Mersin Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü öğrencileri Bilgilendirme Merkezi’nde
 

Mersin Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencilerinden 50 kişilik bir grupta merkezi ziyaret etti. Öğrenciler özellikle, Akkuyu NGS’de elektrik üretimi dışında nükleer başlık gibi başka üretimler yapılacak mı ? Birçok enerji üretim yöntemi varken neden nükleer teknoloji ile üretmeyi tercih ediyoruz. Neden nükleer yakıtı Rusya’dan alıyoruz” şeklinde sorular sordu.

 

 

Merkez Müdürü Faruk Üzel, “Akkuyu NGS Projesi sadece elektrik üretmek için yapılıyor. Çünkü reaktörde kullandığımız yakıtın içinde ki uranyum zenginleştirme oranı çok düşüktür. Bu yüzden bu santraller sadece enerji üretmek için kullanılacaktır. Ayrıca Türkiye uranyum zenginleştirme imkanına sahip değildir. Türkiye yenilenebilir enerji kaynaklarını kullansa bile enerji açığını kapatması mümkün değildir. Bu nedenle nükleer enerjiyi kullanmak zorundadır. Türkiye’nin uranyum rezevleri yetersizdir. Bunun yanında Türkiye gerekli teknolojik alt yapı ve bilgi birikimine ulaştığı zaman kendi nükleer yakıt proğramını uygulayabilecek düzeye gelecektir”.

 

Mersin Üniversitesi Mersin Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Cemal Altan, öğrencilerinin nükleer teknoloji yanında nükleer enerjinin iktisadi boyutu ile ilgili bilgilendirilmesinden dolayı teşekkür etti. Altan, “Türkiye’nin enerji ihtiyacını gidermesi açısından nükleer enerjide bir seçenektir. Nükleer enerji ile ilgili kafalarda oluşan soru işaretlerini gidermek gerekiyor. Bunun için Mersin Üniversitesi olarak enerji başlığı altında bir konferans düzenlemeyi planlıyoruz” diye konuştu.