Enerji Bakanı Taner Yıldız St. Petersburg Ekonomi Forumu’nda
 

Uluslararası Ekonomi Forumu-2013 “Küresel ekonomi olanakları – kararlı adımlar atma zamanı” başlığıyla St. Petersburg’da başladı.

 

Her sene geleneksel olarak St. Petersburg’da düzenlenen, ekonomi ve iş dünyasının sorunlarının konuşulduğu önde gelen uluslararası zirvelerden biri olan forum, birçok önemli konuda anlaşmaların imzalanmasına zemin oluşturacak. 17’ci Uluslararası Ekonomi Forumu’na 3700’den fazla iş adamı, devlet adamı ve basın mensubu katılacaktır. Yine her yıl olduğu gibi Uluslararası Ekonomi Forumu’nun açılışını Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin yaptı.

  

Neva Nehri kıyılarında yapılan bu zirvede İngiltere, Almanya, Danimarka, Fransa, ABD, Birleşmiş Arap Emirlikleri, Kanada, Çin, Hollanda, İspanya, Hindistan, İtalya, Hırvatistan, İsviçre, İsveç, Japonya, Güney Kore gibi ülke temsilcileri konuşma yapacak. Forum’un davetlileri arasında dev şirketlerin başkanları da var. Rusya’dan Rosatom, Gazprom, Sberbank, Lukoil, VTB, Rosneft, Rosnano gibi şirketlerin temsilcileri katılacak.

 

Forum’un yabancı katılımcıları arasında Türkiye Heyeti de yer almaktadır. Heyeti Enerji Bakanı Taner Yıldız temsil etmektedir. Forum’un resmi programına göre Bakan Yıldız “Enerji sektöründeki istikrarlı ulaştırmanın önündeki engellerin kaldırılması” konulu panel oturumuna katılacak. Ziyaret kapsamında Rusya Federasyonu ve Türkiye Cumhuriyeti arasında enerji sektöründeki işbirliği konuları görüşülecek. Bu konular arasında Mersin’de 4 üniteden oluşan ve toplam kapasitesi 4800 MW olan “Akkuyu Nükleer Santral Projesi”nin inşaatı da önemli bir yer tutmaktadır.

 

Ekonomi çevreleri dünyanın önde gelen iş adamlarının foruma olan ilgisinin nedenini şöyle yorumluyor; “Organizasyon seviyesinin yüksek olması, katılımcıların mevki seviyesi, güvene dayalı iş ortamı, dünya çapında birçok ülkeyi ilgilendiren güncel problemlerin konuşulması, çözüm yollarının arayışı ile gerekli kaynak ve güçlerin konuya dahil olması”. Foruma uzman olarak dünya ekonomisi ticaret ve finans sektörlerinin temsilcileri katılacak. Uluslararası St. Petersburg Ekonomi Forumu 3 gün sürecek.        

 

 

Akkuyu NGS basın servisi