Enerji Bakanı Taner Yıldız Türk Nükleer Mühendislik öğrencilerini Moskova’ya uğurladı

Akkuyu NGS A.Ş tarafından başlatılan eğitim programı çerçevesinde Rusya’da nükleer mühendislik eğitimi almak üzere bu sene seçilen 78 öğrenci Enerji Bakanı Taner Yıldız tarafından Moskova’ya uğurlandı. Enerji Bakanı Taner Yıldız, öğrencileri Rusya’da eğitim görme hakkını kazanmaları ve ilerde Akkuyu Nükleer Santrali’nde görev alacak olmalarından dolayı tebrik etti. Akkuyu NGS Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov da öğrencilerin her türlü ihtiyacının karşılanacağını belirterek, “Size düşen tek şey iyi bir şekilde okumak” dedi.


Akkuyu NGS A.Ş tarafından Rusya’da nükleer mühendislik eğitimi verilecek yeni öğrenciler Enerji Bakanı Taner Yıldız tarafından kabul edildi. Toplantıya Akkuyu NGS Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov ve şirket yetkilileri de katıldı.

 

Türkiye'nin büyüdüğüne dikkat çeken Yıldız, her yıl enerji ihtiyacını karşılayabilmek için çabaladıklarını kaydetti. Yıldız, "Türkiye son 10 yıl içerisinde elektrik kurulu gücü ve tüketimi açısında tam 2 katına çıktı. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde de bir bu kadar hedefimiz var. Bir nükleer güç santrallerindeki üretim bizim 1 yıllık büyümemize karşılık geliyor" diye konuştu.

 

Öğrencilerin Rusya'da 1 yıllık dil ve lisans eğitiminden sonra 2 yıl da staj olmak üzere toplam 7 yıllık bir eğitim alacağını belirten Yıldız, "Yeni bir modelle bu sistemi destekleyeceğiz, Şu anda üniversitelerimizle görüşmelerimiz devam ediyor. Bir yıllık dil eğitimi, 2 yıllık lisans eğitiminin bir parçası Türkiye'de olmak kaydıyla bundan sonra 3. sınıftan başlayacak tarzda Rusya'ya gidilecek. Şu anda Kayseri Erciyes Üniversitesi'nin bu konuyla alakalı hazırlıklarını tamamladığını belirledik. Yıldız Teknik, İstanbul Teknik ve Antalya (Akdeniz) Üniversitesi'nin bu konuda taleplerinin olduğunu biliyoruz" dedi.

 

Taner Yıldız, Rusya'da eğitim gören öğrencilerin sayısını 600'e çıkaracaklarını belirterek, öğrencilerin eğitim ve stajlarını tamamladıktan sonra Akkuyu'daki nükleer santralde bir çok görevde Türk mühendisleri olarak yer alacaklarını bildirdi.

 

 

Öğrencilerle Rusya'dan sinevizyonla bire bir görüşeceklerini anlatan Yıldız, eğitim almaya giden öğrencilerin 7'sinin kız, 71'inin erkek olduğunu ve 17 faklı şehir ile 27 üniversiteden geldiklerini ifade etti.

 

Enerji Bakanı, öğrencilerin Rusya'da yemek ve güvenlik sıkıntısı çekmemesi için gereken özeni göstereceklerini vurguladı. Türk öğrencileri kötü alışkanlıklara başlamamaları konusunda uyaran Taner Yıldız, 1-2 tane disiplin dışı, hoş olmayan durum yaşandığına dikkat çekti. Türkiye'nin 40 yıldır nükleer santral kurmaya çalıştığını hatırlatan Yıldız, "Halimiz şuna benziyordu; yüzme dersi veren ancak havuzu ve denizi olmayan bir yerde yaşıyor gibiydik. Nükleer santrali görmeyen hocalarımız vardı. Bu bir kültür aslında" ifadelerini kullandı.

 

Daha sonra söz alan öğrenciler ve aileleri de heyecanlarını paylaştılar. Öğrenciler, tamamen yeni bir hedef ile yeni bir yola girdiklerini belirterek, “Zor bir süreç olacak. 7 yıllık bir eğitim var. Yabancı dil konusunda endişemiz yok. Bizden öncekiler başardıysa biz de yaparız. Ailelerimiz kararımızı destekledi” dediler.

 

Aileler de, özellikle yemek konusunda sıkıntı yaşanmaması için talepte bulundu. Enerji Bakanı Taner Yıldız bunun üzerine, “Türk yemek şirketi bu ihtiyacı karşılayacak. Türk aşçımız var. Öğrencilerimiz beğenmezse onu da değiştiririz. Annelerinin yemeklerine benzemez ama zamanla sevecekler” karşılığını verdi.

 

Toplantının son bölümünde Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, öğrencilere karşılaşacakları yaşam koşulları ve yapılacak destekler hakkında bilgi verdi. Öğrencilerin tek kişilik ya da 2-3 kişilik odalarda daire tipi yerlerde kalacağını belirten Kasumov, öğrencilere Obninsk ve Moskova’da eşlik edecek 2’şer Türk görevlinin 24 saat boyunca onların hizmetinde olduğunu söyledi. Akkuyu NGS’nin her öğrenciye verdiği aylık 500 dolarlık bursun yanı sıra Rusya Eğitim Bakanlığı’nın da burs vereceğini kaydetti. Öğrencilerin sağlık sigortasının yapılacağını da hatırlatan Rauf Kasumov, “Biz tüm ihtiyaçlarınızı karşılıyoruz. Size düşen tek bir şey kalıyor. O da iyi bir şekilde okumak” diye konuştu.

 

Enerji Bakanı Taner Yıldız konuşmaların ardından Moskova’ya gidecek öğrencileri uğurlarken hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

 

 

Akkuyu NGS A.Ş. Basın Servisi