Akkuyu NGS tedarikçi olmak isteyen Trakyalı sanayicileri bilgilendirdi
Nükleer Santrallarda tedarikçi olmak isteyen Trakyalı Sanayiciler bilgilendirildi. Tekirdağ Sanayiciler Derneği (TEKSANDER) tarafından organize edilen toplantıda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş yetkilileri, yerli tedarikçileri bilgilendirdi ve sorularını cevaplandırdı.

 

Toplantının açılışında konuşan Tekirdağ Sanayiciler Derneği (TEKSANDER) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eşref Akın, “Tekirdağ sanayicilerinin işlerine bir yenisini daha eklemeyi temenni ediyoruz. Ülkemiz dışında pek çok ülkede nükleer santral var. Biz de sadece Türkiye’deki NGS’ler değil, tüm dünyadaki NGS’ler için tedarikçi olarak firmalarımızı oluşturmak istiyoruz” dedi.

 

 

Tekirdağ Bilim Teknoloji ve Sanayi İl Müdürlüğü, NKU Teknopark A.Ş., Trakya Kalkınma Ajansı ve KOSGEB Tekirdağ Hizmet Merkezi Müdürlüğü’nün de destek verdiği Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’ndeki büyük ve önemli firmaların katıldığı toplantıda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Nükleer Enerji Proje Uygulama Dairesi Başkanı Necati Yamaç, nükleer santrallere neden ihtiyaç duyulduğuna ilişkin bir sunum yaptı.

 

“NEDEN NÜKLEER ENERJİ”

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Nükleer Enerji Proje Uygulama Dairesi Başkanı Necati Yamaç sunumunda, Türkiye’nin nükleer enerji ve nükleer santral projelerinin son durumu hakkında bilgi verdi.  Türkiye’nin neden nükleer enerjiyi tercih ettiğini anlatan Necati Yamaç, nükleer santrallerin Türkiye ekonomisine yapacağı katkıları anlattı. Türkiye’nin elektrik talebinin hızla arttığına dikkat çeken Yamaç, “Türkiye,  enerji ihtiyacında Avrupa’da birinci, dünyada ise Çin’den sonra ikinci sırada yer alıyor. Hızla artan nüfus, elektrik ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Elektrik talebi, ekonomik büyümeden daha hızlı artıyor. Elektrik talebimiz 2023 yılında 2 katına çıkacak” dedi.

 

GÜNEY KORE ÖRNEĞİ

 

Necati Yamaç, Türkiye’nin Güney Kore ile birlikte nükleer serüvene başladığını hatırlatarak,  “2010 yılında biz Akkuyu için anlaşmayı imzalarken, Güney Kore’nin 21. nükleer santrali kuruluyordu. Bugün doğalgaz ve petrol zengini ülkelerde bile nükleer santral bulunduğunu görüyoruz.  Birleşik Arap Emirlikleri petrol ve doğalgaz zengini olmasına rağmen nükleer santral kurmayı da ihmal etmedi” diye konuştu.

 

Akkuyu NGS Projesi, Sinop NGS Projesi ve nükleer altyapı geliştirme çalışmalarına da değinen Yamaç, yerli tedarikçi çalışmaları, nükleer santral ekipmanları,  ekipman sınıfları ve maliyet kalemleri hakkında da bilgi verdi.

 

“BÜYÜK DESTEK GÖRDÜK”

 

Necati Yamaç’ın sunumunun ardından Akkuyu NGS yöneticileri Oleg Titov, Valeriy Lobovich ve Mikhail Mashinistov, 2Rus nükleer sektöründe satın alma sistemi ile iş ve hizmet kollarında tedarikçi seçimi” konusunda katılımcılara bilgi verdi ve soru yanıtladı.

 

Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Oleg Titov Tekirdağ Sanayiciler Derneği yönetimine bilgilendirme toplantısı için teşekkür ederek şunları söyledi:

 

“Biz yerlileştirme ile ilgili Bakanlık yardımıyla çalışma grubu kurduk.  Bu konuda Enerji Bakanlığı’ndan büyük bir destek görüyoruz. Bizi arayan Türk firmaları nükleer alanında hiç çalışmadıklarını söylüyor. Nükleer santralin termik santralden tek farkı kömür yerine uranyum kullanılıyor olması.  Birinci ve ikinci sınıf güvenlik sınıfına giren ekipmanların özel sertifikasyon ve izinlere ihtiyacı var.  Geri kalan ekipmanlar ise tüm dünya çapında kullanılan, termik santrallerde kullanılan ekipmanlardan farklı değil.  Bu konuda tecrübe ve isteğe ihtiyaç var ve bugün gezdiğimiz firmalarda da bunu gördük. Biz nükleer santral kurarken Türkiye’deki tüm mevzuatları yerine getireceğiz.  Ayrıca şu anda tedarik edilen ekipman listesinin arttırılmasının üzerine çalışıyoruz. Bizim için yerlileştirme çok önemli.  Bu anlamda yerli tedarikçilere ihtiyacımız var.  Tabi proje finansmanı Rusya olduğu için, satın alma konusunda Rusya’nın prosedürlerine uymak zorundayız.”

 


TEKİRDAĞLI İŞADAMLARI NÜKLEER SEKTÖRDEN PAY ALMAK İSTİYOR  

 

TEKSANDER Nükleer Enerji Komisyon Başkanı Cem Özyıldırım da konuşmasında Tekirdağ’ın sanayi altyapısına ilişkin bilgiler verdi. Tekirdağlı sanayicilerin nükleer sektörden pay almayı hedeflediğini vurgulayan Cem Özyıldırım şöyle konuştu:

 

“Tekirdağ Valisi’nin önderliğinde Tekirdağ sanayisi nükleerden pay almak istiyor. Enerji ve enerjiye dayalı sanayide öncü olma yolunda ilerlemek istiyoruz. Ortak çalışmalarda bulunma hedefimiz, sadece Türkiye’deki nükleer santrallere ekipman üretmek değil, bunu dünya pazarına yaymak istiyoruz. Ekipman, know-how ve tasarım konusunda yetkililerle görüşmek istiyoruz. Rosatom yetkililerinin bize ikili görüşmeler sağlamalarını temenni etmekteyiz. Sahip olduğumuz kapasiteyi göstermek için 3 gün boyunca burada ağırlamaktan dolayı mutluyuz.”

 

“BÜYÜK BİR HEYECANIMIZ VAR”

 

Tekirdağ Vali Yardımcısı Mahmut Yıldırım ise toplantıda yaptığı konuşmada,  “Tekirdağ sahip olduğu tecrübesi ve ekipmanlarıyla bu sürece katkı verecek potansiyele sahip. Türkiye’nin kalkınması konusunda büyük bir heyecanımız var. Türkiye gelişmekte olan ülkeler arasında ön sıralarda yer alıyor.  Daha çok çalışmamız lazım. Nükleer enerjiye çok ihtiyacımız var.  Nükleer konusunda çok geç kaldık. Akkuyu ve Sinop Türkiye’nin enerji ihtiyacını büyük ölçüde karşılayacaktır. Mercedes’e yedek parça üretebiliyoruz. Neden Nükleer santraller için bunu yapmayalım? Biz idareciler olarak bu projenin yürütülmesi konusunda yardımcı olacağız“ diye konuştu.

 

Toplantı öncesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Akkuyu NGS yetkilileri,  Hema Endüstri A.Ş ve Vastaş Valf Armatür San. Tic. A.Ş’yi ziyaret ederek, firma yetkililerinden faaliyetleri hakkında bilgi aldı. 

 

 

Akkuyu NGS A.Ş. Basın Servisi