İTÜ BM Müdürü Lüle, Mersin BM’yi ziyaret etti
BM’LER ARASI İŞBİRLİĞİNE DOĞRU…

 

İstanbul Nükleer Enerji Bilgilendirme Merkezi Müdürü Senem Şentürk Lüle, Akkuyu NGS Mersin Bilgilendirme Merkezi’ni ziyaret etti.

 

Ziyaret sırasında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) bünyesindeki Bilgilendirme Merkezi hakkında bilgi veren Senem Lüle,  ziyaretçilerin nükleer enerji ile ilgili videoları ilgiyle izlediklerini, özellikle öğrencilerin merkeze yoğun talep gösterdiğini anlattı.

 

Mersin Bilgilendirme Merkezi'ni uzmanlar eşliğinde gezen ve üç boyutlu görseller hakkında bilgi alan Senem Şentürk Lüle poster ve üç boyutlu maketlerin reaktörün işleyişini anlatılması açısından çok başarılı buldu. Lüle, “Merkez dizayn açısından mükemmel. Ziyaretçiler buraya geldiğinde nükleerle ilgili tüm akıllarındaki sorulara hem görseller hem de uzmanlar yardımıyla cevap alabilir İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Ayazağa Kampüsünde bulunan Nükleer Enerji Bilgilendirme Merkezimizde de üç boyutlu reaktör maketleri olsa öğrencilerin daha fazla ilgisini çekebiliriz ve daha anlaşılır bir biçimde nükleer reaktörlerin işleyişini anlatabiliriz” diye konuştu.

 

İstanbul'daki Merkezi öğrenciler için daha cazip bir hale getirmek amacıyla Mersin BM çalışanları ile fikir alışverişinde bulunan Lüle, Mersin’deki aktiviteleri İstanbul’da deneyeceklerini ifade ederek şunları söyledi:

 

“Bütçemiz el verdiğince bu tarz etkinlikler yapmayı planlıyoruz. Merkezimizde çoğunluğu öğrencilerden oluşan ziyaretçilerimize yalnızca kısa film gösterimleriyle bilgi verebiliyoruz. Onların reaktörün işleyişini kafalarında canlandırabilmeleri için bu tarz etkinlikler çok önemli. Mersin’deki merkezde gerçekleştirilen etkinlikler özellikle düzenlediğiniz Fizik Yarışması, genç kesime nükleer teknolojiyi doğru tanıtmak için çok iyi bir yol. Bende bu fikri değerlendireceğim ve İstanbul’daki merkezde uygulanabilirliğini görüşeceğim”.

 

Mersin Bilgilendirme Merkezi Müdürü Faruk Uzel de Mersin Bilgilendirme Merkezi açıldığından bu yana Akkuyu NGS Projesi ve nükleer teknolojiyle ilgili Mersin kamuoyunun bilgilendirilmesi yönünde önemli mesafeler alındığını açıkladı. İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesindeki Bilgilendirme Merkezi ile her türlü bilgi alış verişine açık olduklarını ifade eden Uzel, birlikte farklı ve etkili projeler gerçekleştirebileceklerini dile getirdi.

 

 

Akkuyu NGS A.Ş. Basın Servisi