Akkuyu NGS A.Ş yöneticileri, Mersin’deki yerel medya kuruluşlarını ziyaret ederek halkın bilgilendirilmesine yönelik yeni eylem planı hakkında bilgi verdi.

 

Medya yöneticileri, bilgilendirmeye yönelik tüm faaliyetleri destekleyeceklerini belirterek, katılımda bulunacaklarını söylediler.

 

Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov başkanlığındaki heyet, Mersin’deki yerel medya kuruluşlarını ziyaret etti. 3 gün süren ziyaret kapsamında Mersin’deki günlük gazete, televizyon ve radyoların yöneticileri ile bir araya gelindi.

 

İlk ziyaret kapsamında Mersin ve Mersin Kadın gazetelerinin yöneticileri ziyaret edildi. Mersin Gazetesi Sahibi Selahattin Akkuş, medyayı bilinçlendirmek gerektiğini belirterek, belirli zamanlarda uzman görüşleri ile bilgilendirme talep etti.

 

 

 

 

 

Hakimiyet Gazetesi Sahibi Mete Aktaş nükleer enerji konusunda bilgi eksikliğinin çok fazla olduğuna dikkat çekerek, “Çernobil’in Akkuyu’da yaşanmayacağını garanti edecek bilgiye ihtiyaç var. Size güvenmemiz gerekiyor. Endişelerin giderilmesi gerekiyor.

Sonuç olarak biz, nükleer santralin gerekli olduğuna inanıyoruz. Halkın bilinçlendirilmesi için size her türlü desteği vermeye hazırız” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Haberci Gazetesi Sahibi Eren Yücel, Türkiye’nin ciddi anlamda enerji açığı bulunduğunu vurgulayarak, nükleer santrallerin de bir seçenek olarak değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Yücel dünyanın en gelişmiş ülkelerinde yıllardır kullanılan nükleer enerji teknolojisine geçişte Türkiye’nin çok geç kaldığını söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Daha sonra Akdeniz Gazetesi’ni ziyaret eden heyete burada Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Selvi açıklamalarda bulundu. Selvi, “Nükleer enerji konusunda çok fazla bilgi yok. Kim ne derse onun peşinden gidiliyor. Toplumda nükleer enerjiye karşı ön yargı var. Ama Türkiye’nin de enerjiye ihtiyacı var. Nükleer enerjinin doğru anlatılması durumunda bu önyargıların ortadan kalkacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

 

Mersin İmece Gazetesi’nin sahibi Nazmi Akdağ ise projeye ilişkin kafasında soru işaretleri uyandıran konuları sordu. Bunlar, deniz suyu sıcaklığı ile ilgili endişeler, Akkuyu’da eski teknoloji kullanılacağı iddiası, atıkların nereye gömüleceği konusundaki endişeler ve Akkuyu’da silah fabrikası yapılacağı iddiası oldu. Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, tüm bu sorulara cevap verdikten sonra Mersin İmece Gazetesi sahibini bilgilendirme toplantılarına davet etti. Akdağ, bu toplantılara katılacaklarını belirterek, “Farklı düşünebiliriz ancak her türlü bilgilendirmeye hazırız” dedi.

 

Çukurova Gazetesi Editörü Esat Durak, Akkuyu NGS A.Ş’nin son zamanlarda çok fazla etkinlik yaptığına dikkat çekti. Durak, “İletişim kurmak sorunların ortadan kaldırılmasının en önemli yolu. Mersin son yıllarda yapılan uygulamalarla kötü bir noktaya gittiği için halk çevre konusunda çok hassas. Bu nedenle endişelerin giderilmesi çok doğru bir adım olur” diye konuştu.

 

İkinci gün ilk ziyaret Yeni Güney Gazetesi’ne gerçekleşti. Gazete sahibi Hamit İzol, Akkuyu’ya nükleer santral kurulmasına destek verdiklerini açıkladı. İzol, “Biz gazete olarak sizin yanınızdayız. Ben aynı zamanda Mersin Turizmciler Derneği Başkanı olarak sizin yanınızdayım. Bu projenin bir an önce, sağlıklı, güçlü, güvenli ve en iyi şekilde yapılması için elimizden ne gelirse yapmaya hazırız. Nükleer santralin Mersin turizmine olumsuz bir etkisi olacağını düşünmüyorum. Çünkü turizmde dünyanın en çok kazanan ülkesi Fransa’da başta turistik bölgelerde olmak üzere tam 58 adet nükleer reaktör var. Neden Fransa olumsuz etkilenmiyor da biz etkileniyoruz? Bu çok saçma ve yanlış bir düşünce” dedi.

 

Güney Gazetesi Sahibi Aydan Tunçyeşil ise, Akkuyu NGS A.Ş ile iyi ilişkileri olduğunu belirterek, halkı bilgilendirme noktasında tüm toplantılara katılımları olacağını kaydetti.

 

Mersin Tercüman Gazetesi Sahibi Abdi Satıroğlu, Akkuyu NGS A.Ş’nin Novovoronej-2 Nükleer Santrali’ne yaptığı geziye katıldığını hatırlattı. Satıroğlu geziden döndükten sonra nükleere hayır demediği için tepkiler aldığını söyledi. Abdi Satıroğlu, “Akkuyu Nükleer Santral Projesi’ni anlatmak üzere, Mersin’de tüm halkın sözüne güvenebileceği bilim adamları, akademisyen, sivil toplum kuruluşu temsilcisi gibi objektif isimlerin bir araya getirilmesi gerekiyor. Bu şekilde insanlar, hem doğru bilgiye ulaşacaklar hem de bilginin tarafı olmadığı için konuya ön yargılı yaklaşmayacaklar” diyerek bir öneride bulundu.

 

Daha sonra çalışma ofisinde ziyaret edilen Mersin’in önde gelen gazeteci-yazarlarından Abdullah Ayan, Akkuyu NGS A.Ş’nin düzenleyeceği toplantılara seve seve katılacağını söyledi. Ayan, “Siz şu anda çok şanslısınız. Mersin’de nükleer santrale karşı çıkan grup marjinal ve lokal hale geldi. Bu yüzden kamuoyu nezdinde inandırıcılıkları kalmadı. Nükleer santral ile benim bir sorunum yok. Nükleer enerji de olsun. Yan sanayi, alt yapı, teknoloji ve istihdam yaratılsın” diye konuştu.

 

Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, Devlet-Halkla İlişkiler Müdürü Tahir Agayev ve Mersin Bilgilendirme Merkezi Faruk Uzel’in de aralarında bulunduğu Akkuyu NGS Heyeti televizyon ziyareti kapsamında sırasıyla Kanal 33, Kanal 2000, Mersin Tv, İçel Tv ve Sun Tv’ye gitti.

 

Kanal 33’ün sahibi Turgay Demirtaş, Rusya’ya Akkuyu Nükleer Santrali’nin referansı olan Novovoronej-2 Nükleer Santrali’ne ziyarette  bulunduğunu hatırlatarak, “Ben gittim gördüm. Hiçbir olumsuz durumla karşılaşmadım. Astronot elbiseleri ile çalışmıyorlar. Tüm güvenlik tedbirleri alınmış ancak içeride gayet normal kıyafet ve ekipmanlarla çalışıyorlar” dedi. Demirtaş, halkı bilgilendirme ve bilinçlendirme kapsamında televizyon programları da dahil farklı alanlarda işbirliği yapabileceklerinin mesajını verdi.

 

Kanal 2000 televizyonu Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Sağlar, nükleer santral ile ilgili Mersin kamuoyunun düşüncelerinin net olmadığını söyledi. Sağlar, “Akkuyu için 3 kez ihale yapıldı. Ancak ilk kez siz bu projeyi kamuoyuna anlatmak için özel bir gayret sarfediyorsunuz. Bu ülkenin enerjiye ihtiyacı var. İnsanları bilgilendirmek, algıyı değiştirmek için doğru insanlar kullanılmalı. Biz size yardımcı olmaya hazırız. Kapıyı kapatıp, nükleere karşıyım demem. O zaman bilime, teknolojiye saygısızlık etmiş olurum” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Daha sonra ziyaret edilen Mersin Tv yöneticisi Hamide Ünal, nükleere karşı olmadıklarını ve yapılması gerektiğini düşündüklerini ifade etti.

 

 

 

İçel TV’nin sahibi Kaya Tepe ise önyargıların yıkılması gerektiğini açıkladı. Tepe, “Objektif olarak bilimsel verileri insanlarla paylaşmak istiyoruz. Nükleer enerji en temiz, en az riskli enerji türüdür. Türkiye’nin böyle bir enerji kaynağından uzak durmaması gerekir” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sun Tv Genel Yayın Yönetmeni Ali Adalıoğlu Akkuyu NGS A.Ş’nin düzenleyeceği bilgilendirme toplantılarına katılacaklarını vurgulayarak, “Bilgilendirme toplantılarının konusu önceden iletilirse hazırlıklı geliriz. Kazalar, güvenlik ve atıklar en çok merak edilen konular. Nükleer karşıtları ile bir açık oturumda sizleri buluşturabiliriz” dedi.

 

Mersin’in en çok dinlenen radyolarından Kent Radyo’nun sahibi Mirza Turgut da kendilerine yapılan ziyaretten çok memnun kaldıklarını söyledi. Turgut, “Bizim patronumuz yok. Doğru bildiğimiz herşeyi, kimseden çekinmeden halkla paylaşırız. Nükleere karşı değiliz. Bizi ikna ederseniz, Mersin’in yarısını ikna edersiniz” şeklinde konuştu.

 

Mersin yerel medyasının görüş ve önerilerini dinleyen Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, kamuoyunu medya aracılığıyla bilgilendirmek için yeni bir eylem planı oluşturduklarını açıkladı. Buna göre, Mersin medya temsilcileri ile 2 ayda bir yuvarlak masa toplantıları düzenlenecek. Bu toplantılara tüm medya temsilcileri, yöneticileri ve muhabirleri davet edilecek. Toplantı konusu önceden tespit edilerek, gazetecilerin hazırlanmaları için bildirilecek. Bu toplantılarda projede neler yapıldığı, hangi aşamada olduğu gibi bilgiler detaylı olarak paylaşılacak. Ayrıca medya kuruluşlarının her biriyle ayda bir Bilgilendirme Merkezi’nde özel toplantılar yapılacak. Bunun için merak edilen konular doğrultusunda Türkiye ve Rusya’dan uzmanlar gazetecileri bilgilendirecek. Kasumov, somut, kanıtlanmış bilimsel bilgilerle kamuoyunu bilinçlendirmek istediklerini belirterek, “Çevresel Etki Değerlendirme Raporu’nu önümüzdeki hafta Çevre Bakanlığı’na sunuyoruz. Çevre Bakanlığı daha sonra bu raporu resmi internet sitesinde kamuoyu ile paylaşacak. Bu raporda kafanızdaki tüm sorulara en detaylı bilimsel cevapları bulabileceksiniz” dedi.

 

AKKUYU NGS A.Ş BASIN SERVİSİ