Nükleer Enerji Konulu Uluslararası Atomexpo - 2013 Forumu’nun Sonuçları Açıklandı
 

Nükleer enerjinin kalbi Rusya’nın St.  Petersburg şehrinde attı. St. Petersburg aynı anda iki büyük uluslararası etkinliğe ev sahipliği yaptı. Bunlar, 5. Uluslararası Atomexpo-2013 Forumu ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) tarafından düzenlenen konferans oldu. Atomexpo Forumu bu sene 5. yıldönümünü kutluyor. Beş yıllık süre içerisinde forum, uluslararası nükleer sanayi uzmanlarının fikir alışverişi yaptıkları en önemli bilgi platformlarından biri oldu.  Rusya ve birçok farklı ülkeyi temsilen sayısı 100’ü aşkın şirketin katıldığı sergi ürünleri forum ziyaretçilerinin dikkatine sunuldu. Forumda, 42 ülkeden gelen 2000’den fazla katılımcı yer aldı.

 

Büyük enerji şirketlerinin yetkilileri ve uzmanlar tarafından, önümüzdeki on yıl içerisinde nükleer enerji kullanımlı elektrik üretimi tartışıldı. Atomexpo Fuarı’nı  gezen UAEA Genel Müdürü Yukiya Amano, Rus nükleer teknolojisini yakından inceledi. JSC TVEL (Rosatom Develet Kurumu bünyesinde faaliyet gösterir ) tarafından, Batı reaktörü için TVS-Kvadrat yakıt üretiliyor olması Amano’nun ilgisini çekti. Yukiya Amano nükleer enerjinin inşaat (karbon lifi kullanılarak binaların depreme karşı dayanıklılıklarının artırılması) ve tıp (hastalıkların teşhisi için hastanelerde portatif nötron üreteçlerinin kullanılması) gibi alanlarda kullanılmasını da ilgiyle karşıladı.

 

Forum kapsamında, nükleer enerji sektörünün gelişmesine  entegre yaklaşımlar, personelin hazırlanması ve nükleer enerji kullanımlı elektrik üretiminde inovasyon projeleri gibi konuların tartışıldığı oturumlar düzenlendi.  Atomexpo katılımcıları tarafından geleneksel olarak, bilim, sanayi ve iş gibi alanları ilgilendiren buluşlar sergilendi. Yuvarlak masa toplantısı ve sempozyumlara katılan heyetler tarafından, uluslararası nükleer hukuku, çevre koruma ve nükleer yakıt döngüsü gibi konular tartışıldı. Forum kapsamında gerçekleştirilen oturumlar ve diğer görüşmeler katılımcılar için, tecrübe ve bilgi alışverişinin ve sektörün geliştirilmesi ile ilgili konuşmaların yapıldığı, yeni iş ilişkilerinin oluşturulduğu bir ortam sağladı.

 

Atomexpo Forumu’nda “Akkuyu NGS İnşaatı” konulu bir sunum yapan Akkuyu NGS Projelendirme Bölümü Müdürü Valeriy Biezbardis, Akkuyu NGS A.Ş. tarafından alt yüklenici şirket personelinde aranan koşullara değindi. Biezbardis, projenin ana aşamaları, tesisin lisanslama ve inşaat süreci katılımcıları arasında işbirliği, ana müteahhit ve teknik işverende aranan şartlar ili nükleer güç santrali inşaatında Türk şirketlerinin yer alması gibi konulara da değindi.

 

Etkinliğin kamuya duyurulması için dünyanın önde gelen basın ajansları St. Petersburg’a geldi. Forum programı çerçevesinde Rusya ve diğer ülkelerden katılan medya mensuplarına konuşan  Akkuyu NGS A.Ş. Genel Müdürü Alexander Superfin, Türkiye’de ilk nükleer güç santralinin yapım sürecinden bahsetti. Akkuyu NGS Projesi ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiler, Rosenergoatom şirketinin (Akkuyu NGS A.Ş. hissedarı (% 92,85) ve teknik işveren) standında sunum şeklinde yer aldı.  

 

Nükleer sektöründe faaliyet gösteren büyük şirketleri temsilen foruma katılan yetkililer tarafından, bilgi ve teknoloji alışverişinin yanı sıra, nükleer sanayinin yakın ve uzak gelecekte farklı kullanım alanları da konuşuldu. Atomexpo Forumu kapsamında konuşma yapan Rosatom Genel Müdürü Sergey Kiriyenko,  Rosatom’un, sektörün büyük tedarikçisi olarak dış ülkelere hizmet kompleksi sunmaya hazır olduğunu dile getirdi. Rosatom Genel Müdürü, “Dünya genelinde nükleer enerji sektörünün gelişmesi ve güvenliğinin temelinde, entegre tekliflerin bulunduğunu düşünmekteyiz” ifadesini kullandı. Kiriyenko’ya göre, söz konusu entegre teklif, nükleer güç santrali için yüksek güvenlik parametreli modern tasarım, işletme esnasında destek garantisi, yakıt tedariki ve santralin yaşam çevriminin sağlanmasından ibarettir.

 

 

AKKUYU NGS Basın Servisi