İstanbul nükleer enerji sektörünün devlerini ağırladı

İstanbul nükleer enerji sektörünün devlerini ağırladı. Enerji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Murat Mercan "Kanun koyucular olarak, nükleere olumlu bakılmasını sağlamalıyız" dedi. Akkuyu NGS A.Ş Teknik ve Lisanslama Koordinatörü Dmitrij Pokidyshev de Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nin proje takvimine uygun olarak yürütüldüğünü söyledi.


Nükleer enerji sektörünün dünya çapındaki aktörlerini bir araya getiren “Nuclear Energy Development Summit 2013: Eastern Europe, Turkey & Middle East” konferansı İstanbul’da gerçekleştirildi. Konferans, Türkiye ve çevre ülkelerdeki nükleer enerji yatırımlarını, güncel ve gelecek projeleri, fırsatları, aşılması gereken zorlukları ve çözüm önerilerini, finansmandan en son teknolojik gelişmelere kadar farklı konuları devlet yetkilileri ve konularında uzman yöneticiler ile masaya yatırdı.

 

Konferans konuşmacılarından Enerji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Murat Mercan, nükleer enerjiye karşı geliştirilen olumsuz bakışın değişmesi gerektiğini söyledi. Mercan "Kanun koyucular olarak, nükleere olumlu bakılmasını sağlamalıyız" dedi. Türkiye’nin ilk nükleer santralinin Rusya ile yapılacağına dikkat çeken Enerji Bakanlığı Bakan Yardımcısı “Bakanlığımız Rus yetkililerle birebir çalışmaktadır. Projenin her bir aşamasını yakından takip ediyoruz. Akkuyu NGS planlandığı zamanda işletmeye girecektir” diye konuştu.

 

Türkiye’de nükleer enerjiye ilişkin hukuki altyapının yeterli olmadığını vurgulayan Mercan, bu konu ile ilgili Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ile yakından çalıştıklarını kaydetti. Murat Mercan, kamuoyuna yönelik bilgilendirme çalışmalarının önemine değinerek, nükleer enerji için uzun vadeli bir bakışa sahip olunması gerektiğini ve 10 yıl içerisinde Türkiye nükleer enerji piyasasının farklılık ve ivme göstereceğini söyledi.

 

 

Macaristan'ın Enerji ve Geliştirmeden Sorumlu Bakanı Pal Kovacs ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Nükleer güç bir sorumluluktur. Görüyorum ki Türkiye gerekli hazırlıkları yapmış, bunu görmek beni mutlu etti."

 

Kovacs nükleer enerjide Rusya ile 50 yıldır yakından çalıştıklarının altını çizerek, bu sayede Macaristan’ın da kendi nükleer enerji teknolojisini üretip pazarlayacak hale geldiğini anlattı. Pal Kovacs, Rusya Nükleer Devlet Şirketi Rosatom tarafından inşa edilen Paks Nükleer Santrali’nin Avrupa Birliği tarafından gerçekleştirilen stres testlerinden tam not aldığını ve santralin kapasitesinin genişletilerek daha uzun süreli çalıştırılacağını söyledi.

 

Akkuyu NGS A.Ş Teknik ve Lisanslama Koordinatörü Dmitrij Pokidyshev, Türkiye'de 20 milyar dolar yatırımla inşa edilecek ilk nükleer enerji santrali olan Akkuyu'da, hisselerin yüzde 51'inden yüzde 100'üne kadar olan bölümünü ellerinde bulunduracaklarını, yüzde 49'a kadar olan hissenin ise yerli ve yabancı yatırımcılara açık olduğunu belirtti. Bu projeyle yıllık 35 milyon kilowat saat elektrik üretileceğini vurgulayan Pokidysev, Türkiye Elektrik Ticaret Taahhüt A.Ş (TETAŞ) ile elektrik satış fiyatı müzakerelerinin sürdüğünü ve 2014 yılı içerisinde tamamlanmasının beklendiğini kaydetti. Dmitrij Pokidyshev, Akkuyu NGS sayesinde yörede 15 bin yeni istihdam sağlanacağını da sözlerine ekledi.

 

 

 

Akkuyu NGS A.Ş. Basın Servisi