İTÜ İstanbul Nükleer Enerji Bilgilendirme Merkezi’nin teknik açılışı yapıldı
 

Rus Devlet Nükleer Şirketi Rosatom’un yurtdışında gerçekleştirdiği dördüncü Nükleer Enerji Bilgilendirme Merkezi’nin teknik açılışı, 24 Mart 2014 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Kampüsü’nde yapıldı. Rosatom’un Türkiye’de oluşturduğu bu merkez, Türkiye’nin en köklü ve önemli üniversitelerinden İstanbul Teknik Üniversitesi’nin işbirliği ve katkılarıyla hayata geçirildi. Enerji Bakanlığı da bu çalışma için koordinatör bakanlık olarak katkı sağladı.

 

Açılışa İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, Rosatom’un Türkiye Temsilcisi Sergey Tamayev, Akkuyu NGS A.Ş’nin Devlet ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov ve İTÜ Enerji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Altuğ Şişman katıldı.   

 

İTÜ Teknopark’ında önümüzdeki günlerde resmi açılışı yapılacak olan İstanbul Bilgilendirme Merkezi’nin uzmanları, gelen misafirleri nükleer enerji sektörü hakkında bilgilendirecek.  Merkezin teknik donanımını sağlayan Rus Devlet Nükleer Şirketi Rosatom, Rusya’nın nükleer teknolojileri ve  nükleer alanda sunduğu eğitim hakkında da bilgiler verecek.

 

 

İTÜ İstanbul Nükleer Enerji Bilgilendirme Merkezi’nin hedef kitlesi olarak üniversite, lise ve ilköğretim öğrenci, öğretmen ve öğretim üyelerinin yanı sıra, kurum ve kuruluşlar, sivil toplum örgütleri ile  medya temsilcileri belirlendi. 

 

Rus Devlet Nükleer Şirketi Rosatom’un ilk olarak Rusya’da kurduğu Nükleer Bilgilendirme Merkezleri nükleer santrallerin bulunduğu bölgelerde açıldı. İlk bilgilendirme merkezi 2008 yılı kasım ayında Tomsk’ta hayata geçirildi. Halen Rusya çapında Moskova, Saint Petersburg, Yekaterinburg, Smolensk, Saratov, Voronej,  Vladimir, Nijni Novgorod, Rostov-on-Don, Petropavlovsk-Kamchatsk, Murmansk, Tomsk, Novosibirsk, Ulyanovsk, Krasnoyarsk, Chelyabinsk ve Kaliningrad bölgelerinde kurulan 17 bilgilendirme merkezi başarılı bir şekilde faaliyetlerine devam etmektedir. 

 

Rosatom, yurtdışında faaliyet gösterecek nükleer enerji bilgilendirme merkezlerini Türkiye’deki Akkuyu NGS Projesi gibi nükleer santral inşa edeceği ülkelerde büyütmeyi planlanmaktadır.

 

Rosatom’un Rusya dışındaki bilgilendirme merkezleri 2012 yılında Vietnam ve Türkiye’de, (Mersin) 2013 yılında Bangladeş’de açıldı. 2014 yılında ise Beyaz Rusya’da yeni bir merkez açılması planlanmaktadır.

 

 

Akkuyu NGS A.Ş. Basın Servisi