Macaristan’ın evsahipliği yaptığı Nuckids Projesi muhteşem bir müzikalle kapanış yaptı
  

Rusya’nın nükleer enerji alanında faaliyet gösteren ülkelerin çocukları ile gerçekleştirdiği uluslararası kültür ve sanat projesi “Nuclear Kids” bu yıl Macaristan’da gerçekleşti. Türk çocukların da muhteşem performansı ile süslediği müzikal, Avrupa ve Rus seyircilerinin takdirini kazandı.

 

Her yıl Rusya’da gerçekleşen projenin bu yıl ki ev sahibi ülkesi Macaristan oldu. 7 Temmuz’da Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de başlayan 5. Uluslararası Çocuk Sanat Projesi Nuclear-Kids sona erdi. 5. Nuclear Kids Projesi’ne Rusya, Macaristan, Ukrayna, Estonya, Bulgaristan, Türkiye, Güney Afrika Cumhuriyeti, Fransa ve Bangladeş olmak üzere 9 farklı ülkeden gelen çocuklar katıldı.

 

Nuclear Kids kültür-sanat projesi bu sene de dünyanın dört bir yanından gelen yetenekli çocukları bir araya getirdi. Projenin ana amacı, nükleer sektör çalışanlarının çocuklarının, oyunculuk, vokal ve dans yeteneklerini keşfetmeye yardımcı olmak ve farklı ülkelerden gelen çocukları kaynaştırmak. Bu sene ilk kez projenin önemli bir bölümü Rusya sınırları dışında gerçekleşti. 

 

Jürinin sıkı bir elemesinden geçtikten sonra dünyanın çeşitli ülkelerinden katılan 80 çocuk, projenin sanat ekibinin yönetiminde bir buçuk saatlik müzikali 3 hafta gibi kısa bir süre içinde sahnelemeyi başardı. NucKids-2013 Proje Müdürü Anna Trapeznikova;“Proje, her sene kendi rekorunu kırıyor. Bu sene, hem dramaturji, hem koreografi hem de müzik açısından çok zor olan bir buçuk saatlik oyunu üç haftada sahneleyerek zorluk rekorunu kırmış olduk” dedi.

 

Müzikalin hikayesi, “21. Yüzyıl Yetenekleri” çocuk yarışmasının düzenlendiği bir Rus okulunda geçiyor. Yarışma hakkındaki gelişmeler, okulun yayınladığı bir dergide çıkıyor ve böylece oyun, gazetecilik konusunun üzerine kurgulanıyor. Proje katılımcılarının görüşüne göre, oyunda ilgi uyandıran sadece gazetecilik mesleğinin sırları değil, aynı zamanda oyun karakterleri arasındaki ilişkiler, arkadaşlık, entrikalar, kıskançlık ve sevgi.

 

Yarışmaya Türkiye’den katılan İdil Köker oyun hakkındaki duygularını şöyle paylaştı: “Bu bir okul hikayesi. Tüm ülkelerdeki çocuklar için geçerli şeyler  yani bizim hakkımızda. Dolayısıyla bizim kendimizden ayrıca bir şey katmamıza gerek kalmıyor.”

 

Provalardan sonra genç sanat ekibini yoğun bir turne programı bekliyordu. Projenin galası NucKids için prova merkezi olan Macaristan’ın Kesthey şehrinde gerçekleşti. Oyun bittiğinde tüm seyirciler çocukları ayakta alkışladı ve genç oyuncular yoğun istek üzerine birkaç kez bis yaptı.

 

Macaristan Ulusal Kalkınma Bakanlığı Enerji Sözcüsü Kovacs Pal oyun bitiminde görüşlerini şu şekilde dile getirdi: “Gördüklerime inanamıyorum. Bu çocuklar, enerji jeneratörü olmuşlar. Birer küçük nükleer güç ünitesi gibiler”.

 

Macaristan basını da projeye yoğun ilgi gösterdi. Macar basını, projenin Macaristan’da devam edip etmeyeceğini sordu.

 

   Fotogaleri

 

Projenin fikir sahibi ve devlet kuruluşu Rosatom İletişim Departmanı Müdürü Sergey Novikov: “Projenin bu sene Macaristan’da düzenlenmesi, çoğunlukla teknoloji transferi kapsamında kararlaştırılmıştı. Temennimiz, seneye projenin hem Rusya Federasyonu hem de Macaristan’da düzenlenmesi. Devamında ise, bu işbirliği çerçevesinde iki ülke arasında çocuk tiyatro oyunlarının transferi de gerçekleştirilebilir” dedi.

 

Projenin kapsamında sergilenen müzikalin bir sonraki durağı Çek Cumhuriyeti oldu. Bu kez çocuklar yeteneklerini, Prag’daki Avrupa Komedi Tiyatrosu’nun sahnesinde sergiledi. Çocuklar burada da yetenekleri ile göz doldurdu.

 

Avrupa seyircisinden büyük beğeni alan ekip, Rus seyircilerle buluşmak üzere Rusya Federasyonu’na gitti. Çocuklar, Tomsk, Leningrad Nükleer Güç Santralinin “uydu şehri“ Sosnoviy Bor ve Rusya’nın başkenti Moskova’da sahne aldı. Seyirciler, Tomsk şehrindeki çocuk tiyatrosunda galası yapılan ‘Biz’ adlı oyunu heyecan ve keyifle izledi. Tomsk seyircileri, geçmiş dönemlerde Nuclear-Kids Projesi’nde yer alan çocukların sahne performansını da izleme imkanına sahip olmuştu. Önceki proje katılımcıları, sahnedeki arkadaşlarıyla tanışmak, onları desteklemek ve müzikali seyretmek için Tomsk’a geldiler. Daha önceki proje katılımcısı Nastya Lyamtseva “Bizden daha da başarılılar. Müzikali çok beğendim” şeklinde paylaştı duygularını.

 

Sosnoviy Bor şehri ise genç Nuclear-Kids 2013 proje katılımcılarını, renkli balonlar, müzik ve çeşitli spor müsabakaları ile karşıladı. Nuclear-Kids ekibinin turnesi, Leningrad Nükleer Güç Santrali’nin uydu şehri olan Sosnoviy Bor’da geniş bir şekilde kutlanan İnşaat Çalışanları gününe denk geldi. Santral Müdürü Vladimir Pereguda açılış konulmasında, “İnşaat Çalışanları Günü, Sosnoviy Bor sakinleri için özel bir gündür. Leningrad Nükleer Güç Santrali’nin inşaatı sayesinde, 40 sene önce güzel bir yaşam için tercih edilen şehrimiz kuruldu. Günümüzde de, şehrimizin geleceği Leningrad -2 Nükleer Güç Santrali’nin inşaatına bağlıdır” dedi.

 

Turnenin sonuna gelindiğinde heyecan daha da arttı. 80 genç katılımcı ünlü Moskova tiyatrosu “Et Cetera’da” sahne aldı. Sanat Ekibi, beğenisi kolay kolay kazanılmayan Moskova seyircisini bile kendisine hayran bıraktı. Tüm seyirciler, çocukları oyun boyunca alkışlarıyla yalnız bırakmadı. Genç yetenekler bir aylık prova ve Avrupa turnelerinden sonra bütün hünerlerini sahneye döktü. 5 senelik bir süre içerisinde Rosatom Devlet Kuruluşu Sanat Okulu gerçek yeteneklerin keşfedildiği bir “yıldız fabrikası” haline geldi. Sanat okulunun sunduğu imkanlar, şimdiden birçok genç yeteneğin hayalini süslemeye başladı.

 

NucKids Projesi, Rus nükleer enerji teknolojilerinin bulunduğu ülkelerde bir süredir yürütülüyor. Katılımcı sayısı her yıl giderek artan projenin misyonu, Rusya ve yurtdışındaki nükleer sektör çalışanlarının çocukları arasında arkadaşlık bağlarını güçlendirmek, yeni kültürel işbirliği ve çocuk sanatı geleneğinin yolunu açmaktır. Nuclear –Kids Sanat Projesi’nin fikir sahibi ve uygulayıcısı, Rusya Federasyonu Devlet Atom Enerjisi Kuruluşu Rosatom’dur.

 

Bu arada Akkuyu NGS A.Ş. Devlet ve Halkla İlişkilerden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov da NucKids Projesi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kasumov, “Akkuyu NGS A.Ş, Uluslararası Nuclear Kids Sanat Projesi’ni desteklemektedir. Şirket, 2 senedir Türk çocuklarının projeye katılımını sağlamaktadır. 2014’te ise Akkuyu NGS A.Ş. projeye ortak olup, Türkiye’de düzenlenme imkanını değerlendirecektir” dedi.

 

 

 

Akkuyu NGS Basın Servisi