Mersin Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü`nden Mersin Toplum Bilgilendirme Merkezi`ne ziyaret
 

Mersin Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nevzat Külcü, Türkiye’nin nükleer enerjiye ihtiyacı olduğunu söyledi. Külcü kamuoyunun bilgilenmesi için üniversite bünyesinde bir konferans organize ederek kafalardaki soru işaretlerinin cevaplandırılmasına aracılık edeceklerini de belirtti.


Mersin Üniversitesi’nin Akkuyu NGS A.Ş Mersin Bilgilendirme Merkezi’ne ziyaretleri devam ediyor. Bu kez de Mersin Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyeleri ve öğrenciler Mersin Bilgilendirme Merkezi’ne geldi. Beraberindeki 60 öğrenci ile birlikte ziyarette bulunan Kimya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nevzat Külcü, Türkiye’nin enerji ihtiyacını karşılamak için nükleer enerjinin gerekli olduğunu söyledi.

 

Merkez uzmanları Zeynep Yarar ve Burcu Zengin tarafından Öğretim Üyeleri ve öğrencilere Akkuyu NGS projesi hakkında bilgilendirme yapıldı. Merkez Müdürü Faruk Üzel ise Türkiye’nin enerji açığı, Rusya’dan Türkiye’ye nükleer teknoloji transferi, Akkuyu NGS Projesi’nin ekonomik boyutu hakkında konuştu.

 

 

Üzel, “Türkiye’nin enerjide dışa bağımlı olması ülkenin en ciddi ayak bağıdır. 2012 yılında enerji üretimi için yapılan doğalgaz ve petrol ithalatına 60 milyar dolar ödedik. Bu rakam bütçe açığımıza denk düşüyor. Ne yazık ki Türkiye’nin yeterli fosil yakıtı yok. Tüm dev ekonomilerin yaptığı gibi nükleer teknoloji kulübüne girmek durumundayız. Türkiye Akkuyu NGS Projesi ile enerji ihtiyacını karşılarken Rusya ile yapılan ikili anlaşmaya göre teknoloji transferi de yapılacak. Bu amaçla 3 yıllık dönemde 190 öğrenci Rusya’ya gönderildi ve Nükleer Fizik eğitimlerine devam ediyorlar” dedi.

 

Yapılan sunumlar ve öğrencilerin sorularının cevaplanmasından sonra söz alan Prof. Dr. Külcü, “Gelişen bir ülke olarak Türkiye’nin enerji ihtiyacını karşılaması gerekiyor. Türkiye’nin nükleer teknolojiye sahip olması gerekiyor. Nükleer teknoloji konusunda kamuoyunun tereddütleri var. Bu konuda biz de üzerimize düşeni yaparız. Açılan bu merkez, teknik donanımı ve bilgi veren uzmanları ile gerçekten tereddütleri ortadan kaldırıyor. Daha geniş kitlelere ulaşmak için Mersin Üniversitesi’nde öğrencilere yönelik bir konferans düzenleyerek sizleri davet edeceğiz. Kimya bölümü öğrenci ve hocaları olarak kurulacak olan Akkuyu Nükleer Santrali hakkında kamuoyunda sıkça tartışılan tereddütler hakkında bilgi edindik. Sanırım tüm arkadaşlarımız gerek enerji üretimi ile ilgili gerekse de teknoloji transferi konusunda yapılan yatırımların çok yerinde olacağına ikna oldu. Tesisin Türkiye’ye hayırlı olmasını diliyorum. Başta Faruk Bey olmak üzere görevli uzman arkadaşlara tanıtımdaki başarılarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

 

Akkuyu NGS A.Ş. Basın Servisi