Grup Akkuyu Rusya`yı salladı
Akkuyu Nükleer Santralinde işe başlamadan önce Moskova MEPhl Üniversitesi'nde nükleer mühendislik eğitimi alan Türk öğrenciler, milli kıyafetlerle katıldıkları Rusça Olimpiyatlarında "grup halinde şarkı söyleme" dalında Rusça söyledikleri "Ah,don don" şarkısıyla birinci oldu.

 

Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş'nin nükleer mühendislik eğitimi için Moskova MEPhl Üniversitesi'ne gönderdiği Türk öğrenciler, milli kıyafetlerle katıldıkları Rusça Olimpiyatları'nda "grup halinde şarkı söyleme" dalında birinci oldu. Dönüşte zorunlu hizmet Türk öğrenciler çok başarılı Mersin'de kuruluş çalışmaları başlayan ve zaman zaman protestolara neden olan Akkuyu Nükleer Santrali, uzun süredir Türkiye'nin gündeminde. Nükleer enerjinin güvenilirliği tartışıladursun, santralin yapımını üstlenen Akkuyu NGS A.Ş, çalışmak için sınavla seçtiği öğrencileri, Rusya'da eğitime gönderiyor. Şirketin sitesinde yer alan bilgilere göre 2011 yılında başlayan Eğitim Programı çerçevesinde, Obninsk kentindeki MEPhI'de 190 Türk öğrenci eğitim alıyor. 78 kişi hazırlık, 64 kişi birinci sınıf ve 48 kişi de ikinci sınıfta öğrenim görüyor. Eğitim süresince öğrenciler, aylık 500 dolar burs alıyor. Rusya'daki eğitimini tamamlayan ve nükleer güç santrallerinde staj yapan öğrenciler, Türkiye'ye döndükten sonra, eğitimlerinin iki katı kadar süre, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde zorunlu olarak çalışacaklar.

 

Moskova Nükleer Enerji Enstitüsü Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi'nde (MEPhl) eğitim gören Türk öğrenciler, yabancı öğrenciler için düzenlenen 9. Rusça Olimpiyatlarına katıldı ve "Grup halinde şarkı söyleme" kategorisinde birinciliği elde etti.  MEPhl Üniversitesi'nde düzenlenen olimpiyatlarda, Angola, Venezüella, Vietnam, Gana, Gine, Kamboçya, Kenya, Kongo, Çin, Meksika, Dİistan. Mozambik Myanmar, Nijerya, Yemen, Filistin, Peru, Ruanda, Suriye, Sudan ve Türkiye'den gelen öğrenciler yarıştı. Tüm kategorilerin Rusça yapıldığı olimpiyatlara, 250 öğrenci 120 performans sergiledi. Türk öğrenciler, "Ah, don, don" şarkısını, 2. sınıf öğrencisi Rengin Türkel'in gitarı eşliğinde seslendirdi. Türk öğrencilerin performansı, jürinin ve diğer yarışmacıların beğenisini kazandı. Hediyelerini ve başarı belgelerini alan öğrenciler, diğer katılımcılarla çektirdiği fotoğrafları sosyal medyada paylaştı. Olimpiyatları izleyen MEPhl Rusça Bölümü'nden Doç. Dr. Natalya Kalujenskaya, Türk öğrencilerin başarısını, "Öğrencilerimiz Rus kültürüne, sanatına, edebiyatına büyük ilgi duyuyorlar. Çok zor ancak onlar, nükleer fizik alanında olduğu gibi Rus dili alanında da zorluklarla başa çıkmayı biliyorlar. Bu gibi etkinlikler, yabancı ülkelerden gelen öğrencilerin bilgilerini ölçme fırsatı veriyor. Birinciliği hak eden Türk öğrencilerin, doğru yönde ilerlediğini güvenle söyleyebiliriz. Şarkıyı, hazırlık sınıfında olan ve sadece bir yıl Rusça eğitimini alan öğrencilerimiz söyledi. Sonuç ortada, onları kutluyorum" diye değerlendirdi.

 

BİRİNCİLİK BEKLEMİYORDUK


Yarışmacılardan Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü öğrencisi Onmuş Can, "Olimpiyatlara katıldığımız için çok mutluyuz. Birincilik beklemiyorduk. Yarışma için çok çalıştık. Burada birçok ülkeden gelen, Rusya'nın diğer teknik üniversitelerinde eğitim alan öğrencilerle tanışma imkanı bulduk. Diğer ülkelerden gelen gençlerle Rusça iletişim kurmak çok ilginç" dedi.

 

 GELECEK YIL DA KATILACAĞIM


Aynı bölümden Ayaz Zahid ise şunları anlattı: "Performans sırasında ve ödül töreninde atmosfer çok samimi ve neşeliydi. Öğrencilerle dolu salonun önüne çıkmak çok hoşuma gitti açıkçası. Bizim ülkemizde de buna benzer etkinlikler yapılıyor. Tek farkı, Rusya'da genelde şiir okunuyor, Türkiye'de ise şarkılar söylenir, tiyatro gösterileri vardır. Bir sonraki yıl da mutlaka katılacağım, hatta şimdiden hazırlanmaya başlayacağım."

 

 

Kaynak: Hürriyet Gazetesi