ATOMEXPO-2014 Uluslararası Nükleer Enerji Forumu’nda AKKUYU NGS A.Ş. kendi standı ile yer aldı
 

Moskova’da düzenlenen “ATOMEXPO-2014” Uluslararası Nükleer Enerji Forumu tüm dünyanın nükleer teknoloji devlerini bir araya getirdi. Forumda Arjantin, Fransa, Vietnam, Hindistan, Endonezya, Malezya, Türkiye, Finlandiya, Güney Afrika Cumhuriyeti gibi dünyanın farklı noktalarındaki birçok ülkeden katılımcı yer aldı.

 

 

Fuar kapsamında açılan standlarda bu yıl ilk kez Akkuyu NGS A.Ş de yer aldı. Rusatom Overseas CJSC (Devlet Nükleer Şirketi Rosatom’a bağlı şirket) standının yanında açılan standda kurumsal materyaller sergilendi. Ziyaretçilere Rus tasarımı olan modern nükleer santrallerin güvenlik sistemlerini anlatan kitapçıklar dağıtıldı.  Standın ortasında bulunan ekranda Akkuyu NGS A. Ş.’nin faaliyetlerini anlatan bir video film gösterildi. Filmde, Mersin’de bulunan iki Bilgilendirme Merkezi’nin faaliyetleri, bölgedeki halkla ilişkiler ve inşaat sahasındaki etüt çalışmaları hakkında bilgiler verildi.

 

Akkuyu NGS A.Ş. standını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İlker Sert, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Zafer Alper, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Nükleer Enerji Projeleri Uygulama Dairesi Başkanı Necati Yamaç ve Türkiye’nin birçok kamu kurum temsilcisi ziyaret etti. Akkuyu NGS A.Ş. Genel Müdürü Fuad Akhundov da bu isimlere, Türkiye’nin ilk nükleer santrali projesinin son durumu ve Rus tasarımı olan VVER-1200 reaktörünün yapısal özellikleri hakkında bilgi verdi. 

 

 

Bulgaristan, Litvanya, Hindistan, Çin, Türkiye, Finlandiya ve Fransa’dan gelen yabancı şirket ve medya temsilcilerinin ilgisini çeken konular, Akkuyu NGS Projesi ÇED Raporu ve Türk öğrencilerin MEPHI Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’ndeki eğitimi oldu.

 

Forum kapsamında Akkuyu NGS Projesi,  nükleer sanayi gelişimi, sektördeki rekabet koşulları ve birçok konu ele alındı.

 

Burada konuşan Rosatom Genel Müdürü Sergey Kiriyenko  “Hızla gelişen ekonomiye sahip ülkeler nükleer enerjiye özellikle ihtiyaç duymaktadır” dedi.  

 

6.Uluslararası “ATOMEXPO-2014” Forumu’na, 42 ülkeden 3500’ün üzerinde kişi katıldı. Forum kapsamındaki etkinlikler, yerli ve yabancı olmak üzere 245 medyaya kuruluşu tarafından takip edildi.

 

 

Akkuyu NGS Basın Servisi