Mersin Bilgilendirme Merkezi`nden ziyaretçi rekoru
Mersin Toplum Bilgilendirme Merkezi, her geçen gün artan ziyaretçi sayısıyla rekora imza attı.


Türkiye’nin ilk nükleer santralini Mersin’in Gülnar İlçesi Büyükeceli Mahallesinde yapacak olan Akkuyu Nükleer Anonim Şirketi’nin, halkı ve öğrencileri nükleer enerji ile ilgili bilgilendirmek üzere 1 Ocak 2013 tarihinde açtığı Mersin Toplum Bilgilendirme Merkezi, 21 Ekim 2014 tarihinde ziyaretçi rekorunu kırdı.

 

Mersin’de 22 aydır hizmette bulunan Mersin Bilgilendirme Merkezi, her yaştan ziyaretçi akınına uğruyor.  Merkezi  ziyaret eden öğrenciler, öğretmenler, akademisyenler, uzmanlar tarafından Akkuyu NGS projesi ve nükleer teknoloji hakkında detaylı şekilde bilgilendiriliyor. Her gün ortalama 150 kişinin ziyaret ettiği merkezi, 21 Ekim 2014 tarihinde 220 kişi ziyaret etti ve merkez açıldığı günden bu yana ziyaretçi rekorunu kırdı.

 

 

 

Merkez müdürü Faruk Üzel, hizmete girdiğinden bu yana yaklaşık 20 bin kişinin bilgilendirme merkezini ziyaret ettiğini belirterek, “Merkezimiz okulların da açılması ile birlikte yoğun ziyaretçi akınına uğruyor. Günlük ortalama 150 olan ziyaretçi sayımız 21 Ekim tarihinde 220 kişiye ulaşarak bir rekor kırdı. Merkezimize her yaş ve her meslek grubundan ziyaretçiler gelerek Türkiye için ilk olan Akkuyu NGS Projesi ve nükleer teknoloji ile ilgili bilgi alıyorlar. Uzmanlar tarafından merkezde bulunan özel maketler ve görseller eşliğinde ziyaretçilere doğru, tarafsız, bilimsel verilerle bilgi ulaştırılıyor. Yeni eğitim-öğretim yılının başlamasından bu yana Mersin’in Mut, Gülnar, Büyükeceli, Yeşilovacık, Erdemli, Yenişehir, Toroslar ilçelerinde bulunan ilköğretim okulu ve liselerden yaklaşık 1000 öğrenci merkezi ziyaret ederek Akkuyu Projesi’nin detaylarını öğrendiler.

 

Son bir ay içinde, Bahçeşehir Koleji, Hasan Akel Lisesi, Mezitli İmam Hatip Lisesi, Deniz Sağlık Koleji, Yeşilovacık Lisesi, Hacı Zarife Çelebi Aygar Lisesi, Şehit Emir Çelik Anadolu Lisesi, Şevket Pozcu Meslek Teknik ve Anadolu Lisesi, Özel Toros Fen Lisesi, Esenpınar Ortaokulu, Prof.Dr. Durmuş Tezcan Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi, Mut Özdemirler Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencileri merkezi gelerek uzmanlar tarafından bilgilendirildiler.

 

Akkuyu Nükleer A.Ş Toplum Bilgilendirme Merkezi, nükleer santraller ve nükleer teknolojilerle ilgili üç boyutlu maketler ve görsellerin bulunduğu kapsamlı bir eğitim merkezidir. Öğrencilerin ve halkın bu teknolojilerle ilgili detaylı, objektif ve bilimsel olarak bilgileneceği tek kar gütmeyen kuruluştur ve halka açıktır. Her meslek grubundan insanın rahatlıkla anlayabilmesi için kolaydan zora akan bir şemada dizayn edilmiş olan bu tesisi hafta içi her gün ziyaret edebilir ve nükleerle ilgili kafanızdaki sorulara cevap bulabilirsiniz.

 

 

Akkuyu Nükleer A.Ş. Basın Servisi