Mersin Time Gazetesi yazarlarından Akkuyu NGS A.Ş Bilgilendirme Merkezi’ne ziyaret
 

Mersin basınına 4 ay önce katılan haftalık Mersin Time Gazetesi’nin yazarları ve imtiyaz sahibi Akkuyu NGS A.Ş Mersin Bilgilendirme Merkezi’ni ziyaret etti. Yazar Harun Arslan, gazetenin yazarı ve aynı zamanda ana muhalefet partisi Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Büyükşehir Belediyesi aday adayı olan siyasetçi Ahmet Akın,  Mersin Üniversitesi öğretim görevlisi Yrd Doç. Lütfi Üredi, gazetenin reklam müdürü Ömer Ersoy ve imtiyaz sahibi Aytur Gezer, Türkiye’nin ilk nükleer santrali Akkuyu NGS projesi ve nükleer teknoloji konusunda bilgi aldı. 1970’li yıllardan bu yana nükleer santral inşası için yapılan çalışmaları yakından takip ettiğini belirten Ahmet Akın, “O yıllarda Akkuyu sahasında çalışmalar yapılmıştı. Fakat çeşitli nedenlerle durdu. 40 yıldır bu tartışılıyor. Tabi ki insanların kafasında soru işaretleri var. Teknoloji olarak bizden çok daha iyi durumda olan Japonya’da bile nükleer kaza meydana geldi. Hala Fukuşima Nükleer Güç Santrali’ndeki sızıntıyı engellemiş değiller. Türkiye olarak biz bunu ne kadar iyi yapabileceğiz. Bu konuda soru işaretleri var. Bu sorularımıza cevaplar alabilmek için bu ziyaretimizi gerçekleştiriyoruz” dedi.

 

 

Lütfi Üredi yeni nesil nükleer santrallerin mevcut nükleer santrallerden ne farkı olduğunu ve ne tür güvenlik önlemleri alındığını, uranyum peletlerinin nasıl bir formatta olduğunu ve yakıt çubuklarına nasıl yerleştirildiğini, kullanılmış yakıtın nasıl bir işlem gördüğünü sordu. Sorular, Bilgilendirme Merkezi Uzmanları ve Merkez Müdürü Faruk Üzel tarafından detaylı bir şekilde cevaplandırıldı.

 

Yazar Harun Arslan ise, “Dünyanın gelişmiş bütün ülkelerinde nükleer santraller  var. Paris’te nükleer santaller var. Fransa şu an turizmde dünyada birinci sırada yer alıyor ve en çok turisti Paris çekiyor. Şu anda Büyükeceli’nin hemen yanı başında bulunan Yanışlı’da 600 yataklı 5 yıldızlı bir otel yapılıyor. Yani nükleer santral turizmi şimdiden olumlu etkilemeye başladı” dedi.

 

İnsanların nükleer enerji konusunda bilgisiz olduğunu ve bilgilendirme faaliyetlerini bu nedenle çok yararlı bulduklarını belirten gazete yazarları, merkezde birçok yeni ve yararlı bilgi öğrendiklerini kaydetti.

 

 

 

Akkuyu NGS A.Ş. Basın Servisi