Mersinde "Enerji ve Çevre Konferansı" yapıldı


Enerji ve çevre ilişkisi Mersin’de masaya yatırıldı. Mersin Bürokrat ve İşadamları Derneği’nin düzenlediği konferansta bir sunum yapan Mersin Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Kumbur, nükleer santrallerin küresel ısınmayı yüzde 20 oranında azalttığına dikkat çekerek, “Gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması durumunda yüksek verimli nükleer santrallerin enerji üretimine çok büyük katkısı olacaktır” dedi.


Mersin Bürokrat ve İşadamları Derneği (MEBİDER) tarafından yapılan bilgilendirme toplantıları çerçevesinde, Mersin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Kumbur’un konuşmacı olarak katıldığı  “Enerji ve Çevre sorunu” konulu konferans, Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) toplantı salonunda gerçekleştirildi.

  

Açılış konuşmasını MEBİDER Başkanı Dr. Özgür Karaaslan'ın yaptığı konferansa kamu kurumlarının temsilcileri, Mersinli işadamlarının yanı sıra üniversite öğretim üyeleri ve gazeteciler katıldı. Konferansa davet edilen Akkuyu NGS A.Ş. Devlet ve Halkla İlişkiler Müdürü Tahir AGAYEV ile Akkuyu NGS A.Ş. Mersin Toplum Bilgilendirme Merkezi Müdürü Faruk Uzel de nükleer enerji konusundaki fikirlerini paylaştı.

 

Mersin Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Halil Kumbur konferansta yaptığı sunumda, Türkiye’nin enerji ihtiyacı bağlamında çevre kirliliği konusunu değerlendirdi.

 

1000 MW’lık bir termik santralın 7 milyon ton karbondioksit yayılımı gerçekleştirirken, bir nükleer santralde bu miktarın 2870 ton’a kadar düştüğünü belirten Kumbur, nükleer santrallerin küresel ısınmayı %20 oranında azalttığını anlattı.

 

 

Litvanya’nın enerjisinin %80’ini, Fransa’ın %78’ini, Slovakya’nın da %57’sini nükleerden karşıladığını hatırlatan Prof. Dr. Halil Kumbur, “Dünya genelinde ilerleyen yıllarda yaşanacak enerji sıkıntısını şimdiden gören ülkeler bu konuda ciddi yatırımlar yapmaktadır” şeklinde konuştu.

 

Nükleer santral kurulmasına karşı çıkan çevreleri değerlendiren Kumbur, tepkilerin nedenini kamuoyunun bu zamana kadar yeterince bilgilendirilmemesine bağladı. Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kumbur “Gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması durumunda yüksek verimli nükleer santrallerin enerji üretimine çok büyük katkısı olacaktır” dedi.

 

Sunumun sonunda soru cevap bölümüne geçildi. Burada söz alan Akkuyu NGS A.Ş. Toplum Bilgilendirme Merkezi Müdürü Faruk Uzel de Akkuyu Nükleer Santrali konusunda konferans katılımcılarına yeni bilgiler sundu.

 

2020’li yıllarda 4 ünitenin de elektrik üreteceğini hatırlatan Uzel, “1.ve 2. ünitelerin ürettiği elektriğin %70’i, 3. ve 4. ünitelerin ürettiği elektriğin %30’u Türkiye’nin alım garantisinde. 15 yıllık alım garantisi bittikten sonra da santralden elde edilecek gelirin %20’si Türkiye’ye verilecek. Ayrıca santralin 2083 yılında sökümü için kullanılacak para da oluşturulan bir fonda biriktirilecek” ifadelerini kullandı.

 

Mersin Toplum Bilgilendirme Merkezi Müdürü Faruk Uzel, nükleer santralin yapılacağı bölgede doğal radyasyon ölçümlerinin 2011 yılından bu yana 30 km çapındaki bir alanda yapıldığını söyledi. Türkiye’nin 2023 hedefine emin adımlarla ilerleyen bir ülke olduğunun altını çizen Uzel, “Bu tür teknolojilere destek bulunmak zorunda. Aksi halde gelecekte ihtiyaç duyacağımız en 500 milyar kwh’lik enerjinin kendi kaynaklarımızla ancak %40’nı bile karşılamamız zor olacak” diye konuştu.

 

 

AKKUYU NGS A.Ş BASIN SERVİSİ