Akkuyu Proje Şirketi unvanını “Akkuyu Nükleer A.Ş” olarak değiştirdi
Türkiye’nin ilk nükleer santralini hayata geçirecek olan proje şirketi ticaret unvanı değişikliğine gitti. Şirket “Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş” olan unvanını “Akkuyu Nükleer Anonim Şirketi” olarak değiştirdi. 

 

Türkiye Cumhuriyeti  Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti arasında imzalanan Akkuyu Sahası’nda Bir Nükleer Güç Santralinin Tesisine ve İşletimine Dair İşbirliği Anlaşması uyarınca 13 Aralık 2010 tarihinde kurulan Proje Şirketi Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş, yeni kararlar aldı.

 

Son yapılan Genel Kurul toplantısında, şirket unvan değişikliğine gidilmesi kararlaştırıldı. Buna göre “Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş” olan şirket ticaret unvanı, “Akkuyu Nükleer Anonim Şirketi” olarak değiştirildi.  Şirketin ticaret unvanının İngilizce tercümesi “AKKUYU NUCLEAR Joint Stock Company” ve Rusça tercümesi ise  “АКЦИОНЕРНОЕ ОБЩЕСТВО АККУЮ НУКЛЕАР”dir.

 

Akkuyu Nükleer Anonim Şirketi’nin hissedarları, Rus Devlet Nükleer Şirketi Rosatom’un bünyesinde faaliyet gösteren şirketlerdir.

 

Bu kapsamda, JSC “Rusatom Overseas” büyük hissedarımız olup, Hissedarlardan OJSC ‘’Concern Rosenergoatom’’ teknik işveren ve işletmeci kuruluştur. JSC Atomstroyexport Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nin ana müteahhididir. JSC Inter RAO UES projenin geliştirilmesi sırasında, elektrik mühendisliği alanındaki ileri teknolojilerin adaptasyonunu ve teknik desteği sağlamaktadır. Hissedarlardan JSC Atomenergoremont nükleer santralin teknik hizmet, bakım, onarım ve yeniden yapılanması alanında faaliyet gösteren bir şirkettir. JSC Atomtechenergo ise işletmeye alma sürecini yönetmektedir. 

 

 

Akkuyu Nükleer A.Ş. Basın Servisi