MEPHI Üniversitesi’nde eğitim gören Türk öğrenciler uluslararası futbol turnuvasına katıldılar
 

Rusya’da eğitim gören Türk öğrenciler, Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi MEPHI”de başta spor turnuvaları olmak üzere pek çok sosyal aktivitenin önemli unsurları haline geldiler. MEPHI Üniversitesi’nde eğitim gören Türk öğrenciler, “Halkların Kardeşliği Kupası”nda kendilerinden söz ettirdiler.

 

Kaluga’da yapılan etkinliğe Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Myanmar ve Rusya takımları katıldı. Türk takımını temsil eden öğrenciler turnuvada iddialıydılar. Türkiye geçen sene bu turnuvada yer almış ancak başarılı bir sonuç elde edememişti. Turnuvada Türk takımını desteklemek üzere ise Obninsk’ten Kaluga’ya gelen sınıf arkadaşları, Rusça destek sloganları atarak diğer takım taraftarlarına örnek oldular.

 

Maçlar birbirini takip ettikçe stadyumdaki coşku da artmaya başladı. Turnuva uluslararası düzeyde oynandığı için turnuvayı güvenlik de en üst düzeye çıkarıldı. Yerel kolluk kuvvetleri, stadyum güvenliğinin sağlanması amacıyla stadyumdaki yerlerini aldı.   

 

 

 

 

 

Yapılan eleme karşılaşmaları sonrasında finale Azerbaycan ve Rusya milli takımları çıktı. “Halkların Kardeşliği Kupasını” Kafkasya temsilcileri kazandı. Azerbaycan takımı Tula’dan katılan Rusya’yı 3-1 yendi. Türkiye ise kendi grubunda dördüncü oldu.  

 

MEPHI Üniversitesi’nin birinci sınıf öğrencisi ve Türk takımı temsilcisi Mustafa Feyzi “Bütün takımlar elinden gelen özveriyi ortaya koydu ve mücadeleyi güçlü olan kazandı. Antrenmanlara devam edeceğiz ve gelecek sene finale çıkmaya çalışacağız. Bütün zamanımızı Rusça ve diğer derslere çalışarak eğitime harcıyoruz. İlk yıl başka bir ülkeye alışmak zor oluyor. Ama seneye takımımızın tecrübeli olarak maçlara çıkacağına söz veriyoruz. Hakemlerle ilgili hiçbir şikayetimiz yok. Turnuva üst düzeyde gerçekleşti”.

 

Not:

Şu an MEPHI üniversitesinde Türk öğrenciler eğitim görmektedir. Eğitim programı toplam kapasitesi 4800 MW olan VVER-1200 tipli 4 adet reaktöre sahip nükleer güç santralinin kurulumuna ilişkin Hükümetlerarası Anlaşma doğrultusunda yapılmaktadır. Şu an Obninsk’te nükleer disiplinlerde 116 kişi öğrenim görmektedir (48 kişi birinci sınıfta, 68 kişi hazırlık sınıfında). 2013 yılında yaklaşık olarak 100 kişilik üçüncü öğrenci kafilesinin gelmesi beklenmektedir.

 

 

Akkuyu NGS Basın Servisi