Nükleer Sektör Haberleri
12.04.2017

Akkuyu NGS’de çalışmaya hazırlanan Türk öğrenciler Leningrad NGS’yi ziyaret etti

 

St. Petersburg Politeknik Enstitüsünün (SpbPÜ) 1. sınıfında eğitim görün Türk öğrenciler, Leningrad NGS’yi ziyaret ettiler. Öğrenciler ziyaretin amacını, “Biz bilgi almak için geldik” sözleriyle açıkladılar.

Politeknik Üniversitesinin Nükleer ve Isı Enerji Kürsüsünün Danışmanı Nataliya Dönmez Leningrad NGS’ye yönelik ziyaretin Akkuyu NGS için uzmanların hazırlanması programı çerçevesinde gerçekleştirildiğini belirterek, “Proje, 2010 yılında Ankara’da Rusya Federasyonu ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri arasında akdedilen anlaşma uyarınca gerçekleşti” dedi.

Rusya Federasyonu’nun, Türk öğrencilerine Rusya yüksekokullarında eğitim görme fırsatı sunduğunu ifade eden Dönmez, “Rusya’daki eğitimin toplam süresi yaklaşık 7 yıl. Bir yıl boyunca öğrenciler Rusça öğrendikten sonra 5.5 yıl “nükleer santraller, projelendirme, işletme ve mühendislik” uzmanlığını alacak ve bundan sonra genç uzmanlar staj yapacak.  Bundan sonra ise onlar, Mersin ilinde yapılacak ve Türkiye’deki ilk nükleer santral olacak Akkuyu NGS’de çalışacaklar” dedi.

Sönmez şöyle devam etti: “Türk öğrencileri, Rus yüksekokullarında nükleer enerji ile ilgili olan uzmanlık alanlarında öğrenime büyük ilgi gösteriyor. Böylece 2011 yılında ilk giriş sınavlarına 9000’den fazla öğrenci başvuru yaptı. Ön seçimlerden ve fizik ve matematik derslerinde test yaptıktan sonra en başarılı 50 kişi seçildi. Bugün bu öğrenciler pratik olarak nükleer enerji alanında hazır uzmanlardır. Onlar Akkuyu NGS’nin ünitelerini, projeye göre güvenli şeklinde işletecekler. Her yer için 70’ten fazla aday var. Bu, ülkemizdeki enerji eğitiminin çok yüksek seviyede değerlendirildiğini gösteriyor.”

SpbPÜ öğrencisi Nurberk Sungur da, Türkiye ve Rusya arasındaki çok planlı, karşılıklı ve çok taraflı işbirliğin yeni bir seviyeye ulaşmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Rusya nükleer teknolojiler alanında tanınan lider bir ülkedir. Ülkem için nükleer enerji mühendislik mesleği geleceğin mesleğidir. Ben nükleer santralde çalışmanın hayalini kuruyorum. Kadınlar nükleer enerji alanında çalışabilir ve de çalışmalıdır” şeklinde konuştu.

SpbPÜ öğrencisi Şahin Can Tipi ise, santral ziyaretine ilişkin duygularını şöyle ifade etti: “Bugün biz geleceğe bakabildik. Biz, ünite içinin nasıl olduğunu görebildik, devreye alma ve ayarlama aşamasında operatif personelin çalışmasının nasıl olduğunu öğrendik. Yapılan NGS’nin büyüklüğü bizi çok etkiledi. Bugün gördüğümüz şeyler hiç şüphesiz bizim öğrenme isteğimizi güçlendirecek. Rusya’da öğrendiğimiz bilgileri Türkiye’de kullanabileceğiz. Ülkelerimiz arasındaki dostluk ise hiç şüphesiz bu bilgilerin gücünü artıracak.”

Bilgi için:

Türkiye’nin ilk nükleer güç santral projesi olan Akkuyu NGS Projesi, Rusya Federasyonu ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümetleri arasında  12 Mayıs 2010’da Ankara’da imzalanan Hükümetler Arası Anlaşmaya göre yürütülmektedir. Proje çerçevesinde 3+ nesil ve her biri 1200 MVt kapasitesi olan 4 ünitenin yapılması öngörülmektedir. Akkuyu NGS yapıldıktan sonra her yıl 35 milyar kVt/saat enerji üretmesi planlanmaktadır.

Leningrad NGS, Rosenergoatom AŞn’in bir şubesidir. Santral, Sosnovıy Bor şehrinde, Fin Körfezi kıyısında, St. Petersburg’tan 40 km uzaklıkta bulunmaktadır. LAES, RBMK-1000 reaktör ile (ısı nötronlar ile kanal tipli uran ve grafit nükleer reaktörler) çalışan ülkedeki ilk santraldir. NGS’de her birisi 1000 MVt kapasitesi olan 4 ünite işletilmektedir. Ayrıca, mevcut nükleer santralin yerine konan kapasitelerin yapımı gerçekleşmektedir: VVER-1200 tipli iki ünite yapılmaktadır. Projenin siparişçi ve geliştiricisi Rosenergoatom AŞ; genel tasarımcısı ATOMPROYEKT AŞ ve genel müteahhiti ise KONTSERN TİTAN-2 AŞ’dir.

Leningrad NGS’in Basın Servisi