Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İlker Sert, Türk öğrencilerle buluştu
 

Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İlker Sert ve Enerji Bakanlığı Nükleer Enerji Dairesi Başkanı Necati Yamaç çalışma ziyareti için Rusya'ya gitti.

 

Enerji Bakanlığı üst düzey yöneticileri bu ziyaret sırasında Obninsk şehrinde Milli Nükleer Araştırma Üniversitesi Nükleer Enerjisi Enstitüsü’nde (MEPHİ) eğitim gören Türk öğrenciler ile de bir araya geldi. Burada eğitim gören Türk nükleer enerji uzmanlığı öğrencileri yapılan ziyaretin zamanlamasının kendileri için çok isabetli olduğuna dikkat çektiler. Ziyaretten birkaç gün sonra yıl sonu sınavları başlayacak öğrencilere, Enerji Bakanlığı yöneticileri “sınavları zamanında ve başarılı bir şekilde vermek önemlidir. Alınan eğitim çok değerli” tavsiyesinde bulundu.

 

Görüşmede sınavların yanı sıra boş vakitlerin sosyal faaliyetler ile değerlendirilmesi, eğitim programı, gelecekte iş bulma olanakları ve diğer konular da yaklaşık 3 saat boyunca konuşuldu.

 

Müsteşar Yardımcısı İlker Sert öğrencileri dinleyip sorularını yanıtladı, talepleri not aldı. Görüşmenin sonunda Türk öğrenciler, Rusya'da en üst seviyede teknik eğitim alma olanağı sağlandığı için Sert’e teşekkür ettiler. Öğrenciler, Türkiye'nin nükleer enerji sektörünü geliştirecek ilk uzmanlar olacakları için de gurur duyduklarını belirttiler. Görüşme sonrasında Müsteşar Yardımcısı Sert şunları söyledi:

 

''Burada 'Bilim tapınağında' buluşup öğrencilerimizin zor teknik bilimleri benimsediklerini görmek mutluluk vermektedir. Eminim, öğrencilerimiz başarılı olup birçoğu ilk nükleer santralimizde çalışacaklar ve Türkiye'nin barışçıl nükleer enerjisini geliştirecekler. Rusya nükleer santral kurma ve çalıştırma konusunda çok ciddi deneyim birikimine sahip. Umarım gelecekte ülkemiz de bu alanda diğer ülkelere tecrübesini aktaracak konuma gelir. Doğal olarak, eğitim sürecinde bilgiyi algılama açısından öğrencilerimizin karşısına bazı zorluklar çıkıyor. Örneğin tasarı geometrisi gibi kimi dersleri daha önce hiç görmediklerini de unutmamak lazım. Ama gençler çok istekliler, üzerlerine düşen sorumluluğun farkındalar. Onlara sınavları başarı ile bitirmeleri ve önümüzdeki eğitim senesi öncesinde güzelce dinlenmelerini tavsiye ediyorum.''

 

 

 

MEPHİ Yabancı Öğrenci İşleri Dekanı Oksana Filatova ise şöyle konuştu: ''Türk öğrenciler çok gayretli ve aktifler. Gençler hem derslerine çok çalıyorlar ki öğretmenler olarak bizi çok sevindiren bir durum bu, hem de şehrin sosyal hayatına katılıyorlar. Bazıları müzik okuluna yazılıp keman, gitar, piyano dersleri alıyorlar. Az önce iki kültürel faaliyetimiz düzenlendi; Vietnam ve Türk geceleri. Öğrenciler dans edip ulusal şarkılarını söylediler. Bildiğiniz gibi, Türkiye'de futbol milli en önemli spor dallarından biridir. Türk öğrencilerden oluşan futbol takımı uluslararası turnuvalarda adını duyurmaya başladı. Son iki senedir düzenlediğimiz halı saha Milletlerarası Dostluk Kupası’na katılıyorlar.''

          

Öğrenciler ile yapılan toplantının ardından Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İlker Sert ve Enerji Bakanlığı Nükleer Enerji Dairesi Başkanı Necati Yamaç, Akkuyu NGS A.Ş. Genel Müdürü Alexander Superfin ve Eğitim Danışmanı Hüseyin Çeçenov ile görüştüler. İlk Türk nükleer santrali olan Akkuyu NGS için uzman yetiştirme ve projenin son durumu konuşuldu.

 

Rusya’da nükleer mühendislik eğitimi için bu sene 12 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen sınava toplam 4500 adet başvuru yapıldı. Sınavda başarılı olan 300 öğrenci ile yapılan mülakatlar sonrası 100 öğrenci eğitim için hak kazanacak.

 

Nükleer mühendislik eğitiminin önümüzdeki yıldan itibaren Türkiye'ye taşınması planlanmaktadır. Akkuyu NGS A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov konuya ilişkin ''Bu organizasyon Türkiye'nin teknik üniversitelerden birinin bünyesinde yapılabilir. Bu yönde çalışabileceğimiz üniversitelerin listesi ile ilgili önerileri Enerji Bakanlığı’ndan bekliyoruz'' açıklamasında bulunmuştu.

 

Bilgi: Türkiye’nin nükleer enerji sektörüne uzman kadro yetiştirlmesi Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti arasında 12 Mayıs 2010 tarihinde imzalanmış Hükümetlerarası Sözleşme çerçevesinde yürütülmektedir. Bugün Kaluga İli Obninsk şehrinde nükleer enerji alanında 116 Türk öğrenci eğitim almaktadır (48 kişi birinci sınıfta ve 68 kişi hazırlık sınıfında). 2013 Sonbaharında yaklaşık 100 kişilik grubunun daha gelmesi beklenmektedir.

 

 

 

 

Akkuyu NGS A.Ş Basın Servisi