İki ülke Enerji Bakanı nükleer mühendislik öğrencileri ile video konferansta bir araya geldı

Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak ve Enerji Bakanı Taner Yıldız, Akkuyu Nükleer Santrali’nde görev almak için Rusya'da eğitim gören Moskova’daki Türk öğrencilerle canlı video konferans yaptı. Bakan Alexander Novak pilot proje ile Rusya'da öğrenim gören öğrencilerin sektördeki ilklerden olacaklarına işaret etti. Öğrencilerin Türkiye'de çalışmaya başladıklarında "tarihe geçeceklerinin" altını çizen Novak, "Bu, piyasada rekabet edebilme gücünüzü artıracak. Çok iyi bir mesleki eğitime sahip olacaksınız. Öğrencilik yıllarının tadını çıkarın" dedi. Enerji Bakanı Taner Yıldız da Türk öğrencilerin eğitimlerini yakından takip ettiklerini belirterek, bu yıl 12 Mayıs’ta yapılacak yeni sınav için 3.500 başvuru olduğunu açıkladı.

 

Türkiye-Rusya Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 12. Dönem Toplantısı, Antalya'daki Rixos Downtown Otel'de yapıldı.

Toplantı öncesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Rusya Federasyonu Enerji Bakanı Alexander Novak'ın başkanlığındaki heyetler, bir süre basına kapalı görüşme yaptı.

 

Görüşmenin ardından geçilen toplantının basına açık bölümünde konuşan Bakan Yıldız, "arkadaşım" diye hitap ettiği Rusya Federasyonu Enerji Bakanı Novak ve ekibiyle birçok konuyu ele aldıklarını anlattı. Türkiye-Rusya KEK 12. Dönem Toplantısı'nın verimli geçtiğini düşündüğünü dile getiren Yıldız, şöyle konuştu:"Birçok sektör bu toplantıda ele alındı. Enerjiden ulaştırmaya, tarımdan sanayiye, ekonomik ve stratejik işbirliğimizi destekleyen bütün konulara değinildi. Türkiye ile Rusya arasında 34 milyar dolarlık ticaret hacmimiz var ama daha çok kullanılabilecek bir potansiyelin olduğunu gördük. İşbirliklerinin geliştiğini anlıyoruz ve liderlerimizin önümüze koyduğu 100 milyar dolarlık hedefe ulaşacağımıza inanıyoruz. Bin 500'e yakın Rusya Federasyonu'ndan firma Türkiye'de şu anda işlem görüyor. 250 milyar dolarlık Türk müteahhitlerinin dünyadaki işlemleri devam ediyor. 50 milyar dolarlık kısmı Rusya Federasyonu'nda gerçekleşiyor."

 

 

 

Rusya Federasyonu Enerji Bakanı Alexander Novak da, iki ülke liderlerinin önlerine koyduğu 100 milyar dolarlık ticari hacmin aslında çok iddialı bir hedef olmadığını vurgulayarak, bu hedefe ulaşabileceklerini söyledi.

 

Toplantının son bölümünde ise Akkuyu NGS A.Ş. tarafından Mersin-Akkuyu'da yapılacak nükleer santralde çalıştırılmak üzere Moskova'da nükleer eğitim gören Türk öğrencilerle canlı olarak video konferans yapıldı. Öğrenciler, Rusya'daki yaşama adaptasyonu, Rusça dili ve eğitimlerine ilişkin iki bakanın sorularını yanıtladı.

 

9 kişiden oluşan Türk öğrencilere çok şanslı olduklarını söyleyen Rusya Federasyonu Enerji Bakanı Bakan Novak, şu an eğitim gördükleri üniversitenin nükleer alanında Rusya'nın en iyisi olduğunu ve seçtikleri mesleklerin de en iyi mesleklerden biri olduğunu dile getirdi. Bakan Alexander Novak pilot proje ile Rusya'da öğrenim gören öğrencilerin sektördeki ilklerden olacaklarına işaret etti. Öğrencilerin Türkiye'de çalışmaya başladıklarında "tarihe geçeceklerinin" altını çizen Novak, "Bu, piyasada rekabet edebilme gücünüzü artıracak. Çok iyi bir mesleki eğitime sahip olacaksınız. Size başarılı eğitimler diliyorum. Öğrencilik yıllarının tadını çıkarın" dedi.

 

Enerji Bakanı Taner Yıldız ise öğrencilere eğitimlerini yakından takip ettiğini söyledi. Nükleer santrallerle alakalı çalışmaların devam ettiğini ve gözden geçirildiğini de anlatan Bakan Yıldız, "Nükleer mühendislik eğitimi için Moskova'da şu an 117 öğrencimiz var. Bu yıl 100 öğrenci daha alacağız ve 5 Mayıs'ta başvurular bitecek, 12 Mayıs'ta da yazılı sınava girecekler. Şu ana kadar 3 bin 500 öğrencimiz başvuruda bulundu" dedi.

 

Video konferansın son bölümünde söz alan bir öğrenci, nükleer santralin yapımında gecikme olup olmayacağını sordu. Bunun üzerine Enerji Bakanı Yıldız sözü, nükleer santral projesini hayata geçirecek Akkuyu NGS A.Ş. Genel Müdürü Alexander Superfin'e verdi. Superfin de "Merak etmeyin, projeyi zamanında tamamlayacağız. Tam bitirdiğimiz zaman da sizleri bekleyeceğiz" diye konuştu.

 

 

Akkuyu NGS A.Ş basın servisi