Nükleer Sektör Haberleri
02.11.2015

Britanya ve Rusya sigorta havuzlarının denetçileri Rusya’daki Kolsk NGS’nin güvenliğini değerlendirdi

26-30 Ekim 2015 tarihleri arasında Kolsk NGS'de nükleer tesislerin uluslararası sigorta denetimi gerçekleştirildi. Britanya ve Rusya sigorta havuzlarının uzmanları, Kolsk NGS'de nükleer güvenlik durumunu değerlendirip, işletme prosedürlerinin ve üçüncü tarafa karşı sorumluluk riskinin analizini gerçekleştirdiler. 

 

Britanya denetim grubu üyesi Michael Peach, son ziyaretinden bu yana Kolsk NGS'de gerçekleşen olumlu değişiklikleri ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: "Bu benim Kolsk NGS'ne yaptığım üçüncü ziyaretim. Her gelişimde bazı iyileşmeleri gördüğümü belirtmeliyim. Santral, hem iyi görünüyor, hem de sürekli yapılan iyileştirmeler sayesinde güvenli şekilde çalışmaktadır. İyileştirme için büyük yatırımlar yapılıyor".

 

2014 yılı içerisinde Kolsk NGS'de iyileştirme ve ekipman güvenilirliğini artırma programı kapsamında 138,7 milyon dolar tutarında 106 çalışma uygulandı. Yapılan faaliyetler sayesinde, işletmedeki güç ünitelerinin nükleer enerji kullanma alanındaki standart ve kriterlere göre güvenli ve istikrarlı çalışması sağlandı.

 

Rusya nükleer sigorta havuzu temsilcisi, NASAO (Ulusal Nükleer Sigortacılar Birliği) Teknik Müdür Yardımcısı Anatoliy Nikitin Kolsk NGS ile ilgili düşüncelerini şöyle aktardı: "Ekipman markalama durumu çok iyidir.  İşyerlerinin hazırlanması, iş talimatları her şey çok yüksek seviyede.  Kıyaslamam gerekirse; her sene gerek Rusya'da, gerekse yurtdışında bu tür 5-6 tesisi ziyaret ederim ve Kolsk NGS'nin genel karşılaştırmada açık ara önde olduğunu görüyorum. Bu denetim sırasında ekipmanın durumuna özellikle dikkat ettim ve çok iyi durumda olduğunu gözlemledim."

 

Denetim birkaç yönden yapıldı. Öncelikle işletme güvenliği ve nükleer zarar sorumluluğu değerlendirildi. Sigorta denetimleri çerçevesinde bir ilk olarak Kolsk NGS'de "güvenlik kültürü" kavramı, yani insan faktörünün nükleer santralinin çalışmasına olan etkisi incelendi.

 

Kolsk NGS Teknik Müdürü V.A. Matveev, denetim grubundaki eksperlerin uzmanlığını takdir etti ve santral güvenliğini artırmanın kesintisiz bir süreç olduğunu, bu yaklaşımı sürdüreceklerini ekleyerek tesisi olumlu şekilde değerlendirdikleri için teşekkür etti.

 

Kaynak: Kolsk NGS Kamuoyu Bilgilendirme Merkezi