Mersin ST Platformu Başkan ve Üyeleri, Akkuyu NGS Bilgilendirme Merkezi`ni ziyaret etti
 

Bazı sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelmesiyle oluşturulan Mersin Sivil Toplum Platformu Derneği’nin Başkanı Sertaç Berber ve beraberindeki üyeler, Akkuyu NGS Projesi hakkında bilgi almak için Akkuyu Bilgilendirme Merkezi’ni ziyaret etti. 

 

Amaçlarının Akkuyu NGS projesi ile ilgili doğru ve bilimsel bilgi almak, tereddüt ettikleri konularda açıklamaları dinlemek olduğunu belirten Sertaç Berber ve üyeler, yaklaşık iki saat boyunca Bilgilendirme Merkezi Müdürü Faruk Üzel ve uzmanlara proje ile ilgili merak ettikleri soruları yöneltti. Berber, Platform olarak amaçlarının; Akkuyu’da yapılacak nükleer güç santrali hakkında yerinden bilgi almak olduğunu söyledi. Merkeze ziyarete gelip bilgi almaktan memnuniyet duyduklarını ifade eden Berber, “Öğrenmenin sınırı yoktur. Buraya proje ile ilgili gerçekleri öğrenmeye, olumsuz ya da olumlu fikirlerimizi paylaşmaya ve sorularımıza cevap bulmaya geldik. Biz daha önce de Nükleer Karşıtı Platformu da ziyaret ettik” dedi.

 

 

MÜDÜR UZEL BİLGİ VERDİ


Ziyaretçilere bilgi veren Bilgilendirme Merkezi Müdürü Faruk Üzel, Akkuyu NGS’nin tarihçesini anlattı. Üzel, NGS Projesi’nin 2010 senesinde Rusya Federasyonu ile yapılan uluslararası bir anlaşma hayata geçirildiğini hatırlatarak,  bu anlaşma ile Akkuyu bölgesinde bir nükleer santral kurulması kararı alındığını  ve ÇED olumlu kararının beklenildiğini söyledi. Alınan bu kararla, dünyada nükleer teknolojiye sahip 11 ülke arasında olan Rusya’dan ciddi bir teknoloji transferi elde edeceklerini anlatan Üzel, “Bu proje sayesinde Türkiye hem ciddi bir yatırım maliyetinden kurtulmuş olacak hem de nükleer teknoloji ile tanışmış olacak” dedi. Üzel, yaklaşık 30 ülkede 435 nükleer reaktörün sorunsuz çalıştığını, 71’inin yapım aşamasında olduğunu ve mevcut reaktörlerden dünyanın elektrik enerjisi ihtiyacının yüzde 15’inin karşılandığını söyledi. Nükleer santrallerin avantajları hakkında bilgi veren Üzel, “Bu avantajlara bakıldığında nükleer santraller bir tercih değil bir zorunluluktur. Ülkelerin karbon salınımı oranlarına baktığımızda iç burkan verilerle karşılaşmaktayız. Oysaki nükleer santraller neredeyse sıfır karbon salınımı ile şu anda dünyadaki en güvenilir ve çevre dostu teknolojilerdir”  açıklamasında bulundu.

 

 

 

Akkuyu NGS A.Ş. Basın Servisi