Akkuyu NGS İstanbul ICCI 2014 20. Uluslararası Enerji Fuarı’nda
İstanbul’da 24 – 26 Nisan 2014 tarihleri arasında düzenlenen ICCI 2014 20. Uluslararası Enerji Fuarı ve Konferansına, Rusya Devlet Nükleer Şirketi Rosatom’un bünyesinde faaliyet gösteren şirketler de katıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın açılışını yaptığı fuarı yaklaşık 16 bin kişi ziyaret ederken, Türkiye’nin ilk nükleer enerji şirketi Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş’nin standı yoğun ilgi gördü.


Fuar kapsamında; JSC Atomenergoprom, JSC Concern Rosenergoatom, JSC Atomenergoproekt, JSC NIAEP- JSC Atomstroyexport ve Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş’nin katıldığı bir sergi düzenlendi. Sergide,  Rosatom bünyesindeki şirketler, Rosatom’un uluslararası nükleer santral inşaat piyasasındaki yeri ve Akkuyu NGS Projesi’nin teknik özellikleri ile avantajları hakkında bilgiler verildi.   

 

Ayrıca fuar kapsamında JSC NIAEP- JSC Atomstroyexport tarafından, Akkuyu NGS Projesi kapsamında Rosatom ile işbirliği yapmak isteyen Türk şirketlerine yönelik bir seminer düzenlendi. Seminere katılan firmalar, karmaşık altyapı projeleri (NGS inşaatı, nükleer atık ve kullanılmış nükleer yakıt yönetimi, NGS’nin işletmeden çıkarılması), Akkuyu NGS Projesi dahil olmak üzere yurtdışında inşa edilen NGS’ler için ürün ve hizmet tedarikçi seçimine ilişkin ihale prosedürleri, tedarik edilen ürünlerde aranan koşullar gibi konularda bilgilendirildi.

 

ICCI GÜNLÜĞÜMÜZ


İstanbul fuar merkezinde gerçekleştirilen 20. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı’nda  (ICCI 2014) ulusal ve uluslararası en güçlü, en önemli enerji şirketleri görücüye çıkarken, fuarı yaklaşık 16 bin  kişi ziyaret etti. 3 gün süren fuar boyunca Rosatom standı, katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü.

 

Akkuyu NGS Projesi  standına gelen ziyaretçiler,  Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş Mersin Bilgilendirme Merkezi Uzmanı Burcu Zengin, Atomenergoproekt’den ve ASE’den gelen yetkililer tarafından bilgilendirildi.

 

Fuarın ikinci gününde Rosatom’un ana müteahhit şirketi NIAEP-ASE’nin yetkilileri, Rosatom standında sunum yaptı. Sunumda, “Akkuyu NGS inşaatı örneği üzerine uluslararası piyasada işbirliği imkanları”, ‘’Altyapısı karışık olan projelerin hayata geçirilmesi: NGS’nin inşaatı, kullanılmış nükleer yakıtın ve radyoaktif atıkların yönetimi, NGS’nin işletmeden çıkarılması’’ gibi merak edilen pek çok konuda bilgi verildi.

 

Akkuyu NGS’nin İnşaat  Bölümü Teknik Departman Yöneticisi  Dmitriy Bratçuk da “Ana müteahhit şirketi NIAEP-ASE bünyesinde Akkuyu NGS’nin inşaatı ile ilgili hazırlık çalışmalarını anlattı.  Bratçuk,  Akkuyu NGS projesinin genel özelliklerinden ve proje aşamaların hakkında bilgi verirken, “Akkuyu NGS,  Rosatom’un dış ülkelerde kurduğu BOO (yap-sahip ol-işlet) tasarımına göre yapılacak ilk nükleer güç santralidir” dedi.

 

Fuarın üçüncü gününde ise Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş Büyükeceli Bilgilendirme Merkezi  Müdürü Eyyüp Lütfi Sarıcı  “Nükleer Enerji ve Türkiye’deki Son Durum” konulu bir sunum yaptı. Sunumunda, Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi’nde gelinen son durumu anlatan Sarıcı,  Akkuyu NGS’nin Rosatom’un Rusya dışında Yap-Sahip Ol-İşlet Modeli ile inşa ettiği ilk santral olduğunu söyledi.  Projenin önemli aşamalarına değinen Sarıcı, ilk ünitenin ticari anlamda 2020 yılında elektrik üretmeye başlayacağını, 2023 yılında ise tam kapasite 4 ünitenin de elektrik üreteceğini bildirdi. Projede Rus ve Türk tarafının ortak sorumlulukları hakkında bilgi veren Sarıcı,  geçen üç yılda yapılan işleri anlattı. Sarıcı, Akkuyu sahasında Jeodezik Araştırmalar, Jeolojik ve Jeofizik Araştırmalar, Sismik Araştırmalar, Meteorolojik Araştırmalar, Deniz Araştırmaları, Hidrolojik Çalışmalar, Ekolojik Çalışmalar, İnsan Kaynaklı Etkilerin Belirlenmesi gibi pek çok çalışmanın gerçekleştirildiğini söyledi. Eyyüp Lütfi Sarıcı, yerel şirketlerin projeye geniş bir şekilde katılımının sağlanacağını, Türk tarafının 8 milyon dolarlık iş yatırım potansiyeli bulacağını kaydetti.

 

 

TÜRKİYE’DE ELEKTRİK TALEBİ HIZLA ARTIYOR


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Nükleer Enerji Proje Uygulama Dairesi Başkanı Necati Yamaç da fuar çerçevesinde bir sunum yaptı. Sunumunda, Türkiye’de nükleer enerji ve nükleer santral projelerindeki son durumu anlatan Yamaç, Akkuyu NGS Projesi, Sinop NGS Projesi ve Türkiye’nin nükleer altyapısını geliştirme çalışmaları hakkında bilgi verdi. Yamaç, şunları söyledi:

 

“Ülkemizde elektrik talebinin hızla artıyor. Türkiye enerji ihtiyacında Avrupa’da birinci, Dünyada ise Çin’den sonra ikinci sırada yer alıyor. Hızla artan nüfus, elektrik ihtiyacını da beraberinde getiriyor.  Elektrik talebi ekonomik büyümeden daha hızlı artıyor. Elektrik talebimiz 2023 yılında 2 katına çıkacak. Öte yahdan Türkiye’nin doğalgaza olan bağımlılığı dünya ortalamalarının oldukça üstündedir. Ülkemizde elektrik üretiminin neredeyse yarısı doğalgazdan karşılanmaktadır. Enerjide %72 oranında dışa bağımlı olunması, her yıl 60 Milyar Dolarlık öz kaynağın yurtdışına ödenmesi demektir. Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynakları (rüzgar, güneş, jeotermal vb.), artan enerji ihtiyacını karşılamak için yeterli değildir. ”

 

Türkiye’nin, Güney Kore ile aynı tarihte nükleer serüvene başladığını belirten Yamaç, “2010 yılında biz Akkuyu için anlaşmayı imzalarken, aynı yıl Güney Kore 21. nükleer santralini kurduğunu açıkladı” dedi.   Dünya’da nükleer santrallerin görünümüne de işaret eden Yamaç, doğalgaz ve petrol zengini ülkelerde bile nükleer santral bulunduğunu, Birleşik Arap Emirlikleri’nin petrol ve doğalgaz zengini olmasına rağmen nükleer santral kuracağını hatırlattı.

 

SORUMLULUK ÜSTLENMİŞ DURUMDAYIZ

 

Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş’nin Ana Müteahhidi  JSC Atomstroyexport’un Türkiye Üretiminden Sorumlu Müdür Yardımcısı Anatoliy Andiyanov, Akkuyu NGS’nin yapım teknolojisi hakkında geniş bilgi verdi. Anatoliy,  “Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin Ana Müteahhidi (JSC Atomstroyexport) olarak, inşaata yönelik denetimlerin yapılması ile ilgili bir sorumluluk üstlenmiş durumdayız. Projenin yüzde 40’lık bölümü inşaat aşamasında Türk firmaları tarafından yapılabilecek, ekipman ve materyallerin yüzde 20’si de Türkiye’den karşılanacaktır” diye konuştu.

 

 

 

Akkuyu NGS A.Ş. Basın Servisi