Endonezya Ulusal Nükleer Enerji Ajansı Heyeti, Akkuyu Nükleer Santral Projesi ile ilgili tecrübelerden faydalanmak için Mersin-Akkuyu Nükleer Santrali Sahası’na ziyarette bulundu

Ülkelerinde ilk nükleer santrali yapmak için yer seçimi çalışmaları yürüten Endonezya Ulusal Nükleer Enerji Ajansı Heyeti, Mersin’in Gülnar İlçesi Büyükeceli Beldesi’inde yapılacak olan Türkiye’nin ilk nükleer santrali Akkuyu’nun sahasına bir ziyaret gerçekleştirdi. Endonezya Ulusal Enerji Ajansı Nükleer Enerji Geliştirme Merkezi Başkanı Yarianto S Budi Susilo başkanlığındaki 8 kişilik heyet Türkiye’nin ilk nükleer santrali Akkuyu NGS sahasında incelemelerde bulundu.

Akkuyu NGS A.Ş  tarafından sahada yürütülen etüt ve halkla ilişkiler çalışmaları hakkında bilgi alan heyeti,  Akkuyu NGS inşaat ve montaj bölümü başkanı Dmitriy Litvinenko,  Akkuyu NGS  şantiye teknik müdürü Aleksey Petrov ve Akkuyu NGS Büyükeceli Toplum Bilgilendirme Merkezi Müdürü Eyüp Lütfi Sarıcı ağırladı. Heyet ilk olarak Bilgilendirme Merkezi’ne gelerek burada yapılan çalışmalar hakkında Merkez Müdürü Lütfi Sarıcı’dan bilgi aldı. Akkuyu NGS A.Ş’nin nükleer enerji ile ilgili yaptığı halkla ilişkiler faaliyetlerini anlatan Sarıcı, konu ile ilgili bir sunum yaptı. Sarıcı daha sonra heyetin Türkiye’nin nükleer enerjide yaşadığı süreç ile ilgili sorularına cevap verdi. Endonezya Heyeti buradan Akkuyu NGS sahasına gitti. Saha seçimi ile ilgili sorulara Akkuyu NGS A.Ş İnşaat ve Montaj Bölümü Başkanı Dmitriy Litvinenko ve Akkuyu NGS A.Ş Şantiye Teknik Müdürü Aleksey Petrov cevap verdi. Saha içinde gezdirilen heyete daha sonra haritalar üzerinde ünitelerin yapılacağı yerin seçim çalışmaları ilgili geniş bir bilgi verildi. Gezi sonucunda memnuniyetini dile getiren Heyet Başkanı Susilo, Endonezya olarak ülkelerinde yapacakları ilk nükleer santralin yer seçimi çalışmalarını yürüttüklerini söyledi. Nükleer santral konusunda Türkiye’nin tecrübelerinden faydalanmak istediklerini belirten Susilo, kendilerini en iyi şekilde ağırlayan Akkuyu NGS A.Ş yetkililerine teşekkür etti. Türkiye’de elde edilen deneyimlerin önemli olduğunu vurgulayan Susilo, ülke olarak bu tecrübelerden faydalanacaklarını kaydetti.

                                                                                 

AKKUYU NGS A.Ş BASIN SERVİSİ