MTSO ziyareti
Türk tedarikçiler dünya genelindeki yatırımlardan pay alabilir


Akkuyu Nükleer A.Ş Mersin Bilgilendirme Merkezi Yöneticisi Eyüp Lütfi Sarıcı, Akkuyu NGS’de faaliyet gösterecek Türk tedarikçilerin Rusya’nın dünya genelindeki yatırımlarından da pay alabileceğine dikkat çekti. Rusya’nın dünya gelinde 100 milyar dolarlık yatırım portföyü bulunduğunu hatırlatan Sarıcı, “Memnun kalınması halinde Mersin projesinde görev alacak tedarikçilere kapıların açılacağını tahmin ediyorum” dedi.

 

Akkuyu Nükleer A.Ş Mersin Bilgilendirme Merkezi Yöneticisi Eyüp Lütfi Sarıcı, Bilgilendirme Merkezi Uzmanı Zeynep Yarar ile birlikte Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut’u ziyaret etti. Ziyarette çalışmaları hakkında bilgi veren Sarıcı, şunları söyledi: “20 milyar dolarlık bir yatırım yapılıyor. Bu çalışmada inşaat çimento, çelik konstrüksiyon gibi temel alımlar Türkiye’den gerçekleştirilecek. 8 milyar dolarlık bölümün ise tedarikinin Türkiye’den gerçekleştirilmesi söz konusu. Bu nedenle bölgemizdeki firmaların, şirketin ne istediğini iyi takip etmesi, ürünlerini standardizasyona uydurması gerekli. Alımlar kategorilere ayrıldı. 1., 2. ve 3. Kategori ürünler Rusya’dan temin edilecek. 4. Kategori ise Türkiye’den alınacak.”


“Rusya’nın dünyada 100 milyar dolarlık yatırım portföyü var”

 

Dünyanın gözünün Mersin’de olduğunu kaydeden Sarıcı, Avrupa’dan birçok ülkenin bu projeye tedarikçi olma adına çalıştığını söyledi. Gerekli standardizasyonun sağlanması ve işlerin beğenilmesi halinde Türk firmalarının yeni fırsatlar yakalayabileceğine de değinen Sarıcı, “Rusya’nın Suudi Arabistan, Mısır, Çin, Vietnam gibi dünyanın dört bir yanında 100 milyar dolarlık yatırım portföyü bulunmakta. Çalışmalardan memnun kalınması halinde Türk firmalara bu yatırımların da kapısı aralanabilir” dedi.

 

Sanayicilerin bu çalışmada Rusya’ya gidip orada bir Rus ortak bularak bilgi transferi yapabileceğine de işaret eden Sarıcı, “İkili anlaşmada bu madde de var. Türk şirketlere böyle bir beraberliğin önü açılıyor. Ancak şu anki sorun Rusya’da hangi firmaların 4 ve 3. kategori ürün ürettiğini bilmiyorlar. Bu konuda da Rusya’nın yardımcı olacağını tahmin ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

330 Türk öğrencinin Eylül ayında Rusya’ya nükleer mühendislik eğitimine gideceğini hatırlatan Eyüp Lütfi Sarıcı, bu rakamın 600’e kadar çıkacağını açıklayarak, “Bu çocuklarımız geri döndüğünde sanayiler tarafından paylaşılacağına inanıyorum” diye konuştu.


“Tedarikçi listesini Ankara ile birlikte hazırladık”


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından hazırlanan tedarikçi listesinin oluşturulmasında birlikte çalıştıklarını anlatan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut ise, “Bu konuda Ankara grubu çalışıyordu ve bizler de sürece dahil olarak bu konuda yalnızca Ankara değil, Konya, Kocaeli, Mersin ve Adana gibi Anadolu firmalarının da tedarikçi olabileceğini, özellikle bölgemizde çelik konstrüksiyon konusunda destek olabilecek birçok grup bulunduğunu söyledik. Bunun üzerine Enerji Bakanlığı tedarik zincirinin genişletilmesi konusunda önerimizi kabul etti” şeklinde konuştu.

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş Basın Servisi