Bakan Yıldız nükleer mühendislik öğrencileri ile buluştu
ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI TANER YILDIZ:


“AKKUYU’NUN ÇED SÜRECİNİN GELECEK AY TAMAMLANMASINI BEKLİYORUZ”


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Moskova’daki Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’nde (MEPhI) nükleer mühendislik eğitimi almaya hak kazanan 83 öğrenciyi törenle Rusya’ya uğurladı. Öğrencilerin ve ailelerinin katılımı ile Enerji Bakanlığı’nda gerçekleşen uğurlama törenine Akkuyu Nükleer A.Ş Genel Müdürü Fuad Akhundov, İnsan Kaynakları Direktörü Andrey Gurlenov ile Devlet ve Halkla İlişkiler Müdürü Tahir Agayev de katıldı. İlk sözü alan Enerji Bakanı Yıldız, “Sizler iyi bir eğitim ve çalışma ardından staj yaptıktan sonra Akkuyu Nükleer Güç Santralinde göreve alacaksınız” diye konuştu. Akkuyu Nükleer Güç Santralinin (NGS) ÇED sürecinin gelecek ay tamamlanmasının beklendiğini vurgulayan Yıldız, “4 bin kişinin yaşayacağı nükleer köyün ve liman inşaatının temelini Mart-Nisan ayı gibi atmak istiyoruz” dedi.

 

Enerji Bakanı Yıldız,  5 bin öğrenci arasından sınavla seçilen 83 öğrenciyi nükleer mühendislik eğitimi almak için Moskova’ya uğurlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bakan Yıldız, Rusya’ya giden öğrencilerin ciddi bir sınav ve mülakat süreci sonrasında 17 ayrı üniversitenin 27 bölümünden seçildiğini hatırlattı.

 

Dünyada 442 nükleer santral bulunduğunu ve özellikle gelişmiş ülkelerdeki nükleer enerji kullanımına dikkat çeken Enerji Bakanı, nüfusu 2 milyon olan ülkelerin bile nükleer güç santrali sahibi olduklarını kaydetti.

 

Türkiye’nin toplam enerjisinin yüzde 13’ünü İstanbul’un tükettiğini belirten Bakan Yıldız, “Akkuyu, İstanbul’un bir yıllık elektriğini üretecek” dedi. Türkiye’nin bütün enerji kaynaklarını geliştirmeyi hedeflediğini bildiren Yıldız, yenilenebilir enerji kaynaklarının da tamamını geliştirerek kullanacaklarını söyledi. Yenilenebilir enerji kaynaklarının 2023 yılına kadar Türkiye’nin enerji ihtiyacının ancak yarısını karşılayabildiğini anımsatan Bakan Yıldız,  Türkiye’nin enerji çeşitliliğine önem verdiğini ve bütün enerji kaynaklarını bir arada kullanacağını kaydetti.

 

Enerji Bakanı Yıldız, Akkuyu NGS’nin ÇED sürecinin gelecek ay tamamlanmasını beklediklerini bildirerek, “ÇED raporunun 3 bin 700 sayfa olduğunu hatırlatmak isterim. Çok ayrıntılı bir şekilde hazırlanmıştır. İki nükleer santralin kurulmasından sonra Türkiye’nin kendi nükleer santrallerini kurmasını planlıyoruz. Türkiye 500 binden fazla parçadan oluşan nükleer santrali kendi kaynaklarıyla yapabilecek. Türkiye’nin bu altyapısı var”  diye konuştu. Türkiye’nin kurulu gücünün son dönemde yüzde 14 arttığını bildiren Yıldız, büyük doğalgaz ve petrol üreticisi ülkelerin bile NGS kullandıklarına dikkati çekti. ABD’de 100 NGS bulunduğunu hatırlatan Yıldız,  AB ülkelerinin büyük çoğunluğunda da ya nükleer santral bulunduğunu ya da bu santrallerde üretilen elektriği kullandıklarını belirtti.

 


Teknoloji transferi


Türkiye için nükleer santrallerin bir zorunluluk olduğunu vurgulayan Bakan Yıldız, şunları söyledi:

 

Akkuyu’da 12 bin metre karelik bir alana 22 milyar dolarlık bir yatırım yapıldığını hatırlattı. Öğrencilerden özellikle yabancı dil konusunda kendilerini en iyi şekilde yetişmelerini ve çok çalışmalarını isteyen Yıldız,  “Aylık 500 dolar burs alacaksınız, yemek ve yatacak yeriniz hazır. Yılda bir kez ailenizi ziyaret etmeniz için uçak biletiniz de karşılanacak. Geriye size sadece çok çalışmak kalıyor. Ülkemizin geleceği için çalışmalısınız. Sizler alacağınız bu eğitimle aynı zamanda teknoloji transferini de gerçekleştirmiş olacaksınız”.

 

Bakan Yıldız, daha önce giden öğrencilerin isteği üzerine yemek menüsünün de değiştirildiğini ve öğrencilere Türk damak tadına uygun yemekler hazırlanacağını bildirdi.

 

Nükleer santral 50 yıldır Türkiye gündeminde


Öğrencilerden birisinin, ilk NGS’nin 1954 yılında yapıldığını hatırlatarak, Türkiye’nin neden yapamadığını sorması üzerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin 50 yıldır NGS yapmak için çalıştığını hatırlatarak, 2002 yılına kadar bunun bir türlü gerçekleşmediğini söyledi. Kendilerinden önceki iktidarların ortalama süresinin 1,5 yıl olduğunu kaydeden Yıldız, “NGS projenin tamamlanma süresi 10 yıl. İktidarların süresi ise 1,5 yıl. Burada siyasi istikrarın önemi ortaya çıkıyor. Partiler üstü olan bu siyasi istikrarı sağladık ve iki proje için anlaşma yaptık” diye konuştu.

 

Türkiye üzerine oynanmak istenen büyük oyunlar olduğunu ifade eden Bakan Yıldız, Türkiye’nin NGS yapımı kararı ve araştırma reaktörü çalışmasının bir Alman gazetesinde “Türkiye atom bombası yapacak” şeklinde yansıtıldığını hatırlattı ve şöyle devam etti:

 

“Özellikle son 3 aydır bu tür haberler yoğunlaştı. Türkiye’nin atom bombası yapmak gibi bir maksadı yoktur. Türkiye’nin uranyum zenginleştirmek gibi bir hedefi yoktur. Japonya, Fransa ve Rusya Federasyonu ile yaptığımız anlaşmalar çerçevesinde NGS yapıyoruz ve bir araştırma reaktörü kuracağız. Türkiye’nin 50 yıl önce beraber yola çıktığı ülkeler, başka ülkelere NGS yapıyor. Türkiye’nin NGS yapan bir ülke olmasını hedefliyoruz.”

 

-ÇED gelecek ay tamamlanacak 

 

Bakan Yıldız,  Fukuşima kazasından sonra NGS’lerde güvenlik konseptinin değiştiğini belirterek, Akkuyu NGS’nin güvenli bir şekilde inşa edileceğini söyledi. ÇED sürecinin gelecek ay tamamlanmasını beklediklerini kaydeden Yıldız, İnceleme ve Değerlendirme Kurulu’ndaki 56 kurumun taleplerinin de karşılandığını ifade etti. Santralın devreye alınması ile ilgili hedeflerini değiştirmek istemediklerini anlatan Yıldız, “Hem inşaatın hem de elektrik üretiminin gecikmemesini istiyoruz. Orada 4 bin kişinin yaşayacağı nükleer köyün ve liman inşaatının temelini Mart-Nisan ayı gibi atmak istiyoruz” dedi.  

 

Konuşmasının ardından öğrencilere de söz veren Enerji Bakanı Taner Yıldız, bazı öğrencilerin sorularını da cevaplandırdı.

 

Törende daha sonra öğrenciler ve aileleri ile toplu fotoğraf çektiren Bakan Yıldız, bazı öğrencileri kırmadı ve onlarla birlikte öz çekim yaptı.

 

 

Akkuyu Nükleer A.Ş. Basın Servisi