Genç profesyoneller nükleer endüstrinin gelişimi ile yakından ilgili
 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Akkuyu'da yapılacak nükleer güç santralinin 20 milyar dolarlık sermayesiyle tek kalemde yapılan en büyük yatırım olacağını kaydetti. Rusya Atom Enerjisi Kurumu'nun (Rosatom) projeye ilk etapta 700 milyon dolar aktardığını söyleyen Erdoğan, "800 milyon dolar daha sermaye aktarımı kararı almalarından memnuniyet duyduk." dedi.

 

Türkiye ve Rusya arasında, Başbakan recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı katılımıyla 3. Üstdüzey İşbirliği Toplantısı gerçekleştirildi. Erdoğan ve Putin daha sonra kameraların karşısına geçti. Toplantıya ve iki ülke arasındaki işbirliğine değinen Erdoğan, Akkuyu'da yapılacak nükleer güç santralinin bir kalemde yapılan en büyük yatırım olduğunu söyledi. Rusya Atom Enerjisi Kurumu'nun (Rosatom) şu an 700 milyon dolar sermaye aktardığını , daha sonra 800 milyon dolar daha aktaracağını belirten Erdoğan, "Bu rakamı 2 buçuk milyar dolara çıkarmak istiyoruz." dedi.

 

Türkiye ile Rusya arasında ekonomi, finans, güvenlik, ticaret ve kültür alanında 11 anlaşma imzalandığını hatırlatan Erdoğan, "Dış ticarette Rusya şu anda Almanya'dan sonra ikinci sırada. İlişkilerimizi daha da güçlendirmek istiyoruz." şeklinde konuştu.

 

Sberbank'ın Denizbank'ı almasıyla Rus firmalarının Türkiye'deki bankacılık sektörüne girdiğini anlatan Erdoğan, Rus iş adamlarının Türkiye'ye güvendiklerini ve bu sebeple yatırım yaptıklarını vurguladı.

 

Türk iş adamlarının da bu yıl Rusya'da 10 milyar dolarlık yatırım yaptıklarını ifade eden Erdoğan, özellikle inşaat firmalarının bugüne kadar 40 milyar dolarlık yatırımla Rusya'nın güvenini kazandıklarını kaydetti.

 

Erdoğan, Rusya ile kültürel alanda da bir çok anlaşma imzaladıklarını belirtti. "Şehitlikleri karşılıklı olarak ziyarete açtık." diyen Erdoğan, turizmin daha da canlanacağını sözlerine ekledi.

 

''Rusya, Türkiye'nin ikinci en büyük ticari ortağı konumundadır''

 

Konseyin bugünkü toplantısında, enerji alanında birlikte yürüttükleri projelerden, kültürel alandaki ilişkilerin geliştirilmesine kadar pek çok konunun ele alındığını ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Ülkelerimiz arasındaki iş birliğinin itici gücünü teşkil eden ekonomi ve ticari ilişkilerimiz, hızlı bir gelişim içindedir. Bu gelişmelerden büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Göreve geldiğimizden bu yana aramızdaki ticari ilişkilerin 7 kat arttığını görüyoruz. Rusya Federasyonu bugün Türkiye'nin ikinci en büyük ticari ortağı konumundadır. Rusya Federasyonu ile 2011 yılında 30 milyar dolar seviyesinde olan ikili ticaret hacmimiz 2012 yılı Ocak-Eylül döneminde 24.5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu yılın sonu itibariyle 35 milyar doları bulmasını bekliyoruz. Buna paralel olarak karşılıklı yatırımlarda da önemli bir ivme yakalandı. Son olarak bildiğiniz gibi Sberbank, 3.6 milyar dolar karşılığında Denizbank'ı satın almak suretiyle ülkemizin bankacılık sektörüne girmiş bulunuyor. Rus yatırımcıların ülkemiz ekonomisine duyduğu güvenin bu çok ama çok açık bir göstergesidir. Bizim girişimcilerimiz de Rusya'da bugüne kadar, 10 milyar doları aşan yatırım gerçekleştirdiler. Yatırımcılarımızın önümüzdeki dönemde bu miktarı daha üst seviyeye çıkartacaklarına eminim.''

 

Rusya'da faaliyet gösteren Türk inşaat şirketlerine de değinen Erdoğan, ''İnşaat şirketlerimiz bugüne dek, hayata geçirdikleri 40 milyar dolar tutarındaki bin 400 civarında projeyle Rusya piyasasının tam güvenini kazanmış durumdalar. İnşaat şirketlerimizin önümüzdeki dönemde 2014 Soçi Kış Olimpiyatları ve 2018 Dünya Futbol Şampiyonası'nın altyapı projeleri dahil, her iki ülke için de iftihar vesilesi olacak ilave projelere imza atmayı sürdürmelerini temenni ediyorum'' ifadelerini kullandı.

 

Moskova, enerji sektöründeki öğrenciler ve uzmanlık branşlarından mezun olanlar için düzenlenen kariyer günlerine ev sahipliği yapıyor. Bir hafta boyunca isteyenler, Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi MEPHI’de potansiyel işverenlerden doğrudan bilgi alabilecekler. Bu geleneksel etkinlikte, nükleer sektörde yer alan 50'den fazla şirket tanıtıldı.

Rosatom Devlet Kuruluşu ve Rusatom Overseas JSC’nin daveti üzerine, Türkiye'de kurulacak nükleer santralde çalışacak  işletme personelinin eğitim ve öğretiminde aktif faaliyet gösteren  Akkuyu NGS Elektrik Üretim Anonim Şirketi, bu etkinliğe ilk defa katıldı. Akkuyu NGS A.Ş Personel ve İdare İşlerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Andrey Gurlenov, projenin son durumu hakkında bir sunum yaptı ve şirketin personel politikasını anlattı.

 

Dinleyiciler, Türkiye Cumhuriyeti'ndeki ilk nükleer güç santralinin inşaatını Rus teknolojileriyle gerçekleştirecek anonim şirketin üst düzey yöneticisi ile buluşmak için, test sonuçlarına dayalı bir ön seçimden geçirildiler. Andrey Gurlenov yaptığı konuşmada, bilinen nedenlerle, projede istihdam edilecek personelin büyük kısmının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasından seçileceğini belirtti. Yine bu amaçla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Rusya’ya gelerek Ulusal Araştırma Nükleer Üniversitesi MEPHI'de mesleki yüksek eğitim alıyor. Bugünlerde Obninsk şehrindeki NRNU MEPhI şubesinde Türkiye'den gelmiş 100’den fazla öğrenci eğitim görüyor ve gelecek yılda bir sonraki öğrenci grubunun gelmesi bekleniyor. Akkuyu NGS A.Ş. Personel ve İdare İşlerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Andrey Gurlenov, nükleer enerji alanında üst düzey Rus profesyonellerine yakın gelecekte çok talep olacağını vurguladı. Birçok ülkenin nükleer enerjiye geçmesi ve  Rosatom Devlet Kuruluşunun hem yurt içinde hem de yurt dışında kendi teknolojilerini ilerletmek ve teşvik etmek üzere iddialı planlar yapması bunun gerçekleşeceğini teyit ediyor. Şu anda Rosatom Devlet Kuruluşunda, en kabiliyetli genç profesyonellerin nükleer sektöre çekilmesi ve onların en yeteneklilerinin hızlandırılmış kariyer yapmasına destek vermeye yönelik özel programlar başlatıldı. Kariyer Günleri çerçevesinde dinleyiciler, Akkuyu NGS A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Andrey Gurlenov’a, istihdam prosedürü detayları, işverenlerin şeffaflığı ve açıklığı, yeni teknolojilerin ve sistemlerin geliştirilmesine katılabilme fırsatı hakkında sorular sordular. Toplantı sonundaki yoğun sorular ve bilgi alma yarışından yola çıkıldığında Kariyer Günlerine katılanların çoğunluğunun, Rosatom Devlet Kuruluşu bünyesindeki şirketlerin mülakatlarına katılma ve kendi bilgilerini uygulama konusunda oldukça istekli olduğu söylenebilir.

Rusatom Overseas JSC Personel Yönetim Müdürlüğü Müdürü Larisa Strutskaya toplantı sonuçlarını özetlerken, Kariyer Günleri etkinliğine katıldığı için Andrey Gurlenov’a teşekkür etti. “Bu büyük ölçekli inşaatın, proje şirketi tarafından tasarımı, yapımı, bakımı, işletilmesi ve nükleer santralin devreden çıkarılmasının taahhüt edilerek BOO (Build-Own-Operate, Yap-Sahip ol-İşlet) modeline göre gerçekleştirilmesinin ilk kez gerçekleşecek bir deneyim olması nedeniyle, Türkiye'nin ilk nükleer santralinin kurulma projesi tüm dünya uzmanlarının dikkatini çekmektedir. Projenin nasıl ve ne şekilde ilerlediği herkesin ilgisin çekmektedir. Özellikle, projenin bir noktasında proje şirketi ekibinin bir üyesi olma potansiyeline sahip olanların daha da ilgisini çekmektedir. Akkuyu Santrali’nde bir istihdam potansiyelinin var olması sadece Türk vatandaşlarını ilgilendiren bir konu değildir. Çok sayıda kişi, nükleer sanayinin gerçek profesyonellerinin çalışacağı bu projenin bir parçası olmak istiyor çünkü, bu projenin bir parçası olmak,  dünyada büyük talebe sahip yeni ve modern teknolojilerin, uluslararası deneyimin ve bunlarla ilgili faaliyetlerin getireceği geniş ufukların bir parçası olmak demektir " şeklinde konuştu.

Akkuyu NGS basın servisi