Mersin Toplum Bilgilendirme Merkezi açıldı
27.12.2012

 

Mersin'in Gülnar ilçesi Büyükeceli Beldesi’nde yapılacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ne yönelik bilgilendirme faaliyetleri yeni bir döneme girdi. Akkuyu NGS A.Ş tarafından hazırlıkları uzun süredir hassasiyet ve büyük bir özenle sürdürülen Mersin Toplum Bilgilendirme Merkezi 27 Aralık 2012 tarihinde yapılan törenle açıldı. Törende Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, Devlet ve Halkla ilişkiler Müdürü Tahir Agayev, İnşaat ve Montaj İşleri Müdürü Dr. Dmitri Litvinenko ve Mersin Bilgilendirme Merkezi Müdürü Faruk Uzel hazır bulundu.

Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov açılışta gazetecilere yaptığı açıklamada, bilgilendirme merkezine zaman zaman çeşitli kurumları davet edeceklerini, ayrıca isteyen herkesin merkeze gelerek konunun uzmanlarından nükleer enerji ve Akkuyu Nükleer Santrali hakkında bilgi alabileceğini söyledi.

Rauf Kasumov bir gazetecinin ÇED Raporu sürecini sorması üzerine, ''ÇED Raporu ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Mayıs ayına hazır olacağı düşünülüyor. Çalışmaları tamamladığımızda, raporu ilgili makamlara sunacağız'' karşılığını verdi.

Kasumov, kentte zaman zaman yaşanan nükleer karşıtı eylemlerle ilgili soruyu da, ''Bizim kapımız herkese açık. Konuyla ilgili bilgi almak isteyen herkesi bekliyoruz. Çalışmaları halkla paylaşmak için tüm gayretimizi göstereceğiz'' şeklinde yanıtladı.

 

 

Mersin Toplum Bilgilendirme Merkezinin Müdürü Faruk Uzel ise ünlü fizikçi Albert Einstein’in “önyargıları parçalamak, atomu parçalamaktan daha zordur” sözünü hatırlatarak, “hakikaten samimi, vatanperver duyguları ile endişe taşıyan insanlar buraya geldikleri zaman, burada bu teknolojiye dair bütün soruların cevaplarını bulacaklardır. Kaygılarının giderileceğinden biz eminiz. Ama ön yargı ile buraya girip, buradan bir şeyler alıp almaması konusunda o insanların kendilerini sorgulamaları gerektiğine inanıyorum. Bir şey çok önemli; tepki demokratik sınırlar içerisinde olduğu sürece hiçbir sorun olmaz'' diye konuştu.

Mersin’in Çamlıbel Mahallesi’ndeki Akkuyu NGS Mersin Toplum Bilgilendirme Merkezi'nde, Akkuyu Nükleer Santrali'nin 3 boyutlu maketi, simülasyon ve video görüntüleri, bilgilendirme broşürleri ve enerji türlerinin nasıl üretildiğini anlatan maketlerin yanı sıra deneysel  aktiviteler de yer alıyor.

İlk misafirlerini Piri Reis İlköğretim Okulu öğretmen ve öğrencilerinin oluşturduğu merkezde, bisiklet ile elektrik üretimini gösteren deneysel aktivite öğrencileri heyecanlandırdı.

Akkuyu NGS A.Ş İnşaat ve Montaj İşleri Müdürü Dr. Dmitri Litvinenko da gazetecilere 3 boyutlu maket üzerinden nükleer santrali anlattı.

 

Bilgilendirme Merkezi, büyüklüğü ve teknik donanımı itibariyle Türkiye’de bu alanda hizmet veren ilk ve en önemli merkez olma özelliğini taşıyor. Mersin Toplum Bilgilendirme Merkezi hafta içi 9:00 ile 17:00 saatleri arasında tüm ziyaretçiler için açık olacak.

Akkuyu NGS A.Ş, 15 Mart 2012 tarihinde de Büyükeceli Beldesi’nde Bilgilendirme Merkezi’ni halkın hizmetine sunmuştu.

 

AKKUYU NGS A.Ş BASIN SERVİSİ