Fantastica birincileri ödüllerini Rusya`da aldı
MERSİNLİ YARIŞMACILAR RUSYA’DAKİ KALİNİNSKAYA NGS SAHASINI GEZDİLER

 

Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen ‘’Fantastica 2014’’ yarışmasında, 6 kategoride birinci olarak Rusya seyahati kazanan Mersinli yarışmacılar, Udomlya kentinde düzenlenen törende ödüllerini aldı. Fantastica birincileri, törenin ardından Kalininskaya Nükleer Güç Santrali'ni ziyaret ederek, santralin işleyişi hakkında da bilgi sahibi oldu.


Udomlya kentinde bulunan Kalininskaya NGS'de düzenlenen ödül töreninde, “Gelecek için enerjimiz var” başlığı ile düzenlenen yarışmada “heykel” kategorisinde birinci olan Ali Bünyamin Eyce, “maket” kategorisinde birinci olan Halil Şimşek, “el işi” kategorisinde birinci olan Mehmet Can Gümüş, “aplike” kategorisinde birinci olan Ayşe Sipahioğlu, “resim” kategorisinde birinci olan Bekir Bal ve “grafik tasarım” kategorisinde birinci olan Mustafa Anay, ödüllerini Kalininskaya NGS Genel Müdürü Mikhail Kanysh'nin elinden aldı.

 

 

Rus yarışmacıların da katıldığı törenin ardından Kalininskaya NGS'yi ziyaret eden Mersinli yarışmacılar, 30 yıllık santralin işleyiş prensiplerini öğrenme ve NGS çalışanlarıyla tanışma fırsatı buldu. Yarışmacılar santrallerde türbin, kontrol odası ve santral sahasını gezdiler.

 

“AKKUYU NGS BÖLGEYİ GELİŞTİRİR”

 

Maket dalında birinci olan Halil Şimşek, Udomlya'da olduğu gibi Akkuyu'da kurulacak nükleer güç santralinin de bölgeyi geliştireceğini ve Mersin'e kazanç sağlayacağına inandığını söyledi.

 

Santral gezisi sırasında Kalininskaya Gölü'nden elde edilen suyun santralde nasıl kullanıldığını soran heykel dalında birinci olan Ali Eyce ise balıkçılığın bölgede geçim kaynağı olduğunu ve gölde bir kaç balık çiftliğinin de yer aldığını öğrendiğini söyledi.

 

 

"KOMŞULARIM NÜKLEER SANTRALLERİN ÇEVRESİNİ MERAK EDİYORDU"

 

Yarışmada “aplike” kategorisinde birinci olan Ayşe Sipahioğlu ise yarışmaya katılmaktan ve Rusya'da nükleer enerjiyi yakından tanımaktan mutlu olduğunu söyledi. Sipahioğlu, "Gelmeden önce komşularım nükleer santral çevresinde yeşillik, doğa olup olmadığını sormuşlardı, merak etmişlerdi. Burada görüyorum ki santral çevresi yemyeşil. Santral yanındaki gölde balıkçılık yapılıyor. Doğayı etkilemediğini gördüm" diye konuştu.

 

 

"BAŞARILARINI MOSKOVA GEZİSİYLE TAÇLANDIRDILAR"

 

Mersinli yarışmacılar, Rusya gezisinin son gününde Moskova'yı ve Kızılmeydanı ziyaret etti. Saint Basil Katedrali önünde bol bol fotoğraf çekilen finalistler, yaşadıkları keyifli anlarla Türkiye’ye döndüler.

 

"NÜKLEER SANTRAL İLE HAYALLER GERÇEK OLACAK"

 

Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş. Büyükeceli Bilgilendirme Merkezi Müdürü Eyyüp Lütfi Sarıcı yaptığı açıklamada, Fantastica 2014'e katılımın yoğun olmasının kendilerini mutlu ettiğini kaydetti.

 

Özellikle çocukların ve kadınların ilgisinin önemli olduğunu ifade den Sarıcı, "İnsanlar  gelişimleri hayal ederek eserlerini yansıttılar. Nükleer santralle birlikte bu hayallerin hepsi gerçek olacak. Bizim bu bölge için, Türkiye için enerjimiz var" dedi.

 

Nükleer santralle birlikte, Büyükeceli'nin yanı sıra Gülnar ve Mersin'in de gelişeceğini vurgulayan Sarıcı, bu gelişmeleri, yeni yolların, hastanelerin, okulların ve tesislerin inşaatının izleyeceğini anlattı.

 

 

 

Akkuyu NGS A.Ş. Basın Servisi