etüt çalışmalarına ilişkin olarak 3 şirket tarafından yürütülen çalışmalarını tamamladığını, Akkuyu NGS sahasının sismik özelliğinin değerlendirilmesi hakkındaki birleştirilmiş raporun oluşturulmasına ilişkin çalışmaların ise devam ettiğini bildirdi. Superfin, bu çalışmaların Ocak 2013 sonuna kadar tamamlanmasının planlandığını kaydetti.

 

Akkuyu NGS Projesi'nin lisanslama esaslarının TAEK tarafından onaylandığını belirten Superfin, elektrik üretim lisansının da 2013 Eylül ayında alınmasının beklendiğini bildirdi.

 

İnşaat sürecinde yerli sanayiden faydalanılmasına çok önem verdiklerini ifade eden Superfin, ''Hem inşaat hem de ekipman üreticileri olarak, bu anlamda nükleer santrale yerli üretim katkısı 6 milyar dolar olabilir. Bu oranın hem yerli sanayiciler için hem de Rusya'daki yatırımcılar için önemli bir unsur olduğunun altını çizmek istiyorum'' dedi.

 

Açılış konuşmalarının ardından toplantının panel bölümüne geçildi. Burada da konuklardan gelen sorular cevaplandırıldı. Son olarak toplantıya katılan isimlere plaket verildi. Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdürü Alexander Superfin’e  de panele sağladığı katkı için “teşekkür plaketi” verildi.

 


AKKUYU NGS A.Ş BASIN SERVİSİ