Eğitim Programı
 

Rusya Federasyonu, Türkiye Cumhuriyeti ile 2010 yılında imzalanan hükümetler arası anlaşma çerçevesinde, Türk öğrenciler için Rusya’daki üniversitelerde mesleki uzmanlık eğitimi alma imkanı sağlamıştır.

Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından, bugüne kadar Türkiye'deki üniversitelerin Fen-Edebiyat ve Mühendislik Fakülteleri’nde eğitim gören Türk vatandaşı 250’yi aşkın öğrenciye, Rusya Federasyonu’ndaki Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (MEPhI) akademik eğitim alma fırsatı sunulmuştur. Programa bu sene kabul edilecek toplam 80 Türk vatandaşı öğrenciden 50 öğrenci yine Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (MEPhI) eğitim alacakken, 30 öğrenci St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi’nde (SPbDPÜ) eğitim alacaktır.

Rusya Federasyonu’nda eğitime katılma hakkı kazanan öğrenciler, uzmanlık eğitim programına katılarak 1 yıl hazırlık + 5,5 yıl uzmanlık eğitimi almaktadır. Öğrenciler 3. sınıftan itibaren, yaz dönemlerinde uygulamalı staj yapacaklardır. Eğitimini başarıyla tamamlayarak mezun olan öğrenciler “Nükleer santraller: tasarım, işletme ve mühendislik” uzmanlık dalında mühendislik diploması alacaklardır. Eğitim programlarını başarı ile tamamlayan öğrenciler, 1 ila 3 yıllık süreyle Rosatom Devlet Kuruluşu’nun eğitim merkezlerinde uygulamalı eğitim ve uygulamalı staj yapacaklardır. Eğitim programı Rusça dilinde olduğu için ilk yıl hazırlık sınıfında Rusça dili eğitimi verilmektedir.

Eğitim süresince öğrencilere aylık 500 ABD doları tutarında burs ödenmektir. 2-3 kişilik odaların bulunduğu öğrenci yurdunda barınma imkanı sağlanmaktadır. Öğrencilere, Rusya Federasyonu’nda yabancı öğrencilere uygulanan genel sağlık sigortası kapsamı dikkate alınarak sağlık sigortası yaptırılmaktır. MEPhI’de okuyan öğrenciler için yılda bir defa, Ankara-Moskova-Ankara gidiş-dönüş uçak bileti ödenmektir. SPbDPÜ’de okuyan öğrenciler için yılda bir defa, İstanbul-St. Petersburg-İstanbul gidiş-dönüş uçak bileti ödenecektir.

 

UNAÜ (Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi) Moskova Mühendislik ve Fizik Enstitüsü (MEPhI-Moscow Engineering Physics Institute)

Rusya’nın ilk ulusal araştırma üniversitesi olarak 1942 yılının Kasım ayında kurulmuştur. Üniversite, Moskova’da bulunan ana kampüs ve Rusya’nın farklı yerlerinde bulunan yirmi adet özel birim olmak üzere, toplamda 40000 öğrenciye ev sahipliği yapan 21 adet kampüsten oluşmaktadır.

Üniversite, Rusya’nın nükleer sektörü ve ekonomi sektörünün ileri teknolojiler alanı için gereken personelin yanı sıra, uluslararası çapta faaliyet gösterebilecek yönetici ve analiz uzmanlarını da yetiştirmektedir.

Üniversitenin alanında  havuz tipi nükleer araştırma reaktörü bulunmaktadır. Üniversite Devlet Şirketi ‘’Rosatom’’  ve  UAEA (Uluslararası  Atom Enerjisi Ajansı ) ile yakın temas içinde bulunmaktadır. Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (MEPhI) bilim dünyasında oluşan birçok olayın gerçekleşme sahası vazifesini taşımaktadır. Üniversitede her yıl MEPhI Bilim Konferansı gerçekleşmektedir. 

MEPhI Tanıtım Videosu için tıklayınız. 

 

St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi (St. Petersburg, Rusya Federasyonu)

St. Petersburg Politeknik Devlet Üniversitesi, Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü (NRNU MEPHI) gibi “Rusya Devlet Nükleer Şirketi Rosatom’un Destekleyici Yüksek Öğretim Kurumları Konsorsiyumu” birliğinin üyesidir.  

St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi 19 Şubat 1899 tarihinde kurulmuştur. Çok disiplinli devlet yüksek öğretim kurumudur. Üniversitenin, 2010 yılında ulusal araştırma üniversitesi statüsünü kazanmış olması, hem insan kaynakları yetiştirme hem de çok disiplinli bilimsel araştırma ve geliştirme alanlarındaki rolünün ve kapasitesinin tanındığının bir göstergesi olmuştur. Rusya Federasyonu’ndaki üniversiteler sıralamasında St. Petersburg Devlet Üniversitesi, kendi alanında liderdir.

Üniversitede yaklaşık 27000 öğrenci eğitim görmektedir.

St. Petersburg Üniversitesi, 1965 yılından bu yana yabancı öğrencilerin yetiştirilmesi konusunda edinilen geniş tecrübelerden yararlanarak, bu alanda yabancı partnerlerle işbirliğini geliştirmektedir. St. Petersburg Üniversitesi bünyesinde 3000’i aşkın yabancı öğrenci yükseköğretim programı kapsamında eğitim görmektedir. 

Üniversitede her sene Rusya Federasyonu ve dünyaca ünlü Nobel ve Küresel Enerji Ödülü sahibi bilim adamlarının katıldığı 30’dan fazla uluslararası bilimsel sempozyum ve konferans düzenlenmektedir.

SPbDPU Tanıtım Videosu için tıklayınız 

 

 Rusya’da eğitim gören öğrencilerimizden...

Türkiye'ye enerji sektöründe yön verecek nükleer santralde çalışacak nükleer enerji mühendislerinden biri olmak için bu programa katıldım. Rusya'da nükleer enerji üzerine eğitim almak ve her geçen gün hedeflerimize yaklaşmak oldukça güzel bir süreç .Zorlu bir süreç olduğu yadsınamaz ancak disiplinli ve hedefe odaklı her arkadaşım için seçilebilecek bir program. Sadece eğitim yönüyle düşünülmemeli, aynı zamanda hayata hazırladığını söyleyebilirim. Üniversitemizin sloganı "Her kim yürümeye devam ederse yolu bitirecektir " bizlere kararlılığın ardında çok büyük başarılar elde edebileceğimizi öğütlemekte. Türkiye'nin geleceğine yön vermek isteyen bütün arkadaşlarımı bu eğitim programında görmek isterim.

Uğur Can Onmuş, 1. Sınıf

  

 Ülkemizde henüz aktif bir şekilde kullanımda olmayan teknolojinin öncüleri arasında yer almak için bu programa katılmayı seçtim. Elimde ülkemizin ve milletimizin beklentilerini karşılayabilme fırsatı olduğu için, bir o kadar gururlanıyor ve kendimi ayrıcalıklı hissediyorum. Programa başvuracak arkadaşlar Rusya’ya ne için geleceklerini unutmasınlar, ne kadar ciddi bir programda olduğumuzun bilincinde olsunlar ve fark oluşturmaya çalışsınlar.

Ender Bayrakçı, 2. Sınıf


İstanbul Teknik Üniversitesi, Uçak ve Uzay Fakültesi’nde öğrenim gördüğüm zamanlarda amacım evreni araştırmak, en derinlerine kadar ulaşıp ne olduğunu öğrenmekti. Ancak hala ve hala elimizdeki enerji kaynaklarıyla evrenin derinlerine ulaşabilecek ya da ışık hızında hareket edebilen bir araç yapabilecek teknolojiye sahip olmadığımız için enerji sektöründe ilerleme kaydetmenin daha faydalı olacağını düşünüp bu projeye başvurdum. Ülkemizin büyüme hızı ve bu hızdaki artış düşünüldüğünde, gelecek 15-20 yıl içerisindeki enerji ihtiyacımızı karşılayabilmenin en büyük aracının nükleer enerji kaynakları olduğu aşikar. Tabi ki bunun yanında yenilenebilir enerji kaynaklarının da gelişimi çok önemli. Ancak nükleer enerji ile az zamanda kısıtlı bir alanda muazzam bir enerji üretmek, ilerleme kaydetmek ve ülkemizi daha güçlü bir konuma getirmek adına çok daha etkili bir enerjidir. Bu projeye katılmadan önce de nükleer enerji ile ilgili azımsanamayacak bir bilgiye sahiptim, öyle ki nükleerin sanıldığı gibi zararlı, çevreyi kirleten bir enerji olmadığını, aksine nükleerin doğru kullanıldığı takdirde gelecek zamanların en büyük aracı olacağını biliyordum. İleride yapacağımız çalışmalar ve bu çalışmaların sonuçları insanların bu sektöre daha sıcak bakmalarını sağlayacaklardır. Bu projede olmak bana gelecekte dünyanın sayılı ekonomileri arasına girmek, yüksek refah seviyelerine ulaşmak, CERN’deki gibi deneyler yapabilmek ve ilerleme kaydetmek adına ümit veriyor. Başvurmayı düşünen arkadaşlara bir tek tavsiyem olabilir: Gelecek bir kişinin elinde değil, gelecek biziz! O yüzden 30-40 yıl sonra kurduğumuz fabrikaların, ürettiğimiz ürünlerin tamamen milli olduğunu görebilmek adına bir şeyler yapabilmek için buradayız.

Okan Yıldız, 1. Sınıf


Ben ve arkadaşlarım Türkiye'de öğrenciyken açılan sınavda başarılı olarak buraya geldik. Hem Türkiye'de bir ilk olacak olmanın heyecanıyla hem de yurt dışında eğitim görmeyi kendime hedef edinmiş olmamdan dolayı sınava başvurdum. Birçok öğrenci arasından seçildik ve şu anda hazırlıkta Rusça eğitimimize devam ediyoruz. Ben bu eğitim programında yer aldığım için çok mutluyum ve gururluyum. Hepimiz alnımızın akıyla Türkiye'ye dönüp ülkemizde ilk kez kurulacak olan nükleer santralde çalışmak istiyoruz. Sonuç olarak biz bir ilki gerçekleştireceğiz ve bunun bir parçası olmak gerçekten gurur verici. Bu sene başvuracak adaylara öncelikle bunun çok önemli bir fırsat olduğunu söylemek isterim.Verilen eğitim etkili ve kaliteli. Tek yapmaları gerekenin tempoya ayak uydurup çalışmak olduğunu bilmelerinde fayda görüyorum. Ülkemiz ve geleceğimiz için bunu başaracağımıza inanırsak, bunun için çabalarsak, hedefimize ulaşmamızın hiç de zor olmadığını düşünüyorum.

Can Akyol, Hazırlık Sınıfı


Nükleer enerji mühendisliği önü açık ve geleceği olan bir meslek olduğu için ben de nükleer enerji mühendisliği bölümünü seçtim. Akkuyu Nükleer A.Ş'nin bu programını gördüm ve başvurdum. Bir kaç aşamadan sonra da seçildim. Her zaman hayalim yurt dışında okumak olmuştu. Bu fırsatı yakalayınca değerlendirmek istedim. Bulunduğum programdan çok memnunum. Bu eğitim programında yer aldığım için mutluyum. Hem yabancı bir dil öğrenmiş olacağız hem de mühendislik bölümünü bitirmiş olacağız. Burada okuyup mezun olduktan sonra Türkiye’de bir ilk olacağız ve Mersin-Akkuyu’daki nükleer santralde çalışacağız. Bu sene başvurmayı düşünen arkadaşlara programda yer almayı şiddetle tavsiye ediyorum. Çünkü böyle bir fırsatı bir daha yakalamak zor olur. Herkese başarılar diliyorum.

Anıl Karatopak, Hazırlık Sınıfı


Değişen dünyamızda baş döndürücü bir hızla gelişen teknoloji her geçen gün enerjiye olan ihtiyacı artırmakta. Gelecekte ülkelerin siyasi, ekonomik, teknolojik gücünü enerji ihtiyacı belirleyeceğinden, ülkemiz de enerji açısından dışa bağımlı bir ülke olduğundan ben de bu alanda ülkeme faydalı olabilmek için bu sektörde olmalıyım dedim. Bir enerjinin elde edilmesinde ve kullanılabilir hale dönüştürülmesinde , ileride katkımın olacağını düşünmek beni heyecanlandırıyor. Ülkemizde yeterli sayıda yetişmiş nükleer mühendisin bulunmaması , yurt dışında eğitim görüyor ve yabancı dil biliyor olmamın beni mühendislik eğitimi alanında öne çıkardığını düşünüyorum. Nükleer enerjiyi, başvuracak arkadaşlara tavsiye ederim. Nükleer enerji teknolojisinin geliştirilmesi ve topluma daha iyi anlatılması yönünde herkesin araştırmacı olmasını tavsiye ediyorum.

Gülben Yıldız, 2. Sınıf


Türkiyede Nükleer Enerji Mühendisliği eğitimi alıyordum. Nükleer üzerine eğitim görüp de nükleerle alakasız bir iş yapmak da istemedim. Bu yüzden bu programı seçtim. Ülkemizdeki ilk nükleer santralde çalışmak üzere eğitim gören ilk mühendis adaylarından biri olmak çok heyecan verici ve motive edici. Yapacağınız işin ciddiyetininin farkında olarak derslere daha fazla yoğunlaşıyorsunuz ve herşeyi detayına kadar öğrenmek için çaba sarfediyorsunuz. Aldığınız eğitimin kaliteli bir eğitim olmasının yanı sıra derslerinize çalışırken kullanabileceginiz kaynak sayısı Türkiye’de bulabileceklerinize kıyasla oldukça fazla. Özellikle internet ve kitap yönünden Rusça kaynakların çokluğu çok büyük bir artı. Burada iyi bir Rusça eğitimi aldıktan sonra Rusça kaynakları anlayabilecek seviyeye gelmek kişinin eğitimine katkısı açısından muhteşem bir fırsat. Gelecek arkadaşların özellikle dil konusunda çekinceleri olduğundan eminim. Rusça ne kadar zor görünürse görünsün alacağınız hazırlık eğitiminin sizin için herşeyi çok kolaylaştıracağını söyleyebilirim. Ben burada abartısız, hayatımda gördüğüm en kaliteli hazırlık eğitimini aldığımı söyleyebilirim. Gelecek arkadaşlara tavsiyem; eğer kendilerinden eminseler, eğer alacakları eğitimin ciddiyetindeyseler ve gerçekten yoğun bir ders temposuna hazırsalar, buraya gözlerini kırpmadan gelebilirler.

Ebru Adıgüzel, 3. Sınıf


Nükleer enerji üzerine eğitim görmeyi liseyi bitirdikten hemen sonra seçtim ve Hacettepe Üniversitesi Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü’nde eğitime başladım. Çünkü nükleer enerji her geçen gün hayatımıza girmekte ve hala tamamen çözülememiş, ilerletilmeyi bekleyen bir teknoloji. Aynı zamanda ülkemizde hakkında çok az şey bilinen bir teknoloji. Ben de böylesine önü açık olan bir bölümde okumayı seçtim ve bu alanda çok şey üretip ülkeme büyük katkıda bulunacağımı düşünüyorum. Bu eğitim programında yer almak  beni çok iyi hissettiriyor, çünkü Rusya nükleer enerji konusunda dünyanın en iyi ülkelerinden birisi. Dünyanın ilk nükleer santralini yıllar önce kurmuş ve şu anda dünyanın birçok ülkesinde nükleer santraller kurmakta olan bir ülke. Ben de böylesine ciddi eğitim gerektiren ve bizim için tamamen yeni olan bir teknolojiyi, son derece deneyimli ve işlerini nasıl yapacaklarını çok iyi bilen insanlardan öğrendiğim için çok mutluyum. Bu eğitim programına katılmak isteyen arkadaşların yerinde olsam, tekrar tekrar bu şans elime geçmiş olsa yine başvurur yine gelirdim. Çünkü buradaki imkanlarımız gerçekten çok iyi. Örneğin kaldığımız yurt,  2 ve 3 kişilik odalardan oluşmakta ve bu kadar az kişi ile aynı odada kalmak büyük bir avantaj. Ayrıca okuldaki öğretmenlerimiz son derece kaliteli insanlar. Buna ek olarak nükleer enerjiyi Rusya gibi bu konuda kendini kanıtlamış bir ülkede öğrenmek, Türkiye'nin ilk nükleer enerji santralinde ilk Türk nükleer mühendisler olacak olmamız çok heyecan verici bir duygu. Son olarak da aldığımız burs sayesinde ailemize yük olmamak en büyük artılarından biri.

Emre Yarar, 3. Sınıf

 


Sosyal faliyetler

Akkuyu Nükleer A.Ş ve Türk öğrencilerin öğrenim  gördükleri  üniversiteler, birlikte farklı alanlarda sosyal faaliyetler düzenlemektedir. Başarılı öğrenciler için  bilim seminerleri, eğitimler ve bunun yanı sıra nükleer alan merkezlerine çeşitli geziler düzenlenmektedir. Türk öğrenciler ayrıca Rusya’daki sosyal ve kültürel etkinliklere katılarak, Türk kültürünün gönüllü elçileri haline gelmiştir.

 

  

Maslenitsa Bayramı(Baharın Gelişinin Kutlanması)

     

 

 Kalininskaya Nükleer Santrali Öğrenci Gezisi

     

 

Genç Profesyoneller Turnuvası

    

 

Moskova Şehir Turu