Mersin Üniversitesinden Akkuyu NGS Bilgilendirme Merkezine ziyaret

Mersin Üniversitesi Fizik Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencileri, Akkuyu NGS A.Ş. Mersin Bilgilendirme Merkezi’ni ziyaret etti. Mersin Üniversitesi Fizik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Kasım Kurt, Akkuyu NGS’ye personel yetiştirmek üzere Mersin’de bir fakülte açılması gerektiğini belirterek, “Bu konuda üzerimize düşenleri yapmaya hazırız” dedi.

 

Mersin Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü öğretim üyeleri ve 40 öğrenciden  oluşan grup, Akkuyu Nükleer Güç Santrali A.Ş. Mersin Bilgilendirme Merkezi’ne ziyarette bulundu.

 

Fizik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Kasım Kurt ve beraberinde bulunan öğretim üyeleri ile öğrenciler, Mersin’in Gülnar İlçesi Büyükeceli Beldesi’nde yapılacak olan Türkiye’nin ilk nükleer santral projesi ve nükleer teknolojinin tanıtıldığı Bilgilendirme Merkezi’nde detaylı bir sunum aldılar.

 

 

Mersin Bilgilendirme Merkezi Başkanı Faruk Uzel, merkez uzmanları Burcu Zengin ve Zeynep Yarar  tarafından karşılanan gruba ilk olarak, Türkiye’nin enerji politikası ve Akkuyu NGS projesi ile ilgili genel bilgiler verildi. Akkuyu NGS Projesi’nin Türkiye için hayati bir proje olduğunu vurgulayan Uzel, Türkiye’nin enerji ihtiyacını karşılamak ve enerji kaynaklarını çeşitlendirmek açısından nükleer  teknolojinin mutlaka kullanması gerektiğine dikkat çekti. Bu çapta ve bu hacimde bir projenin Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıdığını belirten Uzel, “ ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) dosyası hazırlığımız son aşamada ve öngörülen tarihte tamamlanmış olarak teslim edilecek. Önceliğimiz doğa, çevre ve güvenlik. Çevresel duyarlılığımızdan ve güvenlik standartlarından hiçbir şekilde ödün vermeyeceğiz. 2015 yılı sonunda hazırlık çalışmalarını tamamlayıp temel atmayı planlıyoruz. 2012’de 230 milyar kilovat/saat elektrik ihtiyacının 2023 projeksiyonumuzda 500 milyara çıkması öngörülüyor.  Ya geçen yıl yaptığımız gibi, 60 milyarı doları elektrik için doğalgaz ithalatına harcamak ya da yeni enerji üretim projelerini gerçekleştirmek zorundasınız. Doğal kaynağımız olmadığına göre bunun yerine koyacak tek bir yol kalıyor o da nükleer enerji santrali. Amerika’da 104 tane nükleer santral var. Fransa, elektrik ihtiyacının yüzde 78’ini nükleer santrallerden karşılıyor” diye konuştu. Türkiye’nin Rusya ile imzaladığı anlaşmada, Türk öğrencilerin,  Rusya Federasyonu’nda Ulusal  Nükleer Araştırma Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (MEPhI)eğitim almalarının da yer aldığına dikkat çeken Uzel,  Türkiye’nin ilk nükleer uzmanlarının da bu sayede yetişeceğini kaydetti. Uzel, “Türkiye'deki üniversitelerin Fen-Edebiyat ve Mühendislik Fakülteleri’nin, fizik ve/veya matematik derslerinin okutulduğu tüm bölümlerinin hali hazırda “1., 2., 3. ve 4. sınıfı”nda okuyan Türk vatandaşı öğrenciler arasından bu yıl 100 öğrenci seçilmesi planlanlanıyor. Bu öğrencilerin seçimi yazılı ve sözlü sınav yapılarak gerçekleşecektir. Sınavda başarılı olup eğitim programına katılmaya hak kazananlar, Rusya Federasyonu’nda nükleer mühendislik alanında bedelsiz eğitim alacaklar.  Geçtiğimiz iki yılda da 117 öğrencimiz sınavları kazanarak şu anda Rusya’da eğitimlerine devam ediyor” ifadelerini kullandı.

 

Daha sonra iki gruba ayrılan öğrencilere, bilgilendirme merkezi uzmanları Burcu Zengin ve Zeynep Yarar tarafından  Akkuyu NGS projesi ve nükleer teknoloji ile ilgili geniş bir bilgilendirme yapıldı. Öğrencilerin talebi doğrultusunda Akkuyu NGS Projesi’nin çevreye ve turizme etkileri konusunda detaylı bir sunum gerçekleştirildi.

 

Eğitim salonunda yapılan sunumun ardından grup, yapılan bilgilendirmeden dolayı memnuniyetlerini dile getirdi. Fizik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Kasım Kurt, Akkuyu NGS Projesi yapılırken,  çevre ile ilgili duyarlılık gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Kurt, Mersin’de nükleer güç santraline personel yetiştirmek adına mutlaka bir yüksekokul kurulması ya da bölüm açılmasının çok iyi olacağını da sözlerine ekledi.. Kasım Kurt, “Nükleer teknoloji eğitiminin Türkiye’de özellikle Mersin’de verilmesi için çalışma yürütülmelidir. Bu konuda Mersin Üniversitesi Fizik bölümü olarak üzerlerimize düşeni yapmaya hazırız” dedi.

 

 

Akkuyu NGS A.Ş basın servisi