Nükleer enerji konulu Uluslararası Atomexpo - 2013 Forumu başladı
 

Nükleer enerji sektöründeki en büyük toplantılardan biri olan “XXI. Yüzyılda Atom Enerjisi” konulu  Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun 3. Uluslararası Bakanlıklar Konferansı’nın öncesinde V. Uluslararası ATOMEXPO-2013 Forumu St. Petersburg’da açıldı.

 

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Yukiya Amano “Nükleer enerji, enerji arz güvenliğinin artırılmasına, fosil yakıtların değişken fiyat etkisinin azaltılmasına, iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılmasına ve ulusal ekonomilerin daha rekabetçi olmasına katkıda bulunabilir. Son projeksiyonlarımız, önümüzdeki 20 yıl içinde dünyadaki nükleer santral sayısında istikrarlı bir artış olacağını göstermektedir” sözleri ile açılış mesajlarını verdi.

 

Forum programında “XXI yüzyılda nükleer enerji; istikrarlı gelişim için sorumluluğa dayalı ortaklık” konusunda tartışmalar gerçekleştirilecek. Foruma Rus Nükleer Kamu Şirketi Rosatom’un Genel Müdür Yardımcısı Kirill Komarov, UAEK Başkan Yardımcısı Aleksander Bıçkov, ABD’nin Eski Enerji Bakanı, Nobel Fizik Ödülü sahibi Steven Chu, WorleyParsons Şirketi’nin Başkan Yardımcısı Djuritsa Tankosiç, Areva Başkanı Luc Oursel,  Hint Atom Enerjisi Kuruluşu Başkanı ve Yönetim (Sorumlu) Müdürü Kailaş Çandra Purohit ve diğer ilgililer katılacaktır. Forum sonucunda dünya nükleer endüstrisinin gelişme yönünün belirlenmesine ilişkin bir tebliğ hazırlanacak.

 

ATOMEXPO-2013 Forumu’nda, Akkuyu NGS A.Ş. adına Projelendirme Bölümü Müdürü Valeriy BIEZBARDIS konuşacak. Şirketin Projelendirme Müdürü, “Akkuyu NGS Projesi: Akkuyu NGS A.Ş.’nin yüklenici personelinde aradığı şartlar” konulu sunumunda, projenin başlıca aşamalarından, tesisin lisanslama ve inşaat sürecinde yer alan paydaşların işbirliğinden, ana yüklenici ve teknik işverende aranan şartlar ve Türk şirketlerin nükleer güç santralinin inşaatına katılım imkanlarından bahsedecek. Akkuyu NGS, dünyanın ilk BOO (build-own-operate/yap-sahip ol-işlet) modeline göre tesis edilecek nükleer güç santrali olacak. Daha önce BOO modeli termik santral projelerinde uygulanırken, nükleer santral projelerinde uygulaması bugüne kadar hiç uygulanmadı. Türkiye’de kurulacak olan nükleer güç santrali, Rusya’nın Novovoronej şehrinde 2014’te işletmeye alınması planlanan ve Akkuyu NGS için referans olarak gösterilen Novovoronej NGS- 2 projesine göre inşa edilecek. Foruma ve forum kapsamında düzenlenen sergiye Akkuyu NGS A.Ş. Genel Müdürü Alexander SUPERFIN de katılacak.

 

Forum programı çerçevesinde katılımcılar, geçen dönemin sonuçları, “nükleer miras” sorunlarının olası çözümü, uluslararası nükleer yakıt piyasasındaki eğilimleri gibi konuları ele aldılar. Forumda, nükleer enerji gelişimi ile ilgili tüm güncel konularda kapsamlı tartışma ortamları yaratıldı. Uluslararası Sanayi Forumu’nda, nükleer enerjinin gelişimi ve personelin yetişmesine ilişkin bütüncül yaklaşım gibi konuların tartışılacağı tematik oturumlar düzenlenecek. ATOMEXPO katılımcıları, nükleer enerji konusunda yeni projelerle tanışma şansına sahip olacaklar. Uluslararası uzmanlar, geleneksel ATOMEXPO Forumu çerçevesinde düzenlenen etkinliğin, sadece “barışçıl nükleerin” ilerlemesi yolundaki önemli bir olay değil, aynı zamanda nükleer enerji alanında karşılıklı yarar temeline dayanan işbirliğinin kurulması yönünde ciddi bir niyetin göstergesi olduğu görüşünde. Etkinliğin kamuya duyurulması için foruma dünyanın önde gelen basın ajansları katılmıştır. Forumu Türkiye’den de Doğan ve Cihan Haber Ajansları takip edecek.

 

Forumda konuşan Dünya Nükleer İşletmeciler Birliği (WANO) Başkanı Jacques Regaldo, “Nükleer enerji 20’nci yüzyılın en büyük bilimsel ve teknolojik kazanımıdır. Toplumun, teknolojinin gelişimi yolunda ilerlerken daha fazla ve kesintisiz enerjiye ihtiyacı artmaktadır. Dünya nükleer işletmecilerin temsilcisi konumunda olan WANO, tüm NGS işletme döngüsü çerçevesinde üyelerine destek sağlamaktadır. Forum katılımcılarına, verimli çalışmalar, yeni projeler, yapıcı işbirliği ve Rusya’nın kültür başkenti St.-Petersburg’da unutulmaz anılar yaşamalarını diliyorum” dedi.

 

Atomexpo-2013 Forumu 28 Haziran tarihine kadar devam edecek.  21.Yüzyılda nükleer enerji” Uluslararası UAEA konferansı ise 27 Haziran tarihinde başlayacak ve 3 gün devam edecek.  

 

 

Akkuyu NGS Basın Servisi