Akkuyu NGS A.Ş, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın toplantısına katıldı

Akkuyu NGS Projesi’nin halkla ilişkiler çalışmaları, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın Viyana’daki toplantısında diğer ülkelerden büyük ilgi gördü.

 

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), Viyana’daki merkezinde nükleer enerji programı hakkında ulusal ve yerel düzeyde halkı bilgilendirmeye yönelik çalışmalarla ilgili farklı ülke örneklerini bir araya getirdi.

 

Toplantıya yaklaşık 15 ülkeden 40 uzman katıldı. Türkiye’den Akkuyu NGS A.Ş’den Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov ve PR bölümü çalışanları katıldı. Toplantıda Enerji Bakanlığı’nı temsilen ise Nükleer Enerji Daire Başkanlığı ve Elektrik Üretim A.Ş’den uzmanlar yer aldı.

 

Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Kasumov, diğer ülke temsilcilerine yaptığı sunumla Türkiye’den Akkuyu NGS Projesi örneğini anlattı. Kasumov, hükümetler arası anlaşmanın imzalandığı 2011 yılından bugüne kadar yapılan tüm halkla ilişkiler çalışmalarını etkinlik ve hedef kitle bazında detaylı bir şekilde katılımcılara aktardı.

 

Rauf Kasumov Türkiye’nin ilk nükleer santrali olacak Akkuyu NGS Projesi’nin seçilen finansman modeli açısından da ilk olduğuna dikkat çekti. Proje yönetiminde Türkiye ve Rusya’daki sistemsel ve yasal farklılıkların zaman zaman zorluklara neden olduğunu belirten Akkuyu NGS A. Ş Genel Müdür Yardımcısı, yerele inerek santralin kurulacağı bölgede 2 adet Bilgilendirme Merkezi açtıklarını söyledi.

 

 

Kasumov, yapılan halkla ilişkiler etkinliklerini bir plan doğrultusunda yürütmenin sonuçları öngörmek açısından avantaj sağladığını vurgulayarak, yılsonunda bir sosyolojik araştırma yapılmasının hedeflendiğini kaydetti.

 

Akkuyu NGS Projesi’ne ilişkin yapılan bu sunumun ardından diğer ülke katılımcıları merak ettikleri soruları yöneltti. Katılımcılar en çok yıl içine yayılan halkla ilişkiler aktivitelerinin nasıl planlandığı ve ne tür sonuçlar alındığını sordular. Daha sonra sunum, talep eden tüm katılımcılara dağıtıldı.

 

Toplantının diğer bölümlerinde nükleer enerji ile ilgili pek çok farklı konu ele alındı. Birçok ülke kendi nükleer enerji deneyimlerini diğer ülke katılımcıları ile paylaştı. Bu çerçevede, sosyal paydaşlara yönelik iletişim stratejileri, başarılı kamu kabul programları, anlayış ve uygulama farklılıkları, ülkeler arası iletişim planlamaları, nükleer karşıtı algının değiştirilmesi ile Fukuşima kazası öncesi ve sonrasında Japonya’daki kamuoyu bilgilendirme çalışmaları en çok ilgi çeken konular arasında yer aldı.

 

Bu arada toplantının tartışma bölümü için farklı ülkelerden çalışma grupları oluşturuldu. Bu grupların hazırladığı raporlar, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın halkın katılımı ve iletişimi konusunda yakında yayınlayacağı belge için temel oluşturacak.

 

 

 

Akkuyu NGS A.Ş. basın servisi