MEPHI Üniversitesi`nde eğitim gören Türk öğrenciler Öğrenci Günü`nü kutladı
 

Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi MEPHI’de eğitim gören Türk öğrenciler Rusya’da geleneksel olarak 25 Ocak tarihinde kutlanan Öğrenci Günü kutlamalarına katıldı.

 

Söz konusu etkinlik ile yabancı öğrenciler arasında Rus Dil eğitiminin geliştirilmesi amaçlanıyor. Program çerçevesinde yetenek yarışmaları ve açık hava spor oyunları düzenleniyor. 

 

Etkinlik kurallarına göre katılımcılar iki takıma ayrıldı.  Birinci takım Türk ve Vietnamlı öğrencilerden, ikinci takım ise MEPHI’nin Nükleer Enerji Enstitüsü Yüksek Okulu’nda öğrenim gören Rus öğrencilerden oluşturuldu. Programa göre önce müzik yarışması yapıldı. Vietnamlı ve Türk öğrenciler yaratıcı gösteriler düzenleyerek, Rusça şarkılar söyledi.  Geleneksel Rus halk şarkılarını seslendiren öğrenciler, büyük beğeni topladı.

 

 

Program çerçevesinde halkada koşu, kayak yarışması, kızak yarışması ve halat çekme gibi birbirinden farklı aşamalara sahip spor oyunları gerçekleştirildi. Türkiye’den katılan öğrenciler, eksi 20 derecelik soğuğa rağmen yarışmalardaki yerlerini aldılar. Hazırlık sınıfı öğrencileri Sinan Çiftçi ve Ömer Boyraz; “Böyle etkinliklere katıldığımız için mutluyuz. Bu tür etkinliklerde samimi diyalog kurarak ve yeni arkadaşlar ediniyoruz. Böylece Rusça dil bilgimizi geliştiriyoruz” dediler.

 

MEPHI Nükleer Enerji Enstitüsü Dekan Yardımcısı Lilia Pakhamova Öğrenci Günü’nün her yılın 25 Ocak tarihinde tüm öğrenciler tarafından kutlanan geleneksel bir gün olduğunu belirterek, Türk öğrencilere Rus Dili’nin konuşulduğu bu ortamların önemli bir dil desteğı sağladığını anlattı. Türk öğrencilerin Rus kültürünün özellikleri ile tanışmalarına imkan verildiğine dikkat çeken Dekan Yardımcısı, üniversite olarak öğrencilerin sadece MEPHI’nin değil, Obninsk şehrinin de önemli toplumsal etkinlerine katılmalarına gayret gösterdiklerini belirtti. 

 

Akkuyu NGS Şirketi, Türk öğrencilere nükleer enerji alanında eğitim almaları için her türlü olanağı sağlamaktadır. Proje Şirketi, Türkiye’de aktif olarak gelişen nükleer sektörde gelecekte uzman olarak çalışacak öğrencilerin başarılı olması için onları yakından takip etmektedir. Önümüzdeki günlerde Akkuyu NGS A.Ş, öğrenciler için Rusya’da faaliyette olan bir nükleer güç santraline gezi düzenleyecektir.

 

 

Bilgi: Halen, MEPhi’de nükleer enerji alanında 190 Türk öğrenci eğitim almaktadır (78 kişi hazırlık, 64 kişi birinci sınıf ve 48 kişi de ikinci sınıfta öğrenim görmektedir). Türkiye’nin nükleer enerji sektörü için uzman kadro yetiştirme programı  Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti arasında 12 Mayıs 2010 tarihinde imzalanmış olan Hükümetlerarası Anlaşma çerçevesinde yürütülmektedir.   

Akkuyu NGS A.Ş. Basın Servisi