Mersinli genç fizikçiler yarışıyor
 

AKKUYU NÜKLEER GÜÇ SANTRALİ


2.  LİSELERARASI FİZİK BİLGİ YARIŞMASI 5-6 MAYIS’TA YAPILACAK

 

YARIŞMA İÇİN BAŞVURULAR 25 NİSAN CUMA GÜNÜ SONA ERECEK 

 

Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş tarafından düzenlenen, 2. Liselerarası Fizik Bilgi Yarışması,  5-6 Mayıs 20114 tarihinde iki aşamalı olarak gerçekleştirilecek. Yarışma için başvuralar 25 Nisan Cuma günü sona erecek.

 

Yarışma, lise çağındaki gençlerin nükleer teknoloji ve Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali hakkında bilgi ve görgülerinin artması, başarılı öğrenci ve okulların ödüllendirilmesi amacıyla düzenleniyor.

 

Yarışmaya, yapılan duyuru kapsamında Mersin il merkezi ve tüm ilçelerinden lise ve dengi okullar eşit statüde katılabilecek.

 

Yarışma, 2 etap halinde 05 Mayıs 2014 ve 06 Mayıs 2014 tarihlerinde yapılacak.

 

Başvurulara göre belirlenecek olan okul sayısı üzerinden çekilecek kurayla, ilk etabın birinci ve ikinci aşamasında yarışacak okullar belirlenecek. Örnek: Toplam 30 okulun başvurması durumunda, okullar 15’erli iki gruba ayrılarak elemeye tabi tutulacak. Tek sayılı başvuru olması durumunda bir grup diğerinden fazla sayılı olarak yarışacak.

 

Yarışmanın ilk etabı; Suphi Öner Öğretmenevi Tarsus salonunda 05 Mayıs 2014 Pazartesi günü yapılacak. İlk etap iki ayrı aşamadan oluşacak. Birinci aşama, saat 10:00’ da başlayacak. İkinci aşama ise saat 14:00’ de yapılacak. Yarışmanın birinci ve ikinci aşamasında ilk 5’e giren okullar ikinci etaba yani final etabına katılmaya hak kazanmış olacaklar. Final etabı da Suphi Öner Öğretmenevi Tarsus salonunda 06 Mayıs 2014 Salı günü saat 10:00’da finale kalan 10 okulun katılımıyla gerçekleştirilecek.

 

Yarışmanın her iki etabında da liselerin 9,10 ve 11. sınıf Fizik dersi müfredatındaki konular temel alınacak. .

 

Yarışmaya Mersin ili ve ilçelerinden katılacak okullar için, yarışma tarihinden yeteri kadar zaman öncesinden Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gerekli duyuru yapılacak. Başvuru tarihi 25 Nisan 2014 Cuma günü sona erecek.Yarışacak okulların listesi  http://www.akkunpp.com/fizik-yarismasi-2014web sitesinde 28 Nisan 2014 tarihinde yayınlanacak.

 

 

 

Akkuyu NGS A.Ş. Basın Servisi