Hasan Akel Anadolu Lisesi`ne Akkuyu Projesi ve nükleer teknolojiler anlatıldı
 

Hasan Akel Anadolu Lisesi’nden 55 öğrenci Akkuyu Nükleer Santrali projesi ile ilgili bilgi almak için Mersin Bilgilendirme Merkezi’ni ziyarete geldiler.

 

 

Öğrenciler öncelikle Bilgilendirme Merkezi Uzmanları tarafından Akkuyu projesi, nükleer santrallerin çevreye etkisi, Fukuşima ve Çernobil kazalarının neden meydana geldiği ve nükleer atıklar gibi konularda bilgilendirildiler. Bilgilendirmenin ardından, uzmanlar tarafından öğrencilere Akkuyu Nükleer Santrali’nin yapıları, çalışma prensibi ve atık yönetimi ile ilgili videolar izletildi. Nükleer santrallerin insan yaşamına olumsuz bir etkisi olmadığını göstermek için dünyadaki mevcut nükleer santraller ve çevresindeki yaşam alanlarını kapsayan bazı fotoğraflar gösterildi.

 

Uzmanlar, nükleer santrallerin çevreyle dost bir teknoloji olduğunu çünkü nükleer santrallerin atmosfere zararlı gazlar yaymadığını, Akkuyu projesinde mevcut olan hidrojen birleştiricileri sistemi ve ilave pasif güvenlik sistemleri nedeniyle Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde reaktörlerin patlama olasılığının olmadığını ve Fukuşima Nükleer Güç Santrali’nde tsunamiden dolayı meydana gelen kazadan ders alınarak Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde dalgakıranlarların inşa edileceğini belirttiler.

 

Öğrencilerin atık bertarafı, Çernobil nükleer santral kazası ve sonuçları, nükleer denizaltıların çalışma prensibi, çevresel radyasyon, soğutma kuleleri, Akkuyu NGS’nin deniz suyuna olası etkisi gibi sorularına uzmanlar tarafından detaylı cevap verildi.