İSO nükleer enerji için sanayicileri bir araya getirdi

Nükleer enerji endüstrisine yerli sanayinin katılımı için ilk önemli toplantı İstanbul Sanayi Odası tarafından gerçekleştirildi. Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İlker Sert, “Türkiye’deki nükleer santral projelerine bakınca 66 milyar dolarlık bir ekonomiden bahsediyoruz. Bakanlık olarak yerli sanayicilerin katkılarını destekliyoruz ve bize girişimde bulunmalarını bekliyoruz” dedi. İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ata Ceylan, “Meyve veren ağaç taşlanır. Nükleer santral projeleri daha çok taşlanacak. Ama sanayiciler olarak biz bu projelerin arkasındayız” diye konuştu.  Akkuyu NGS A.Ş Ankara Teknik ve Lisanslama Koordinatörü Dmitrij Pokidyshev de ihale süreçleri hakkında bilgi verdi.

 

İstanbul Sanayi Odası tarafından düzenlenen “Nükleer enerji endüstrisine yerli sanayinin katılımı” toplantısı Türkiye’nin en büyük ve önemli sanayicilerini bir araya getirdi. Toplantıya Enerji Bakanlığı’ndan Müsteşar Yardımcısı İlker Sert ve Akkuyu NGS A.Ş’yi temsilen de Ankara Teknik ve Lisanslama Koordinatörü Dmitrij Pokidyshev katıldı.

 

Açılış konuşmasını yapan İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ata Ceylan, toplantının Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu enerji türlerinden biri olan nükleer enerjinin konuşulması ve üyelerinin nükleer enerji sektöründe yer almaları için gerçekleştirildiğini söyledi. Ceylan sözlerini şöyle sürdürdü: “Akkuyu NGS inşaat değil, bir yatırım projesidir. Dünyada birçok yerde yatırım yapan Rusya’ya ve Rosatom’a Türkiye’yi seçtikleri için teşekkür ederiz. Türkiye’nin yerli enerji türlerini kullanmasını önemsiyoruz. Akkuyu NGS A.Ş, bu açıdan da dışa bağımlılığı azaltacaktır. Başbakan Erdoğan’ın son Rusya ziyaretinde Devlet Başkanı Putin’in Türk müteahhitlerine övgüde bulunduğunu biliyoruz. Türk inşaat sektörü dünyada Çin’den sonra ikinci sırada. Bu da müteahhitlerimize güvenin dünya çapında olduğunun göstergesidir. İstanbul Sanayi Odası (İSO) bünyesindeki 382 şirket, Türkiye’deki ilk 1000 şirket arasında. Yaklaşık olarak 18.000  İSO üyesinin nükleer enerji projelerinde görev alabileceklerini düşünüyoruz. Meyve veren ağaç taşlanır. Bu projeler daha çok taşlanacak. Ama sanayiciler olarak biz bu işin arkasındayız.”

 

 Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İlker Sert de Türkiye’nin enerji stratejisinin arz güvenliği üzerine kurulu olduğunu belirterek, kaynak çeşitliliği, yerli kaynakların kullanımı, enerji piyasalarında serbestleşme ve enerji verimliliğinin artırılması için çalıştıklarını söyledi. Sert, “Şu an sahip olduğumuz yenilenebilir enerji potansiyelimizi mevcut teknoloji ile önümüzdeki 10 yıl içerisinde kullanıma geçirsek bile enerji ihtiyacımızın sadece yarısını karşılayabiliyoruz. Nükleer enerjiye geçişte ilk Akkuyu NGS ve sonra Sinop NGS projeleri öncü olacak. 3. nükleer santral için yer seçimi çalışmaları devam ediyor. Bunlara bakınca 66 milyar dolarlık bir ekonomiden bahsediyoruz. Bakanlık olarak yerli sanayicilerin katkılarını destekliyoruz ve bize girişimde bulunmalarını bekliyoruz” dedi.

 

 

İstanbul Teknik Üniversitesi Enerji Enstitüsü Nükleer Araştırmalar Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Beril Tuğrul Türkiye’nin nükleer enerjide önemli bir aşamaya geldiğini açıkladı. Nükleer teknolojiye girmenin uzay, nitrojen ve nanoteknolojiye geçmenin yolu olacağına dikkat çeken Tuğrul, toplantının zamanlamasının çok iyi olduğunu belirtti. Tuğrul, “Sanayicilerin nükleer enerjide yer alması için bir an önce hazırlıklarını yapıp, uygun oldukları alanlarda üretime geçmesi gerekir. Üniversite, sanayici ve devlet işbirlikleri araştırma-geliştirme çalışmaları için hazırız. Devlet, sanayi ve üniversite bazı konularda farklı bakıyor. Ortak bir yol bulunarak bu 3 tarafın bir araya gelmesi ve birlikte hareket etmesi lazımdır” ifadelerini kullandı.

 

Akkuyu NGS A.Ş Ankara Teknik ve Lisanslama Koordinatörü Dmitrij Pokidyshev ise proje hakkında bilgi verdi. Pokidyshev proje kapsamındaki ihalelerin 4 sınıfta yapılacağını belirterek, 4. sınıftaki malzemelerin ihalelerinin daha çok Türk sanayicileri için olacağını açıkladı. Dmitrij Pokidyshev’e göre bu ihalelerin kapsamında özellikle türbin bölümündeki destekleyici ve soğutucu malzemeler, pompalar, basınç kapları, sıcaklık ayarlayıcılar, vanalar, kablolar ve borular yer alıyor. Bunların dışında çeşitli konularda Türk şirketlerinden servis hizmeti alınacak. Bu gruptaki ilk ihalenin ise 2014 Mart ayı sonunda yapılması bekleniyor.

 

Daha sonra söz alan Akkuyu NGS Projesi’nin ana müteahhidi ZAO “Atomstroyeksport” Türkiye  Satın Alma ve Sözleşme Bölümü Müdürü Dmitriy İvanov, katılımcılara Akkuyu NGS Projesi’ndeki ihale süreçleri ve prosedürleri anlattı. İhalelere elektronik ortamda başvuruların alındığını belirten İvanov, ilanların Rosatom ve Akkuyu NGS’nin resmi internet sitesinde yayınlandığını hatırlattı.İhale ilanlarının yine aynı şekilde ulusal Star Gazetesi’nde yayınlandığını da belirtti. İvonov projenin 1 yıllık satın alma planlarının bu internet sitelerinde görülebileceğini sözlerine ekledi.

 

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Nükleer Enerji Uzmanı Nesimi Kılıç ise nükleer santral yapımlarında diğer büyük tesislerin yapımından farklı olarak parça-ekipman ve kalite kontrollerinin gerektiğini söyledi. Kılıç, özgün teknoloji ve uluslararası güvenlik ile bu yöndeki anlaşmalar nedeniyle katılımcılar açısından zorluklar olduğunu anlattı. Nükleer enerjide yerelleştirme aşamalarına da değinen Nesimi Kılıç, Güney Kore ve Çin’in nükleer enerji programını örnek verdi. Kılıç bu ülkelerin milli bir strateji geliştirerek şu anda kendi kendine yeterli olduklarını, hatta yurtdışına nükleer teknoloji satar hale geldiklerini söyledi. 

 

 

 

Akkuyu NGS A.Ş. Basın Servisi