NucKids Moskovada
Türkiye’den gelen çocuklar Moskova’daki tiyatro meydanında gösteri yapacaklar.

 

Rosatom’un “Nuclear Kids 2015” projesi kapsamında hazırlanan “Rezerford’a Sor” müzikalinin galası Rusya’nın başkenti Moskova’da yapılacak. Gösteriye Türkiye, Rusya, Beyaz Rusya, Macaristan, Vietnam, Ukrayna, Çek Cumhuriyeti olmak üzere yedi ülkeden 70 çocuk katılacak. Çocuklar, 11 ile 16 yaş arası 450’nin üzerinde aday içerisinden bölgesel düzeyde yapılan seçimle belirlendi. Genç yetenekleri deneyimli eğitmenler, koreograflar çalıştırdı. Bu ortak çalışmanın sonucunda ise “Rezerford’a Sor” isimli müzikal gösterisi hazırlandı.

 

Üç haftalık bir çalışmanın ardından müzikalin galası St. Petersburg’daki A. S. Puşkin Rusya Devlet Akademik Drama Tiyatrosu’nun yeni sahnesinde yapıldı. Daha sonra müzikal gösterisi Akkuyu Nükleer Santrali için referans teşkil eden Novovoronej NPP-2’nin inşaat projesinin gerçekleştirildiği Rusya’nın Novovoronej şehrinde sahnelendi. Çocuklardan oluşan oyuncu topluluğu, Rusya teknolojisi ile inşa edilen Paks NGS’nin bulunduğu Çek Cumhuriyeti’nin Paks şehrinde de halk önünde gösteri yaptı.

 

“Her gösteri öncesinde heyecan yaşıyoruz”

 

“Nuclear Kids 2015” projesinin Türkiye’den katılan oyuncusu Aylin Tümay Moskova’da sahneye çıkmadan önce izlenimlerini paylaştı: “Projede çok iyi hocalarımız, yani yönetmen, koreograf, vokal eğitmeni yer alıyor. Müzikal gösteriler artık birçok tiyatro sahnesinde gösterildi, ama yine de her gösteri öncesinde heyecan yaşıyoruz. Bunun normal olduğunu söylüyorlar ve yeni başlayan tüm oyuncular bu duyguyu yaşıyor. Moskova’daki gala gösterisine katılmak için annem özellikle Ankara’dan gelecek. Bu projeyi ve burada tanıştığım, diğer ülkelerden gelen arkadaşlarımı hiçbir zaman unutmayacağımdan eminim.”

 

“Gösterimizi bilim adamı Kurchatov’un çocukluğuna ithaf ettik”

 

Rosatom İletişim Departmanı Müdürü Sergey Novikov, projenin fikir öncüsü olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “2015 yılında Rusya nükleer sektörünün 70. Yıldönümü kutlamaları yapılacak. İşte bizler de, gösterimizi dünya çapında bir üne sahip nükleer alanındaki bilim adamı İgor Kurchatov’un çocukluğuna ithaf etmeye karar verdik. Biz genç İgor’un proje katılımcıları yaşlarındayken (11 ila 16) nasıl biri olabileceğini hayal ettik. Başkahraman bilgilere ulaşmak için çaba sarf ediyor, kahramanlıklar yapıyor ve arkadaşlarını koruyor.”