Kirienko Türk öğrencilerle buluştu
 

 

24.11.2014

 

  • Nükleer öğrencilerinin “Kariyer Günü”
  • Rosatom Genel Müdürü Kiriyenko: “Yurtdışından yılda 27 nükleer santral ünitesi siparişi alıyoruz. Nükleer inşasında lideriz”
  • “Yıl sonu itibarıyla siparişler 98 milyar ABD dolarına ulaştı”

 

Rosatom Genel Müdürü Sergey Kiriyenko, yurtdışından yılda 27 nükleer güç santrali (NGS) siparişi aldıklarını belirterek, “NGS inşasında lideriz. Yıl sonu itibarıyla aldığımız siparişler 98 milyar ABD dolarına ulaştı” dedi. 

 

Rosatom Genel Müdürü Kiriyenko, Rus Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’nde  (MEPhI)  nükleer uzmanlık dallarında eğitim gören ve aralarında Türklerin de bulunduğu öğrencilerle, “Kariyer Günü” etkinliğinde bir araya  geldi.

Rosatom’un desteği ile Moskova’da düzenlenen ve farklı ülkelerden gelen nükleer mühendislik öğrencilerinin katıldığı “Kariyer Günü” etkinliğinde geleceğin nükleer mühendislerine seslenen  Kiriyenko  şunları söyledi:

“Rus nükleer devlet şirketi, nükleer santrallerin inşası konusunda lider konumundadır. Biz, kendi ülkesinde nükleer santraller inşa eden ve aynı şekilde ülke sınırları dışında projeler gerçekleştiren dünyada tek şirketiz.  2014 sonu itibariyle Rosatom’un 10 yıllık yurtdışı sipariş portföyü 27 nükleer santral ünitesidir. Yıl sonu itibariyle siparişlerin parasal karşılığı ise neredeyse 98 milyar ABD doları olacaktır. Müzakere aşamasında bulunan siparişlerin sayısı çok daha fazladır. Bunların içine Güney Afrika Cumhuriyeti,  Latin Amerika ve Avrupa’daki üniteler dahildir.”

Kiriyenko,  Rosatom’un imzalanan sözleşmeler kapsamında partnerlerine karşı yükümlülüklerini yerine getirdiğinin altını çizerek, “Yurtdışındaki meslektaşlarımıza gönderdiğimiz NGS yakıt tedarikinde hiçbir aksama olmadı ve olmayacaktır” diye konuştu.

 

  

 

Türkiye ile işbirliği genişleyecek

Yaptığı konuşmanın ardından Sergey Kiriyenko, öğrencilerin sorularını da yanıtladı. MEPhI 2. Sınıfta öğrenim gören Türk öğrencilerinden Abdullah Kasal’ın , “Rosatom Türkiye ile nükleer enerji alanında işbirliğini genişletmeyi planlıyor mu?”  sorusunu Kiriyenko şöyle yanıtladı:

“Evet, Rosatom Türkiye ile nükleer makina sanayi alanında uzun vadeli işbirliği planlamaktadır. Akkuyu NGS Projesi, Türkiye’deki ilk nükleer enerji santralidir. Bu proje çok büyük bir proje olup BOO (build-own-operate; yap-sahip ol-işlet) modeline göre yapılan dünyanın ilk projesidir. Santral 60 yıl işletilmek üzere tasarlanmıştır. Santralin inşaat süresinden itibaren işletmeden çıkarılmasına kadar olan süreyi düşünecek olursak, Türkiye’ye 100 yıllık bir süre için geldiğimizi söylemek mümkündür. Halihazırda Türkiye’de nükleer enerji alanındaki geniş kapsamlı mevzuat çalışmaları devam etmektedir. Bu konuda yardımcı olmak için elimizden geleni yapacağız. Yapılan planlar oldukça uzun vadeli ve proje de emin bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Şu anda MEPhI’de 255 Türk öğrenci eğitim görmektedir.”

 

 

  


Türk öğrencilerin görüşleri

 

MEPhI’de eğitim alan  bazı Türk öğrenciler, “Kariyer Günü” kapsamında Rus televizyonlarına konuşarak düşüncelerini ifade etti.

2. sınıf öğrencilerinden Seda Yürekli,  “Zor bir sınavı geçerek Rus üniversitesini kazandığım için mutluyum. Türkiye, nükleer enerji sektörünü aktif bir şekilde geliştirmektedir. Ben de bu işin başındakilerden biri olacağım” dedi. 

 

 

 

 

 

 

1. sınıf öğrencilerinden Uğur Canonmuş  da düşüncelerini, “Rus nükleer sektörü dünyada en ileri ve inovatif sektörlerdendir. MEPhI’de bizler çok şey öğrenebileceğiz ve öğrendiklerimizi ileride Türkiye’de kullanabileceğiz. Rosatom uluslararası bir şirkettir ve dünyanın her yerinde nükleer santraller inşaa etmektedir. Bu da diğer ülkelerin Rus teknolojisine güvenini göstermektedir” sözleriyle dile getirdi.

 

 

 

 

 

  Kiriyenko’nun konuşmasını değerlendiren 2. sınıf öğrencisi Caner Seyrek ise şunları söyledi:

“Konuşmacı olarak Rosatom Genel Müdürü Kirienko’yu görmekten mutluluk duydum. Öğrenciler ile paylaştığı bilgiler güncel ve öğretici bilgilerdi. Türkiye’nin, ilk nükleer enerji santrali için Rusya ile hükümetlerarası anlaşmayı imzalayarak doğru bir seçim yaptığını düşünüyorum. Şimdi, Rusya’nın benim ülkem ile uzun vadeli işbirliği kararı aldığını görüyorum. Böylesine büyük bir proje için büyük yatırımlar  yapıldıktan sonra hiç kimse bu projeden vazgeçmek istemez. Böylece hepimiz  alanında uzman olarak bir meslek sahibi olabileceğiz. Akkuyu nükleer santrali devreye alındığında  güvenli, modern ve geniş çaplı bir mühendislik eseri olacaktır.” 

 Akkuyu NGS inşasını öngören ve 12 Mayıs 2010 tarihinde Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan Hükümetlerarası Anlaşma kapsamında, Türkiye Cumhuriyeti için nükleer enerji uzmanları yetiştirilmektedir. MEPhI’de nükleer uzmanlık dallarında halen 255 Türk öğrenci eğitim görmektedir. Bunların 82’si hazırlık sınıfında, 71’i birinci, 62’si ikinci ve 40’ı üçüncü sınıf öğrencileridir.

 

 

AKKKUYU  NÜKLEER A.Ş Basın servisi