Akkuyu NGS projesi Bilgi Üniversitesi’nde anlatıldı

Nükleer Enerji ile ilgili konferans düzenleyen İstanbul Bilgi Üniversitesi öğrencileri, Akkuyu NGS Projesi’ni dinledikten sonra santral hakkında bildikleri tüm yanlışları düzelttiklerini söylediler. Akkuyu NGS A.Ş Büyükeceli Bilgilendirme Merkezi Müdürü Eyyüp Lütfi Sarıcı dünyadaki nükleer santralleri ve Akkuyu Nükleer Santral Projesi’ni öğrencilere anlattıktan sonra soruları yanıtladı.

 

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Bilgi Enerji Kulübü’nün düzenlediği “Türkiye’de Nükleer Mevsim” konulu konferans nükleer enerjinin Türkiye’deki temsilcilerini  bir araya getirdi. Prof. Dr. Ali Nezihi Bilge’nin moderatörlüğünü gerçekleştirdiği konferansın açılış konuşmasını Prof. Dr. Emre Gönen yaptı. Konferansa Akkuyu NGS A.Ş’yi temsilen Büyükeceli Bilgilendirme Merkezi Müdürü Eyyüp Lütfi Sarıcı katılırken, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan Nazım Bayraktar ile Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’ndan Doç. Dr. Erdal Osmanlıoğlu diğer katılımcılar oldu.

 

Akkuyu NGS A.Ş Büyükeceli Bilgilendirme Merkezi Müdürü Eyyüp Lütfi Sarıcı, konuşmasına Türkiye’nin elektrik ihtiyacında geldiği düzeyi anlatarak başladı. Daha sonra dünyadaki nükleer santralleri anlattı. Sarıcı, Akkuyu Nükleer Santrali’ne ilişkin de detaylı bir sunum yaptı. Rusya’daki nükleer santraller hakkında da bilgi veren Büyükeceli Bilgilendirme Merkezi Müdürü, Akkuyu NGS için alınan güvenlik tedbirlerini tek tek sıraladı. Türkiye’nin nükleer enerjide uzman altyapısını oluşturmak için 2 yıldır sürdürülen eğitim programının son durumu hakkında da konuşan Lütfi Sarıcı, Büyükeceli ve Mersin’de bilgilendirme merkezlerinin açıldığını söyledi. Konferansa katılan diğer konuşmacılar da nükleer enerjinin dünya ve Türkiye’deki durumunu anlattıktan sonra bu enerji türünün gerekliliğini ve güvenlik noktasında ulaşılan son teknolojik seviyeyi vurgulayan birer sunum yaptılar.

 

Daha sonra soru-cevap bölümüne geçildi. Ve öğrenciler nükleer enerji konusunda kafalarına takılan tüm sorulara cevap bulma imkanını yakaladılar. Konferansı düzenleyen öğrenciler, Akkuyu NGS projesi hakkında yaptığı detaylı sunum nedeniyle Büyükeceli Bilgilendirme Merkezi Müdürü Eyyüp Lütfi Sarıcı’ya teşekkür ettiler. Öğrenciler, “Biz ve birçok arkadaşımız sayenizde santral ile ilgili bildiği yanlışları düzeltti. En kısa zamanda Mersin’e teknik gezi için çalışmalara başlayacağız” dediler.

 

Büyükeceli Bilgilendirme Merkezi Müdürü Sarıcı konferanstan ayrılmadan önce Akkuyu NGS Projesi’ne ilişkin bilgilendirme broşürlerini de öğrencilerle paylaştı.

 

 

Akkuyu NGS A.Ş basın servisi