Mephi İnteraktif Yarisma
Türk öğrenciler “MEPhI – Kullanım Kılavuzu” interaktif yarışma programına katılacaklar

 

Akkuyu NGS için uzmanların hazırlanması programı kapsamında Rusya Federasyonu Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (NRNU MEPhI) eğitim gören Türk öğrenciler, “MEPhI – Kullanım Kılavuzu” interaktif yarışma programına katılacaklar. Ayrıca etkinliğe Vietnam’dan gelen öğrenciler de dahil olacak.

 

Program ile; yabancı öğrencilere Rusya yükseköğretim kurumunun geleneklerini ve tarihçesini, eğitimin özelliklerini ve öğrenci birliklerini tanıtmak, üniversitenin eğitim gruplarını tanıştırmak ve kaynaştırmak amaçlanıyor. Nükleer Enerji Enstitüsü Hazırlık Fakültesi’ndeki (NRNU MEPhI’nin Obninsk Şubesi) eğitimlerini başarıyla tamamlayan ve kısa bir süre sonra Rusya’ya gidecek Türk öğrenciler, eğitim programı doğrultusunda birinci sınıfa başlayacaklar.

 

Üniversite yurduna yerleştikten sonra Türk öğrenciler için okul gezisi düzenlenecek ve nükleer enerji uzmanlığını öğrenecekleri amfiler gösterilecek. Etkinlik çerçevesinde “Kolomenskoe”, “Tsaritsyno”, “Borisovskie Prudy” açık hava müzelerinin de ziyaret edilmesi planlanıyor. Türk öğrencilere, Birleşik Öğrenci Kurulu, Hayır İşleri Servisi ve diğer öğrenci grupları da tanıtılacak. 1 Eylül’de “Bilgi Günü” kutlamalarına yönelik tüm üniversite çapında etkinlikler düzenlenecek ve Fiziko-Teknik Fakültesi Dekanı Valentin Tikhomirov ile görüşme yapılacak.

 

Etkinlik 25 Ağustos ila 1 Eylül 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

 

Bilgi için:

 

Akkuyu NGS’de çalışmak için uzmanların hazırlanması ile ilgili eğitim programı 12 Mayıs 2010 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu arasında imzalanan Hükümetlerarası Anlaşma çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Eğitim, Moskova’daki Rusya Federasyonu Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (MEPhI) ve Obninsk’teki NRNU MEPhI Nükleer Enerji Enstitüsü’nde (yükseköğretim kurumunun şubesi) verilmektedir. 2015 yılından itibaren nükleer meslekler ile ilgili eğitim St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi’nde (SPbPU) de verilecektir. Bugün itibariyle NRNU MEPhI’de Türkiye’den 250 öğrenci eğitim görmektedir.

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Basın Servisi